18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Offelie rozdane po raz piąty

IB
W niedzielę zakończył się V festiwal filmowy Offeliada w Gnieźnie. Jury główne przyznawało w poszczególnych kategoriach filmowych nagrody - Offelie.

Pierwsza stolica przez trzy dni była stolicą niezależnego filmu. Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych Offeliada w Gnieźnie odbył się po raz piąty. Konkursowym projekcjom towarzyszyły warsztaty, koncerty i inne wydarzenia, niekoniecznie związane z kinem.

Podczas piątej Offeliady, przesuniętej z października na długi weekend, dłużej niż w poprzednich latach trwały sesje konkursowe. Krótkometrażowe dokumenty, animacje i fabuły, nakręcone zarówno przez twórców niezależnych i amatorów, jak i studentów szkół filmowych.

- W tej chwili coraz więcej ludzi kręci filmy, jest łatwiejszy dostęp do sprzętu, zaciera się granica między kinem niezależnym a profesjonalnym - mówi Michał Słomka, przewodniczący jury głównego Offeliady i twórca poznańskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Tranzyt". - Jednak ci, którzy zajmują się tym z pasji, nie zawodowo, mogą opowiadać, o czym tylko chcą. Tymczasem brakuje trochę filmów, które byłyby komentarzem do rzeczywistości, czy też jej obrazem - dodaje.
Jurorzy, wśród których oprócz Michała Słomki zasiedli też filmoznawcy Iwona Grodź i Jakub Majmurek oraz twórca niezależny Ireneusz Janion, przyznają, że poziom realizacyjny kina niezależnego jest coraz wyższy, co widać na tym festiwalu. Bywają jednak tylko wprawki, nie podejmujące oryginalnych tematów.
Oprócz jury głównego swoich faworytów nagradzało też jury młodego widza, studenci, dziennikarze, publiczność, swoje wyróżnienia przyznawali także partnerzy festiwalu.

Offeliada to jednak od samego początku nie tylko konkurs, ale i szereg innych wydarzeń. Po raz trzeci w tym roku odbyły się warsztaty fotograficzne, poprowadzone przez Dawida i Waldka Stube, które zakończyły się "małym" wernisażem prac. Zagospodarowanie przestrzeni na większą wystawę plastyczną co roku przypada gnieźnieńskim twórcom, niekoniecznie szerzej znanym, a wyróżniającym się. Waldemar Lisiecki, na co dzień dziennikarz radiowy i pasjonat fotografii, zaprezentował zdjęcia wykonane w Trójmieście, w miejscach, gdzie zwykle nie pojawiają się turyści - jak sam mówi "pokazujące brzydotę w ładny sposób".

Co roku na Offeliadzie goszczą zaprzyjaźnione inicjatywy i pozakonkursowe pokazy specjalne. Tym razem obok "Tranzytu" po kilka filmów przedstawiły grupy Filmowe Podlasie Atakuje i Zwellinder - obydwie reprezentujące kwintesencję kina offowego, a więc przede wszystkim zabawę i nieszablonowe podejście. Po raz kolejny można było zobaczyć filmy ze studia Se-Ma-For oraz niezależnego animatora Michała Mroza, zdobywcy nagród z poprzednich edycji gnieźnieńskiego festiwalu.

Piąte urodziny festiwalu obfitowały też w wydarzenia muzyczne, których właściwie w ciągu dwóch wieczorów było cztery. W piątek bitwę karaoke poprowadził Projekt Z66 - czyli inne wcielenie ekipy Zwellinder Group, później wystąpił znakomity dolnośląski zespół Zebra. W sobotę klub muzyczny Młyn zdominowały cięższe brzmienia elektroniczne - po awangardowej grupie Napszykład zagrali didżeje z gnieźnieńskiego kolektywu Szajse Records.

Nagrodzone zostały następujące filmy:

Jury Główne:
Kategoria "Amatorzy" - wyróżnienie dla Kamila Krukowskiego za film "Droga mistrza", Nagroda Główna "Offelia" (oraz 500 zł) dla Michała Łukowicza za film "Berhavert";
Kategoria "Studenci" - wyróżnienie za film "Zawsze Młody" Robina Lipo, Nagroda Główna "Offelia" (oraz 500 zł) dla Pavela Soukupa za film "Bliski przyjaciel" Kategoria "Niezależni": wyróżnienie dla Jakuba Kamińskiego za film "Sztuczki", wyróżnienie dla Dominika Litwiniaka za film "Bedlam Boys";
nagroda za najlepszy film fabularny (oraz 500 zł) - Bartosz Warwas "Mruczanka na 4 rakietki";
nagrody za najlepszy film animowany (oraz 500 zł) - Beniamin Szwed "Rosa Alba" oraz Aleksandra Brożuna "Bulba - włos";
nagroda za najlepszy film dokumentalny (oraz 500 zł) - Karolina Łuczak "Sztuka narzekania"

Jury Studenckie - wyróżnienie dla Zbigniewa Lenarda za animację "Czarny punkt", nagroda Główna "Hamleta" (oraz 400 zł) dla Tomasza Jurkiewicza za film pt. "Gdyby ryby miały głos", nagroda Prezydenta Miasta Gniezna dla Najlepszego Filmu z Pierwszej Stolicy Polski "Klaudiusza" (oraz 400 zł) dla Izabeli Łukaszewskiej oraz Klaudii Strzyżewskiej za film pt. "Ocalić od zapomnienia"

Jury Młodego Widza - wyróżnienie dla Piotra Sułkowskiego za film pt. "Szczegół", nagroda Główna "Horacy" (oraz 400 zł) dla Beniamina Szweda za film pt. "Rosa Alba"

Jury Dziennikarzy - nagroda Główna "Laertes" dla Zbigniewa Lenarda za film pt. "Czarny punkt"

Nagroda Krytyki Politycznej im. Stanisława Brzozowskiego dla Wojciecha Tomczaka za film "Jasełka"

Nagroda Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Konfranternia Teatralna "Konfrater" dla Zbigniewa Lenarda za film "Czarny punkt"

Nagroda Kuźni Literackiej "Hefajstos" dla Wojciecha Tomczaka za film "Jasełka"

Nagroda Kolektywu Szajse Records dla Marka Kurzoka za film "Pokój"

Nagroda Studia FOTOSTUBE dla Tomasza Jurkiewicza za film "Gdyby ryby miały głos"

Nagroda Specjalna Dyrektora Festiwalu Offeliada dla Dawida Łukaszewskiego za film "Niezłomny"

Nagroda Publiczności "Poloniusz" dla Wojciecha Tomczaka za film "Jasełka".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto