Pałac w Zdziechowie zostanie wystawiony na sprzedaż

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Pałac w Zdziechowie zostanie wystawiony na sprzedaż
Pałac w Zdziechowie zostanie wystawiony na sprzedaż Gmina Gniezno, Paweł Brzeźniak
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Pałac w Zdziechowie ma być wystawiony na sprzedaż. Takie są plany Urzędu Gminy Gniezno. Obiekt powstał w latach 70. XIX wieku. Do 2019 roku mieściła się tam szkoła.

Spis treści

W tej sprawie chodzi o zbycie w trybie przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości stanowiącej mienie gminy Gniezno, położonej w Zdziechowie, o pow. 1,7500 ha, zabudowanej zespołem dworsko-parkowym.

Co wchodzi w skład nieruchomości?

Dawny pałac, park, plac oraz boisko. Pałac to budowla wybudowana z czerwonej cegły. Jego elementy dekoracyjne są otynkowane. Budynek parterowy, zbudowany na planie prostokąta, posiadający mezzanino i piętrowy ryzalit na osi obu elewacji.

Budynek dworu, choć liczy już ponad 150 lat, znajduje się w dobrym stanie technicznym. Wewnątrz budynku nie ma oznak wilgoci, dach znajduje się w dobrym stanie, konieczne są jednak prace modernizacyjno-remontowe, które nadadzą nową funkcję obiektowi. Dwór otoczony jest pięknym parkiem krajobrazowym (1,75 ha) i znajduje się w „sercu” wsi, przy głównej drodze, prowadzącej z Gniezna w kierunku Mieleszyna i Janowca Wielkopolskiego.

Suma powierzchni i kubatury

Piwnica: 254 m²
Parter : 321 m²
Piętro: 325 m²
Poddasze I: 48 m²; Poddasze II: 27 m²
Ogółem 976 m²
Opracowano operat szacunkowy, wartość dworu wyceniono na kwotę 3 244 950 zł.

Gmina po wybudowaniu nowego kompleksu oświatowego w Zdziechowie, istniejący dwór przeznaczyła na sprzedaż. Wkrótce ogłoszony zostanie pierwszy przetarg na sprzedaż, a termin przystąpienia do przetargu przypadnie w drugiej połowie listopada 2021r.

Historia tego miejsca

W Zdziechowie znajduje się dwór, który zbudowany został około 1870 r. dla Edwarda Wendorffa, ówczesnego właściciela wsi. W grudniu 1918 był centralną areną bitwy pod Zdziechową. Do 1945 r. pozostawał w rękach rodziny Wendorffów.

Po wojnie pałac w Zdziechowie stał się na pewien czas sierocińcem, później natomiast ulokowano tam szkołę.

Od 2017 roku przedszkole, a od 2019 roku szkoła znajduje się w nowoczesnym budynku. Od 2018 roku w tym miejscu funkcjonuje hala, a od 2020 roku żłobek. Do niedawna w starej szkole znajdowała się jeszcze kuchnia działająca na użytek szkoły. Od dwóch lat obiekt jest nieużytkowany.

Dwór znajduje się na Szlaku Pałaców i Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego.

Na terenie działki znajdują się czynne przyłącza energetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne i telefoniczne. Ogrzewanie centralne gazowe. Teren ogrodzony, stanowi w rzucie wielobok o zróżnicowanym ukształtowaniu pionowym, o dobrze utrzymanym parku krajobrazowym, z utwardzeniem w części frontowej budynku. Z boku budynku znajduje się mieszkanie o powierzchni ok. 83 m2 z lokatorami. Powyższa nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków, nr rej. 2130/A z 30.07.1987 r.

Cena wywoławcza wynosi 3 244 950,00 zł.

Przetarg odbędzie się w dniu 30 listopada 2021 r., o godz. 1000, sala nr 13 w siedzibie Urzędu Gminy Gniezno, al. Reymonta 9-11. Postąpienie pierwsze o 1% ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.

Wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej; wadium może być wnoszone w pieniądzu, obligacjach Skarbu Państwa lub w papierach wartościowych dopuszczonych do obrotu publicznego. Na potwierdzeniu wpłaty wadium należy podać nr działki i miejscowość, w której położona jest działka oraz podać pełny adres zamieszkania osoby przystępującej do przetargu.

Wadium w kwocie 324 495,00 zł należy wpłacić do dnia 25 listopada 2021 r. na konto Urzędu Gminy Gniezno PKO BP O/Gniezno 45 1020 4115 0000 9002 0004 2333.

Uczestnik przetargu zobowiązany jest przedłożyć komisji przetargowej dowód wpłaty wadium. Wadium wpłacone przez uczestnika, który wygrał przetarg zalicza się na poczet ceny nabycia. Pozostałym uczestnikom wadium zwraca się niezwłocznie po zakończonym przetargu nie później niż przed upływem 3 dni od dnia przetargu. Wadium przepada w razie uchylania się uczestnika, który przetarg wygrał od zawarcia umowy notarialnej.

Cudzoziemcy (w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 2017 r., poz. 2278) w przypadku wygrania przetargu zobowiązani są przed zawarciem umowy notarialnej uzyskać zgodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zezwalającą na nabycie nieruchomości w przypadkach, gdy zgoda taka jest wymagana.

Koszty umowy notarialnej oraz wpisu do Ksiąg Wieczystych ponosi nabywca.

Informacje można uzyskać pod nr tel. 61 424-57-57 lub w siedzibie Urzędu Gminy Gniezno pok. nr 19.

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie