Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Offeliada Gniezno. Poznaliśmy wyniki 14. edycji festiwalu

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
W Pierwszej stolicy po prawie dwuletniej przerwie odbyła się Offeliada, czyli święto gnieźnieńskich kinomanów. W sobotni wieczór poznaliśmy wyniki 14. edycji festiwalu.

Offeliada Gniezno. Poznaliśmy wyniki 14. edycji festiwalu

Czternasta odsłona Offeliady odbyła się po pandemicznej przerwie, tym razem goszcząc w Teatrze im. Aleksandra Fredry. Zakwalifikowane do odwołanej edycji filmy nie przepadły, zapełniając tegoroczne sesje konkursowe. Te odbywały się przez dwa dni, gromadząc zarówno mieszkańców, jak i gości z różnych krańców Polski.

- Jesteśmy wszyscy w pełnej gotowości, wszystko jest gotowe, pozostaje tylko puścić w ruch całą maszynę i przez 4 dni cieszyć się kinem. To, że od 14 lat realizujemy ten festiwal to zespołowa praca. Na każdym kroku warto o tym mówić i wszystkim dziękować

– mówił przed rozpoczęciem festiwalu Piotr Wiśniewski, dyrektor Offeliady.

Cechą charakterystyczną festiwalu jest mocny skład głównego jury. W tym roku zasilili je reportażysta Jacek Hugo-Bader, debiutująca w filmie Piotra Domalewskiego Zofia Stafiej oraz nagrodzony przed laty Offelią za dokument „Proch” Jakub Radej. Każdy z jurorów został również zaproszony do spotkań z widzami, którzy chętnie zadawali pytania o różne aspekty działalności artystyczno-kulturalnej.

- To było najmilsze spotkanie z widzami, jakie miałam dotychczas, a miałam ich parę po premierze tego filmu. Najwięcej pytań, ludzka rozmowa – czułam się, jakbyśmy byli w jednym kole i prowadzili zaangażowaną dyskusję na temat filmu. Czułam się tutaj jak w domu i jestem za to bardzo wdzięczna, bo dla mnie to także było przemiłe doświadczenie

– mówiła po spotkaniu z widzami Zofia Stafiej.

Program Offeliady tradycyjnie uzupełniły spotkania autorskie oraz specjalne pokazy. Na zaproszenie organizatorów do Gniezna przybył między innymi pisarz Kamil Wala Szymański, autorzy filmu dokumentalnego „Wojna gwiazd”, a także Marek Grabie z projekcią „Filmu z angielskimi napisami”. Nie zabrakło również kultowego od kilku edycji „Filmowego Podlasia” i występu muzycznego, który tym razem przygotował Michał Nogala, czyli Janusz Rapu.

Offelie wręczone

Po sześciu długich sesjach konkursowych przyszedł moment na ogłoszenie werdyktu. I tym razem Offelie, czyli główne nagrody, wręczono w trzech niezmiennych od lat kategoriach. W opinii głównych jurorów najlepszym filmem dokumentalnym na festiwalu został „Piach” w reżyserii Bartosza Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej. Wśród fabuł laur zdobyła "Uczta duchowa” Marcina Kluczykowskiego, z kolei wśród animacji statuetkę przyznano Piotrowi Milczarkowi za „Deszcz”.

Oprócz głównych nagród na gali przyznano także inne wyróżnienia. Nagroda publiczności, a także statuetka Stowarzyszenia Ośla Ławka również powędrowały do Bartosza Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej za opowiadający o nierównościach społecznych dokument „Piach”. Przyznawanego przez dziennikarzy Laertesa zdobyła Klaudia K za film „Ostatnie dni lata”. Ten sam film zdobył również uznanie jury Młodego Widza. Studenci gnieźnieńskich uczelni zdecydowali się nagrodzić dokument "Może będzie dobrze" w reż. Mirosława Kłopotowskiego, z kolei nagrody klubu Fantasmagoria, klubu Krytyka Polityczna oraz Nagroda Specjalna Dyrektora Festiwalu "Rozenkranc" powędrowały do Michała Ciechomskiego za film „Uległość”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto