Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parowozownia Gniezno. W eSTeDe zaprezentowano projektową propozycję zagospodarowania kompleksu

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Parowozownia Gniezno. W eSTeDe zaprezentowano pracę magisterską o zagospodarowaniu kompleksu. To kolejna

Parowozownia Gniezno. W eSTeDe zaprezentowano projektową propozycję zagospodarowania kompleksu

Wystawa, która zagościła w Centrum Kultury "Scena to dziwna", została przygotowana przez Magdalenę Wojciechowską. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej pochodzi z Gniezna, od najmłodszych lat była związana z projektowaniem wnętrz. obroniła w tym roku pracę magisterską, której tematem stało się zagospodarowanie terenów gnieźnieńskiej parowozowni. Jak zaznaczyła autorka, przy tworzeniu projektu sugerowała się między innymi wynikami ankiety, przeprowadzonej wśród mieszkańców.

- Motywacją do stworzenia takiej koncepcji była chęć przywrócenia życia temu miejscu, zachowania panującego tam motywu kolei, ale także wprowadzenia nowych funkcji, utworzenia kompleksu usługowo-rekreacyjnego

- mówiła Magdalena Wojciechowska.

Przeszłość i nowoczesność

Podczas wernisażu mieszkańcy mogli obejrzeć projekt z autorskim komentarzem Magdaleny Wojciechowskiej. Starsza hala wachlarzowa zostałaby przeznaczona częściowo na małe lokale gastronomiczne, jednak jej głównym rdzeniem stałaby się sala eventowo-konferencyjna. Pozostałe budynki pełniłyby funkcje kulturalne i komercyjne. Większe zostałyby przeznaczone na hotele, z kolei w pobocznych projekt przewiduje działalność kulturalną.

- To ukłon w stronę mieszkańców miasta oraz grup artystycznych, poszukujący miejsca do własnego rozwoju. Budynki posiadają niepowtarzalny industrialny charakter, dlatego chciałam przeznaczyć te miejsca dla wprowadzenia do nich warsztatów malarskich, muzycznych czy fotograficznych

- mówiła Magdalena Wojciechowska.

Druga, młodsza hala wachlarzowa wraz z obrotową zwrotnicą miałaby pełnić funkcję muzeum kolejnictwa, o które gnieźnieńscy samorządowcy działacze społeczni starali się przed laty sprowadzić do Pierwszej Stolicy. Na wizualizacjach przedstawiono, jak wyglądałoby muzeum wraz z zabytkowym taborem.

Wystawę można oglądać w CK eSTeDe przez najbliższe dwa tygodnie.

Kolejny głos w eterze

Projekt Magdaleny Wojciechowskiej to nie pierwsza koncepcja odnowy starego kompleksu. O zagospodarowaniu tzw. terenów pokolejowych, które rozciągają się od kompleksu parowozowni do ul. Pod Trzema Mostami, mówi się już od wielu lat. Ponad pięćdziesiąt hektarów zabytkowych budynków i nieużytków było głównym tematem przeprowadzonych w 2017 roku warsztatów charette, a w czerwcu zeszłego roku mieszkańcy mogli odwiedzić niedostępne na co dzień miejsca w ramach spacerów badawczych. Gnieźnianie mogli przekonać się wówczas o faktycznym stanie kompleksu - choć część na co dzień dostępna dla zwiedzających prezentowała się przyzwoicie, kolejne miejsca ukazywały prawdziwą skalę problemu. Lata nieużytkowania doprowadziły parowozownię do fatalnego stanu. Uczestnicy spaceru mogli obejrzeć zniszczony dach, wybite szyby czy niszczejące stropy. Przekonali się, jak wiele funduszy potrzebnych jest, by wyremontować cały kompleks.

Podczas tegorocznych konsultacji społecznych zaprezentowano jedną z koncepcji zagospodarowania parowozowni. Plan zakłada zagospodarowanie obu hal wachlarzowych. Starsza, bardziej zniszczona, docelowo ma zostać przeznaczona na usługi komercyjne wielopowierzchniowe. Sąsiednie, mniejsze budynki mają z kolei pełnić funkcję biurową i hotelową. Druga, młodsza hala miałaby pełnić usługi kultury. Pierwotne plany zakładały zlokalizowanie tam muzeum kolejnictwa z zabytkowym taborem i multimedialnymi atrakcjami, na przeszkodzie stoją jednak pieniądze. Jak zdradzali przedstawiciele Urzędu Miasta i osoby zajmujące się parowozownią, mimo zaangażowania wielu organów dotychczasowe próby pozyskania funduszy i odpowiedniego wsparcia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto