Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OFFeliada 2022. Poznaliśmy zwycięzców 15. edycji festiwalu

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Piętnasta OFFeliada przeszła do historii. Podczas finałowej gali poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji festiwalu.

Na tegoroczny edycję festiwalu przyjechało wielu twórców filmowych, co pozwoliło znacznej części nagrodzonych artystów osobiście odebrać statuetki. Inni, którzy nie mogli dojechać na czas do Pierwszej Stolicy, nagrali podziękowania, które wyświetlono podczas wręczania nagród. Tradycją festiwalu są liczne nagrody towarzyszące, które zostają wręczone przez dodatkowe składy jurorskie. W tym roku nie zabrakło jury młodego widza, jury studenckiego, jak również jury Klubu Fantsatyki "Fantasmagoria" i nagrody Stowarzyszenia Ośla Ławka. Tegoroczne jury główne tworzyli natomiast Maria Wiernikowska , reżyser Leszek Dawid oraz artysta i grafik Daniel Rycharski.

Jakie filmy zdobyły serca jurorów i widzów? Poloniusza, czyli nagrodę publiczności otrzymała w tym roku Julia Orlik za poruszającą historię o przemijaniu w dziele "Jestem tutaj". To także ona została nagrodzoną przez jury główne nagrodą w kategorii "najlepsza animacja". Najlepszym dokumentem okazał się film "Family Lines" w reżyserii Przemysława Wawrzyniaka, czyli z pozoru kameralna historia ulicznego artysty, która kieruje widza pomiędzy piękne dzieła sztuki i rozmyślania nad rolą artysty w społeczeństwie. Tytuł najlepszego filmu fabularnego przypadł z kolei "Skowytowi" wyreżyserowanemu przez Bartosza Brzezińskiego. Historia relacji dwóch chłopców w zamkniętej społeczności za pomocą sprawnej filmowej realizacji pokazuje, do czego może doprowadzić nietolerancja i wykluczenie. "Skowyt" zyskał również uznanie współtworzonego przez naszą redakcję jury dziennikarskiego, które postanowiło przyznać mu nagrodę Laertesa. Wśród filmów, które najbardziej zapadły w pamięć widzom na festiwalu, zdecydowanie znalazł się "Jak Kuba Bogu..." w reżyserii Rafała Skonecznego - niezwykle sympatyczna i wciągająca historia tramwajarza na kwarantannie wywołała gromkie śmiechy i oklaski, zamykając ostatnią sesję konkursową.

Podczas gali nie zabrakło barwnych przemówień i wzruszeń. Jubileuszowa OFFeliada zamyka także pewien etap - od następnej edycji organizatorzy zdecydowali założyć własne stowarzyszenie, które będzie od teraz głównym organem tworzącym gnieźnieńskie święto kina. Pomimo tej zmiany, jak zapowiedział Paweł Bąkowski, Ośla Ławka wciąż pozostanie blisko z festiwalem.

OFFeliada 2022. Pełna lista nagrodzonych filmów

1. Jury Główne Festiwalu w składzie: Maria Wiernikowska, Leszek Dawid oraz Daniel Rycharski przyznało Nagrodę Główną Festiwalu: „Offelię” (1000 złotych + statuetka) w kategorii:
- fabuła dla filmu „Skowyt” w reżyserii Bartosza Brzezińskiego;
- dokument dla filmu „Family Lines” w reżyserii Przemysława Wawrzyniaka;
- animacja dla filmu „Jestem tutaj” w reżyserii Julii Orlik.
Wyróżnienia Jury Głównego dla:
- filmu „Diabeł”, reż. Jan Bujnowski,
- filmu „Szereg Syczący”, reż. Marcin Kluczykowski,
- filmu „Stagnant”, reż. Konrad Kultys,
- filmu „Uwięziona”, reż. Piotr Bieliński,
- filmu „Czas na bunt”, reż. Daniel Le Hai,
- filmu „C'est la vie”, reż. Jacek Olejnik, Rafał Sankiewicz, Wojciech Sankiewicz, Bartosz Terlicki.
2. Jury główne przyznało następujące nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego:
- w kategorii „Najlepsza Reżyseria” dla: Patryka Krawczyka za film „Akwizytorzy”
- w kategorii „Najlepszy Scenariusz” dla: Marcina Kluczykowskiego za film „Szereg syczący”
- w kategorii „Najlepsze Zdjęcia” dla: Kaspra Lorka za film „Diabeł”
- w kategorii „Najlepszy Montaż” dla: Zdzisława Siwka za film „Alternatywa bez adresu”
- w kategorii „Najlepsza Aktorka” dla: Małgorzaty Witkowskiej oraz Marianny Kowalewskiej za film „Szereg syczący”
- w kategorii „Najlepszy Aktor” dla: Mateusza Głowackiego za film „Akwizytorzy”
- w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny” dla Przemysława Wawrzyniaka za film „Family lines”

- w kategorii „Najlepszy Film Animowany” dla Olgi Przytuły za film „Pure”
3. Jury główne przyznało Stypendium im. Mikołaja Wojciechowskiego w wysokości 2000 zł dla obiecujących twórców filmowych dla Jacka Olejnika, Rafała Sankiewicza, Wojciecha Sankiewicza oraz Bartosza Terlickiego za film „C'est la vie”.
4. Jury Studenckie w składzie: Maciej Fabiszak z Instytutu Kultury Europejskiej, Błażej Adamski z Akademii Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego, Dominika Patrzek z Gnieźnieńskiej Szkoła Wyższa Milenium, Danuta Wiśniewska z Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyznało Nagrodę „Hamleta” dla filmu: „The Hero” w reżyserii Mileny Dutkowskiej.
5. Jury Młodego Widza w składzie: Tymoteusz Urbaniak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, Diyar Aslanca z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki, Nikola Szałek z Zespołu Szkół Ekonomicznych, Marta Wewior z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Milenium przyznało Nagrodę „Horacego” dla filmu: „Skowyt” w reżyserii Bartosza Brzezińskiego.
Wyróżnienia Jury Młodego Widza:
- „Alternatywa bez adresu”, reż. Zdzisław Siwik
- „Człowiek”, reż. Paulina Koniuk-Fonżychowska
6. Jury dziennikarzy w składzie: Mikołaj Stopczyński (Gnieźnieński Tydzień, Gniezno.NaszeMiasto.pl) oraz Damian Hanczewski (Radio Gniezno / Przemiany na Szlaku Piastowskim) przyznało nagrodę „Laertes” dla filmu: „Skowyt” w reżyserii Bartosza Brzezińskiego.
Pozostałe nagrody i wyróżnienia:
7. Nagroda Krytyki Politycznej im. Stanisława Brzozowskiego za „szczególną wrażliwość społeczną dzieła filmowego” dla filmu „Uwięziona” w reżyserii Piotra Bielińskiego.
8. Nagroda „Ikar” Gnieźnieńskiego Klubu Fantastyki Fantasmagoria dla najlepszego filmu podejmującego tematykę fantasy lub science fiction dla filmu „The Hero” w reżyserii Mileny Dutkowskiej.
9. Nagroda Studia Fotostube braci Dawida i Waldka Stube, Członków Związku Polskich Artystów Fotografików dla Wojciecha Staronia za najlepsze zdjęcia do filmu „Problem”.
10. Nagroda „łOŁ!” Stowarzyszenia „Ośla Ławka” za „coś innego” dla filmu „Jak Kuba Bogu...” w reżyserii Rafała Skonecznego.
11. Nagroda Specjalna Dyrektora Festiwalu „Rozenkranc”, czyli nagroda w pełni subiektywna dla filmu „Jak Kuba Bogu...” w reżyserii Rafała Skonecznego.
12. Nagroda Publiczności „Poloniusz” (750 złotych i statuetka) dla filmu „Jestem Tutaj” w reżyserii Julii Orlik.

[Za: Festiwal Filmowy OFFeliada]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto