Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odwołanie Rady Powiatu Gniezno - jakie są tezy zwolenników?

Paweł Brzeźniak
Czy cel przeciwników Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, jakim jest odwołanie władz, zostanie zrealizowany?
Czy cel przeciwników Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, jakim jest odwołanie władz, zostanie zrealizowany? Iza Budzyńska
Przeciwnicy Rady Powiatu Gnieźnieńskiego kontynuują cykl przedstawiania argumentów za przeprowadzeniem referendum w sprawie odwołania władz.

Odwołanie Rady Powiatu Gniezno

Tym razem, przeciwnicy Rady Powiatu skupili się nad stanem oświaty w regionie. Jednym z najważniejszych aspektów jest reorganizacja szkół w Trzemesznie, polegająca na oddzieleniu gimnazjum i liceum i stworzeniu odrębnej placówki jaką jest Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych.

Zdaniem Jarosława Jatczaka, pełnomocnika komitetu ds. referendum, takie działanie jest skandaliczne. – Jest to odarcie tej szkoły z tradycji. Samozadowolenie starosty Pilaka w tej kwestii to zaklinanie rzeczywistości. Twierdził przecież, iż jest to model wzorcowy dla całego kraju. Przez cały czas pojawiały się argumenty natury ekonomicznej, ale żadnych konkretów w tej kwestii nie usłyszeliśmy – uważa J. Jatczak.

Zwolennicy zorganizowania referendum podnoszą także argument negatywnych konsekwencji, jakie nastąpiły po zlikwidowaniu Szkoły Specjalnej im. Janusza Korczaka w Gnieźnie przy ul. Orzeszkowej. Twierdzą oni, że dzieci trafiają do szkół macierzystych, przez co nie są w stanie "opanować materiału dydaktycznego i znieść presji otoczenia i w konsekwencji - nie chodzą do tych szkół".

Członkowie Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego odpierają te zarzuty twierdząc, iż w sprawie szkolnictwa nie popełniono błędów, o których mówią oponenci. – W sprawie reorganizacji szkół podjęto mądrą i roztropną decyzję. Szczególnie należy pochwalić burmistrza Trzemeszna, Krzysztofa Derezińskiego, który podjął "męską decyzję", jaką było porozumienie ze starostą w tej sprawie – przyznał Michał Powałowski, członek Zarządu Powiatu.

W sprawie szkoły specjalnej przy ul. Orzeszkowej władze powiatu tłumaczą się tym, że zmiany były spowodowane rozporządzeniem ministra edukacji z 2011 roku. – Szkoła jednakże istnieje, bowiem funkcjonuje na terenie szpitala "Dziekanka" – przyznaje starosta, Dariusz Pilak. – Tam część nauczycieli, dyrekcja, administracja znalazła swoje miejsce pracy. Żaden przedstawiciel samorządu powiatu gnieźnieńskiego nie miał wpływu na to, czy ta szkoła dalej będzie funkcjonować w takim wymiarze, czy nie – dodaje starosta.

Jeśli zwolennicy zorganizowania referendum zbiorą wymaganą liczbę podpisów, to jest co najmniej 12 tysięcy, głosowanie w tej sprawie odbędzie się najwcześniej w drugiej połowie grudnia lub w styczniu 2014 roku.

Czytaj więcej:

Odwołanie Rady Powiatu Gnieźnieńskiego - jakie są argumenty grupy inicjatywnej
Chcą odwołać radę powiatu gnieźnieńskiego.Zrobią referendum

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto