Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Odkryj swoje piękno" w PWSZ w Gnieźnie

Paweł Brzeźniak opr.
mat. nadesłany
Przedstawiciele: Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, Duszpasterstwa Rodzin AG oraz Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska- przedstawili plan organizowanej po raz trzeci konferencji z okazji zbliżających się obchodów Dnia Kobiet pt.: „Odkryj swoje piękno”. Zdrowie prokreacyjne kobiet.

Konferencja skierowana jest w szczególności do mieszkańców Gniezna i okolic, studentów wydziałów lekarskich, lekarzy, położnych i pielęgniarek, doradców życia rodzinnego, asystentów rodzinnych oraz wszystkich zainteresowanych problematyką zdrowia prokreacyjnego.

Grażyna Kozanecka z Ziemi Gnieźnieńskiej przypomniała genezę konferencji. - W moim przekonaniu każdy z nas czuje się bezpieczniej i pewniej, gdy jego świadomość i wiedza jest dostatecznie zgłębiona i poszerzona na tematy, które go interesują. Stąd też zrodził się pomysł, aby przy okazji święta kobiet organizować tego typu konferencje. To już trzecie takie wydarzenie, pierwsze dotyczyło kobiety XXI wieku, drugie skupiało się na macierzyństwie, a w tym roku chcemy dokonać analizy w głąb naszej kobiecości i życia prokreacyjnego - mówiła G. Kozanecka.

Dr hab. inż. Andrzej Urbaniak prof. PWSZ zaprosił do kampusu PWSZ do budynku nr 3, w którego murach odbędzie się konferencja - wstęp wolny. - To spotkanie odbywa się chwilę przed Dniem Kobiet i myślę, że nigdy za mało wdzięczności dla Pań, stąd też to spotkanie. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gnieźnie chętnie bierze udział w tego typu konferencjach, zwłaszcza, że dysponujemy właściwymi pomieszczeniami, zaprosił również do zwiedzenia Instytutu Nauk o Zdrowiu PWSZ

Teresa Niewiadomska z Duszpasterstwa Rodzin przedstawiła prelegentów między innymi: Aleksandrę Marię Gil, która jest związana z Fundacją Głos dla życia i z portalem Pytam.edu.pl. Mirosławę Szymaniak, biolog, cytolog, Instruktor Metody Rozpoznawania Płodności Podwójnego sprawdzenia oraz Instruktor Creighton Model System, którym w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń zdrowia prokreacyjnego posługuje się naprotechnologia. Współautorka materiałów edukacyjnych PSNNPR, prelegent licznych konferencji i warsztatów poświęconych rozpoznawaniu płodności oraz lek. med. Piotra Brodę, specjalistę w położnictwie i ginekologii, endokrynologa, androloga, naprotechnologa, spróbuje pokazać co kobietę w jej cyklu powinno ją niepokoić i kiedy powinna zgłosić się do specjalisty. Dodała jednocześnie, że zostanie poruszona tematyka dotycząca kobiecego cyklu, i wpływu zdrowia kobiety, leczenia, a także niepłodności i naprotechnologii. Poznamy również program Ministerstwa Zdrowia, który związany jest z promocją zdrowia życia prokreacyjnego, na który składa się wiele czynników.

- Prelegenci w swoich wystąpieniach podejmą wybrane kwestie związane z płodnością kobiety, która jest wpisana w jej naturę, poruszając także kwestię poszanowania życia ludzkiego z podkreśleniem potrzeby postawy humanizmu wobec każdej, a zwłaszcza najsłabszej, istoty ludzkiej od chwili poczęcia, aż do naturalnej śmierci. – dodała Ewelina Goździewicz z Civitas Christiana.

Poseł Krzysztof Ostrowski wskazał na program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020, który przedstawi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. - Wiceminister przedstawi założenia rządowego programu. Ustawa została uchwalona 6 listopada 2016 roku i część postanowień weszła w życie. Jest tam sporo pięknych inicjatyw, m.in. jest tzw. pomoc wytchnieniowa, czyli jeśli rodzice wychowują dziecko niepełnosprawne to przysługuje im w roku 120 godzin zastępstwa w opiece nad tym dzieckiem. Jest także dla nich jednorazowy zasiłek w kwocie 4 tys. złotych. Jest także przewidziana pomoc w uzyskania mieszkania z programu mieszkanie plus. Ustawa ta zakłada także pomoc młodym kobietom, które zajdą w ciąże, która zapewnia im szkołę z internatem bądź bursy. Od 1 stycznia 2017 kobiety ciężarne mogą korzystać z opieki medycznej i specjalistycznej praktycznie bez kolejki, tzn. w dniu zgłoszenia się kobieta w ciąży powinna być tego samego dnia przyjęta, a w przypadku Ambulatoryjna opieka specjalistyczna ten termin maksymalnie musi wynosić do siedmiu dni. Ustawa za życiem szczególnej uwadze podlega premier Beacie Szydło.

Konferencja odbędzie się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie ul. Wrzesińska 43-55, początek godz. 16.00.

Patronat nad konferencją objął poseł Krzysztof Ostrowski.

Jak chronić skórę przed wpływem smogu? Skin coach podpowiada

Bożena Społowicz to pierwszy w Polsce skin coach i autorka książki "Skin coach. Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry". Smog wpływa negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale także na wygląd naszej skóry. Jak radzić sobie z jego wpływem i zabezpieczyć skórę? - Dieta, antyoksydanty, woda to jest coś, co może nam pomóc - radzi Bożena Społowicz. Jak w walce ze smogiem mogą nam pomóc olejki eteryczne?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto