Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrywanie miasta podczas Dni Pary w Gnieźnie

Magdalena Smolarek
Dni Pary w Gnieźnie to cykliczna impreza przybliżająca mieszkańcom historię parowozowni. W tym roku tematem przewodnim są czasy PRL-u

Właśnie trwa siódma już edycja Dni Pary w Gnieźnie. Ta wyjątkowa turystyczno-kulturalna impreza ma na celu przybliżenie wszystkim zainteresowanym zarówno historii parowozowni w Gnieźnie, ale także opowiedzenie o danym okresie historycznym w naszym mieście.

W tym roku tematem przewodnim są czasy PRL-u. - Omawiamy ten właśnie czas w różny sposób. Z punktu widzenia kolejowego, miejskiego, wyposażenia domu. Pojawiła się również spora wystawa "Technika PRL" z różnymi przedmiotami-eksponatami, jakie pochodzą od mieszkańców Gniezna. Warto dodać, że mieszkańcy bardzo ciepło zareagowali na nasze zaproszenie i przynieśli naprawdę sporo przedmiotów. Dzięki temu mogliśmy stworzyć całe działy z poszczególnymi rzeczami. Wiele osób przychodzi na naszą wystawę i mówi: miałem coś takiego w domu, tego jeszcze używam. Tak pozytywne reakcji zwiedzających bardzo nas cieszą - powiedział nam pan Krzysztof Modrzejewski, prezes Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Spośród wielu atrakcji czekających na zwiedzających, jakie łączą się z ogólnopolską akcją Noc Muzeów, można wymienić m.in. przejazdy koleją parkową, zwiedzanie całego obiektu parowozowni, przejażdżki drezynami.

Nas zaciekawiła propozycja odbycia spaceru po Gnieźnie, podczas którego można było dowiedzieć się wielu interesujących faktów o naszym mieście. Krzysztof Modrzejewski, który wcielił się w rolę przewodnika, bardzo sprawnie i z ogromną pasją potrafił zainteresować ok. 60-osobową grupę. Uczestnicy spaceru Gniezno by night "PRL" mogli dowiedzieć się gdzie w dawnych czasach były gnieźnieńskie kina, w jakim budynku znajdował się Urząd Bezpieczeństwa czy gdzie odbywały się spotkania PZPR. Dodatkowo, najmłodsi uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie dotyczącym znajomości Gniezna, w jakim nagrodami były butelki mleka rozdawane przez mleczarza towarzyszącego przewodnikowi.

Komentarze uczestników były bardzo pochlebne; zarówno dotyczyły one całej ekspozycji w parowozowni, jak i spaceru po Gnieźnie.
- Przyszliśmy dzisiaj na ten spacer, ponieważ lubimy zwiedzać, poznawać historię, zwłaszcza czasy PRL-u, ponieważ jesteśmy takim pokoleniem, które urodziło się w tych konkretnych czasach i jeszcze pamięta doskonale jak było. To są miłe wspomnienia, bo wiele takich gadżetów, które widzieliśmy na wystawie mamy u siebie w domu - podzielili się z nami swoimi wrażeniami pan Karol i pani Krystyna z Kleczewa, k. Konina.
- Podobało mi się bardzo to, w jaki sposób ten spacer był prowadzony, ponieważ przede wszystkim przewodnik nie zanudzał tylko w ciekawy sposób potrafił przekazać historię tego danego okresu historycznego. Przyszedłem dzisiaj, ponieważ byłem ciekawy jak za czasów PRL-u wyglądało nasze miasto. Sam też interesuję się historią, m.in. tymi właśnie czasami - powiedział nam pan Mateusz, który juz po raz drugi uczestniczy w Dniach Pary w Gnieźnie.

Przypominamy, że jeszcze w niedzielę można uczestniczyć w wielu interesujących wydarzeniach na terenie parowozowni. Szczególnie polecamy przejazd parowozem z zabytkowymi wagonami do jednej z trzech wybranych stacji - do Trzemeszna, Czerniejewa lub Poznania. Więcej informacji znaleźć można tutaj.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto