Pałac w Niechanowie od środka. Zobacz, jak się prezentuje! [FOTO]

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Pałac w Niechanowie od środka. Zobacz, jak się prezentuje!
Pałac w Niechanowie od środka. Zobacz, jak się prezentuje! Klaudia Glińska
Udostępnij:
Pałac w Niechanowie od środka. Zobacz, jak się prezentuje! Przedstawiamy historię pięknego budynku znajdującego się na terenie wsi, będącego przedmiotem dumy dla okolicznych mieszkańców.

Pałac w Niechanowie od środka. Zobacz, jak się prezentuje!

W 1757 r. Niechanowo kupił Franciszek Skórzewski herbu Drogosław, generał Wojsk Koronnych, ożeniony z Marią z Ciecierskich. W 1782 r., po jego śmierci, Niechanowo sprzedano Stefanowi Garczyńskiemu herbu Albrecht, rotmistrzowi Kawalerii Narodowej, ożenionemu z Anną ze Skórzewskich, córką poprzednich właścicieli. Z nim wiąże się budowę tutejszego pałacu, chociaż nie można wykluczyć, że prace podjęto już w czasach Skórzewskich, którzy byli właścicielami dóbr przez 25 lat.

W 1774 r. po swoim ślubie z Kunegundą Drwęską, siostrzenicą właściciela pałacu, przez kilka miesięcy zamieszkiwał tu Józef Wybicki, co przypomina umieszczona na budynku tablica.

Autor hymnu narodowego wykorzystał gościnność gospodarzy, ponieważ żywił obawę przed wprowadzeniem do rodzinnego dworu (a zwłaszcza z przedstawieniem matce) swojej żony, która nie tylko nie była zbyt posażna, ale na dodatek o 17 lat starsza od niego.

W 1805 r. majętność przeszła w ręce Prokopa Mielżyńskiego herbu Nowina, rotmistrza Kawalerii Narodowej, ożenionego z Katarzyną Mielżyńską. Ich córka Teresa wniosła ją w wianie w 1816 r. Kasprowi Potulickiemu herbu Grzymała i na pewien czas przeszła ona w posiadanie tej rodziny, pełniąc również funkcję ich siedziby.

Film fabularny "Pozostawieni" był nagrywany przed pałacem w Niechanowie:

W 1846 r. właścicielem Niechanowa został Jan Nepomucen Żółtowski herbu Ogończyk, dziedzic Ujazdu i rozległych majątków w kościańskim, dziedziczny hrabia pruski, ożeniony z Józefą ze Zbijewskich herbu Rola. W rękach Żółtowskich Niechanowo było do 1939 r.

Drewniany dwór, z zespołem towarzyszących mu zabudowań, istniał w Niechanowie już w XVII i pierwszej połowie XVIII w. Nowe założenie pałacowe zrealizowane zostało w latach 80. XVIII w., na południowo zachodnim krańcu wsi. Za reprezentacyjną bramą mieścił się honorowy dziedziniec, ujęty po bokach oficynami, oraz podjazd przed głównym wejściem do rezydencji. W tylnej części założenia rozplanowano ogrody.

Pałac w Niechanowie od środka. Zobacz, jak się prezentuje!

Pałac w Niechanowie od środka. Zobacz, jak się prezentuje! [FOTO]

Układ ten został zatarty wprowadzanymi później zmianami, podobnie jak wygląd elewacji frontowej pałacu, do której na przełomie XVIII i XIX w. dostawiono monumentalny, kolumnowy portyk nadający budowli cechy klasycyzmu.

Dwukondygnacyjny pałac jest budowlą murowaną, otynkowaną, założoną na prostokątnym rzucie. Przyziemie wykonano znacznie niższe niż piętro, które pełniło funkcję reprezentacyjnego piano nobile. Elewacje, pokryte dziś gładkim tynkiem, po kolejnych wadliwie przeprowadzonych remontach pozbawione są niemal detalu dekoracji architektonicznej. Elewację frontową kształtowały pierwotnie trzy płytkie ryzality o zaokrąglonych narożach. Środkowy, mieszczący główne wejście, został w późniejszym okresie przesłonięty portykiem. Zachowane są dwa boczne, trójosiowe, zwieńczone niskimi attykowymi szczytami o falisto-uskokowej linii spływów, z eliptycznym otworem w partii centralnej.

Wnętrza pałacu zostały całkowicie przekształcone oraz pozbawione wystroju podczas remontu w latach 1965-66. Pierwotnie wnętrze było dwutraktowe, z obszernym westybulem na osi, mieszczącym schody prowadzące na reprezentacyjną kondygnację piętra. Tam, w części środkowej, znajdował się wielki salon zajmujący znaczną część tylnego traktu. Po bokach rozmieszczono ciąg amfiladowo połączonych pomieszczeń. Wnętrza pokryte były sztukateriami i być może polichromią.

Podczas przebudowywania pałacu zmieniano również jego otoczenie. Pierwotny honorowy dziedziniec przed elewacją frontową włączony został w XIX w. do nowo zakomponowanego krajobrazowego założenia parkowego.

Obecnie w pałacu mieści się Ośrodek Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy. Budynek znajduje się na Szlaku Pałaców i Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego.

Źródła: www.regionwielkopolska.pl, www.tupowstalapolska.pl/

Wideo

Materiał oryginalny: Pałac w Niechanowie od środka. Zobacz, jak się prezentuje! [FOTO] - Gniezno Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie