Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarto relikwiarz bł. Jolenty!

Marcin Małecki
Gnieźnieńscy Franciszkanie otworzyli relikwiarz bł. Jolenty. Celem było pobranie relikwii dla wspólnot zakonnych i parafialnych z Polski i zza granicy.

Relikwiarz otwarto 2 września w klasztorze Ojców Franciszkanów. Ceremonii otwarcia towarzyszyła specjalna komisja, która została powołana przez Prymasa Polski - Arcybiskupa Wojciecha Polaka. Obecni byli także o. Jan Maciejowski oraz chirurg dr Wojciech Kozłowski, który zajął się wydzieleniem fragmentów kości bł. Jolenty. To wydarzenie poprzedzone było modlitwą, przeczytaniem zgody wydanej przez Arcybiskupa Prymasa Polski oraz złożeniem przysięgi przez członków komisji. Relikwiarz był ostatni raz otwierany w 1958, kiedy to Prymas Wyszyński wydał zgodę na stworzenie relikwii.

Ojciec Jacek Korsak, proboszcz i gwardian gnieźnieńskiego klasztoru franciszkanów, opowiada o wzroście zainteresowania relikwiami bł. Jolenty. - Mam trzydzieści próśb o relikwie bł. Jolenty. Zwracają się o nie klasztory franciszkańskie, siostry klaryski, zgromadzenia żeńskie i parafie, tak z Polski, jak i z zagranicy. Cieszymy się, że kult naszej błogosławionej wzrasta i się rozprzestrzenia. Do tej pory była czczona głównie w Gnieźnie i archidiecezji gnieźnieńskiej, której patronuje.

Po stworzeniu relikwii i spisaniu protokołu trumnę ze szczątkami bł. Jolenty zamknięto i zalakowano pieczęcią prowincji gdańskiej. Relikwiarz zostanie poddany renowacji.

Bł. Jolenta urodziła się około 1244 roku w Ostrzyhomiu. Była córką węgierskiego króla Beli IV i siostrą św. Kingi, na której dworze się wychowała. W 1256 roku, mając zaledwie 17 lat, poślubiła księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego. Była wzorową żoną i matką trojga córek: Elżbiety (późniejszej żony Henryka Grubego, księcia legnickiego), Jadwigi (późniejszej żony króla Władysława Łokietka) oraz Anny (późniejszej klaryski w Gnieźnie). Swoją postawą wywierała ogromny wpływ na otoczenie. Uczestniczyła w pobożnych i licznych fundacjach swojego męża. Z oddaniem opiekowała się też biednymi i chorymi. Po śmierci Bolesława Pobożnego w 1279 roku wstąpiła do klarysek, z którymi już wcześniej utrzymywała kontakty. Na początku przebywała wraz z Kingą w klasztorze w Starym Sączu. W 1283 roku lub raczej po śmierci Kingi, która nastąpiła w 1292 roku, przeniosła się do klasztoru klarysek w Gnieźnie. Mimo wysokiego urodzenia i dostojnego wieku, pełniła funkcje służebne. Miała zajmować bardzo ciasną celę, przylegającą do schodów i znajdującą się blisko kuchni. Ze źródeł hagiograficznych dowiadujemy się, że błogosławiona oddawała się kontemplacji tajemnic pasyjnych. O Jolencie, jako mistyczce mówi stare podanie, że podczas medytacji dostąpiła wizji oblanego blaskiem Jezusa ubiczowanego, przywiązanego do słupa. Ten aspekt życia Jolenty znajdujemy na obrazie i rzeźbie w poświęconej jej kaplicy w kościele franciszkanów w Gnieźnie. Zmarła w opinii świętości 17 czerwca 1304 roku w Gnieźnie. Została beatyfikowana przez papieża Leona XII w 1827 roku.
biografia opracowana przez: archidiecezja.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto