Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto najrzadsze imiona nadane dzieciom w Gnieźnie. Asher, Neo, Milana i inne. Mamy całą listę!

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Oto najrzadsze imiona nadawane noworodkom z powiatu gnieźnieńskiego ---> 


Wszystkie wymienione imiona to pojedyncze przypadki zarejestrowane w gnieźnieńskim Urzędzie Stanu Cywilnego
Oto najrzadsze imiona nadawane noworodkom z powiatu gnieźnieńskiego ---> Wszystkie wymienione imiona to pojedyncze przypadki zarejestrowane w gnieźnieńskim Urzędzie Stanu Cywilnego pixabay
Gnieźnianie mają fantazję! Zobacz najrzadsze, niespotykane imiona nadane dzieciom, które na świat przyszły w Gnieźnie w 2022 roku. Mamy całą listę!

Spis treści

Najrzadsze imiona w Gnieźnie. Rodzice mają fantazję!

Gnieźnieńska porodówka znajduje się w rankingu najlepszych oddziałów ginekologiczno-położniczych w Wielkopolsce w 2022 roku. Jak podał Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w minionym roku gnieźnieńska lecznica awansowała o kilka miejsc w rankingu. Nic dziwnego, bo od lata 2021 roku kobiety mogą rodzić w europejskich warunkach w nowym i nowoczesnym szpitalu.

Jak się jednak okazuje, gnieźnieńscy rodzice mają kunszt, fantazję i wielką wyobraźnię! Oprócz popularnych imion dla noworodków takich jak Antoni, Jan czy Julia, kilkadziesiąt bobasów, które na świat przyszły w lecznicy otrzymało niezwykłe imiona.

Chłopiec Neo będzie musiał szybko nauczyć się deklinować swoje imię

Jednym z przykładów niespotykanego imienia jest Neo. Chłopiec o tym imieniu przyszedł na świat w kwietniu 2022 roku i od razu stał się oczkiem w głowie rodziców. Oryginalne imię tylko dodało mu uroku. Co na to Rada Języka Polskiego?

Rodzicom z Polski w 2002 roku, którzy chcieli swemu nowo narodzonemu synkowi nadać imię Neo, odpowiedziała sekretarz Rady:

[…] choć „Zalecenia dla urzędów stanu cywilnego dotyczące nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej” […] formułują zasadę mówiącą, iż „Wskazane jest nadawanie […] chłopcom […] imion kończących się na spółgłoskę […], rzadko na -o (np. Mieszko) […]”, to jednak odradzałabym nadanie chłopcu imienia Neo.
Imię to może przede wszystkim przysparzać kłopotów fleksyjnych. Jeśliby bowiem miało się odmieniać tak jak np. Romeo (a więc: M. Neo, D. Nea, C. Neowi, B. Nea, N. Neem, Ms. o Neu), to pojawiałyby się w nim nietypowe dla polszczyzny połączenia samogłosek ea, eo, ee, eu. Niektórzy zapewne chcieliby je odmieniać tak jak Bruno, Otto, Hugo czy Cycero – w takim wypadku w formach zależnych musiałaby się pojawić cząstka -on-, a zatem postaci fleksyjne imienia brzmiałyby D. Neona, C. Neonowi, B. Neona, N. Neonem, Ms. Neonie. Jak łatwo zauważyć, formy te byłyby tożsame z formami rzeczownika neon. Nietrudno sobie wyobrazić los chłopca, którego imię jest przez rówieśników kojarzone z nazwą gazu czy dekoracyjnego napisu na sklepie.

Dziewczynka o imieniu Zoe. To znaczy „życie”

Żeńskim przykładem nietypowych, rzadkich imion dla dziewczynek jest ZOE. Taki noworodek urodził się w 2022 roku w gnieźnieńskim szpitalu. Jest to imię żeńskie pochodzenia greckiego, oznaczające "życie". Choć oryginalne, rodzice szybko ze swoją pociechą będą musieli przećwiczyć odmianę jej niezwykłego imienia.

W 2013 roku przyszli rodzice dziewczynki zwrócili się z prośbą o opinię do Rady Języka Polskiego. Chcieli dać dziewczynce na imię Zoe, które wymawia się jako Zoja.

Uzyskali odpowiedź prof. dr hab. Walerego Pisarka:

Pomysł, żeby imię miało być pisane jako Zoe, a wymawiane jako Zoja, jest bardzo dowcipny, ale tylko jako dowcip można go traktować. Akta stanu cywilnego w Polsce mają być prowadzone zgodnie z obowiązującymi zasadami polskiej pisowni. Zasady te nie przewidują możliwości czytania zapisu Zoe jako Zoja. Chyba zresztą w żadnym języku zapisu zoe nie czyta się jako zoja. Męczennica grecka o imieniu zapisywanym greckim alfabetem jako Ζωη została uznana za świętą, co po łacinie zostało zapisane jako Sancta Zoë, po francusku pisze się jej imię Zoé, po amerykańsku Zoe itd. Za każdym razem różnym zapisom odpowiada różne brzmienie tego imienia. Amerykańskie Zoe czyta się jako Zoī. W językach słowiańskich w różnych alfabetach zapisywane jest brzmienie tego imienia bliskie polskiemu Zoja. Nie sposób jednak powiedzieć, który zapis jest – jak Pani pisze – oryginalny. Chyba grecki.

Dlatego nie należy dawać dziewczynce Zoe, a czytać Zoja. Zoe musi pozostać w Polsce Zoe.
Wszystkie wymienione imiona to pojedyncze przypadki zarejestrowane w gnieźnieńskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Co ciekawe, oprócz niespotykanych imion jak Zoe, Miłana czy Neo, w Gnieźnie w 2022 roku urodził się tylko jeden Piotr, Bartłomiej, Jerzy i Bogdan, a to imiona, które jeszcze niedawno było bardzo popularne.

Jak się rodzi w Gnieźnie? Statystyki za 2022 rok

  • Łącznie w Gnieźnie w 2022 odebrano 973 porody
  • To o 129 porodów więcej niż odebrano w 2021 roku (844). Daje to wzrost porodów o trochę ponad 15 procent, porównując rok do roku
  • W 2022 roku urodziło się sześć par bliźniąt
  • 578 porodów odbyło się siłami natury, więc blisko 60 procent rodzących rodziła naturalnie
  • 343 kobiety urodziły poprzez cesarskie cięcie
  • 52 kobiety rodziły przy pomocy vacuum, kleszczy
  • W 2022 roku odbyło się 519 porodów rodzinnych, czyli ponad połowa porodów odbywała się przy obecności partnera/członka rodziny

Zobacz też:

Oto najrzadsze imiona nadane dzieciom w Gnieźnie. Asher, Neo, Milana i inne. Mamy całą listę!

Oto najrzadsze imiona nadawane noworodkom z powiatu gnieźnieńskiego ---> 


Wszystkie wymienione imiona to pojedyncze przypadki zarejestrowane w gnieźnieńskim Urzędzie Stanu Cywilnego

Oto najrzadsze imiona nadane dzieciom w Gnieźnie. Asher, Neo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto