Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parowozownia Gniezno - zdecydujmy, jak powinna wyglądać

Paweł Brzeźniak
Iza Budzyńska
W czerwcu w Gnieźnie odbędą się otwarte warsztaty, które mają dać odpowiedź na pytanie, jak zagospodarować parowozownię i tereny inwestycyjne PKP w naszym mieście.

Parowozownia Gniezno - zdecydujmy, jak powinna wyglądać

Odbędą się one od 5 do 9 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. Chodzi o zagospodarowanie 25 ha powierzchni, w tym dla terenów zabytkowego kompleksu parowozowni. Co ważne, każdy mieszkaniec będzie mógł wyrazić swoje zdanie. Organizatorzy warsztatów, warszawska pracownia Mycielski Architecture & Urbanism, zapewniają, że nie przyjdą na spotkanie z gotową koncepcją zagospodarowania - ma ona zostać wypracowana podczas dyskusji z mieszkańcami i władzami miasta.

Znaczący teren parowozowni, jej umiejscowienie i dziedzictwo sprawiają, że to miejsce posiada ogromny potencjał, który trzeba wykorzystać. - Zależy nam na tym, aby sposób zagospodarowania uwzględniał zarówno uwarunkowania terenu, jak i potrzeby lokalnej społeczności - wyjaśnia Marek Chibowski, prezes zarządu Xcity Investment, współorganizator warsztatów. - Rada Miasta Gniezna podjęła już uchwałę dotyczącą przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gniezna - mówi Jarosław Grobelny, zastępca prezydenta Gniezna.

Program warsztatów:
Dzień I - poniedziałek 5 czerwca
10:00 - 12:00 - Spacer studyjny po terenie parowozowni oraz terenach inwestycyjnych. Obowiązuje mailowa rejestracja pod adresem [email protected] do 31 maja. Liczba miejsc ograniczona.

17:00 - 19:00 - Konferencja otwarcia: Jak zagospodarować tereny inwestycyjne PKP w Gnieźnie? Celem spotkania jest publiczne przybliżenie mieszkańcom i uczestnikom warsztatu tematyki oraz problematyki projektu. W programie przewidziano prezentację oraz dyskusję oczekiwań społecznych, a także wprowadzenie do procesu warsztatowego.

Dzień II - wtorek 6 czerwca
9:00 - 10:45 Sesja 1: Zagadnienia budynków parowozowni - jakie uwarunkowania konserwatorskie i techniczne determinują możliwe przekształcenia budynków parowozowni na nowe funkcje?
11:00 - 13:00 Sesja 2: Potencjalne scenariusze programowe i rynkowe - w jakim kierunku i na jakich terenach powinien nastąpić rynkowo uzasadniony rozwój projektu?
14:00 - 15:30 Sesja 3: Zagadnienia komunikacyjne i planistyczne - jakie powinny być główne założenia obsługi komunikacyjnej terenu? Jakie są oczekiwania i możliwości powiązań pieszych, komunikacji publicznej, parkowania, założeń komunikacyjno-funkcjonalnych węzła przesiadkowego?

Dzień III - środa 7 czerwca
17:00 - 19:00 Publiczna prezentacja wstępnych koncepcji - będzie to podsumowanie wniosków z sesji eksperckich. Zostaną też przedstawione pierwsze ukierunkowane koncepcje dla parowozowni i terenów inwestycyjnych do dyskusji i ewaluacji z decydentami i mieszkańcami.

Dzień IV - czwartek 8 czerwca
10:00 - 13:00 Punkt konsultacyjny dla zainteresowanych w sali warsztatowej w MOK-u.

Dzień V - piątek 9 czerwca

15:00 - 17:00 Prezentacja końcowa - finalna koncepcja. Podczas prezentacji omówione zostaną wyniki warsztatów połączona z wystawą rysunków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto