Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parowozownia wzbogacona lokomotywą

Aleksander Karwowski
W mury gnieźnieńskiej parowozowni znowu wracają maszyny. Pierwszy żelazny eksponat do przyszłego muzeum przyjechał z Poznania.

Gniezno niedawno straciło jeden ze swoich skarbów kolejnictwa - parowóz Px48, który znalazł swoje miejsce we Wrześni, gdzie upamiętnia historię tamtejszej kolei wąskotorowej. Jednak jak się okazuje, dzięki grupie pasjonatów udaje się do Gniezna sprowadzić inne maszyny kolejowe. Może nie takiej wartości jak parowóz, jednak jest to ważny impuls do stworzenia ponownej ekspozycji lokomotyw i parowozów w murach gnieźnieńskiej parowozowni.

Czytaj więcej: Gnieźnieński parowóz pomnikiem wąskotorówki we Wrześni

14 października niemal w samo południe, zawitała na tereny kolejowe przy ulicy Pocztowej ciężarówka z cennym załadunkiem. - Jest to lokomotywa 409Da, czyli lokomotywa manewrowa. Służyła do pracy manewrowej wewnątrz zakładowej - wyjaśnia Krzysztof Modrzejewski z Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, dodając - W pewnym momencie w parowozowni skończy się potencjał pustych murów i będziemy musieli pokazać coś, co będzie stać na szynach. Chcemy pokazać, że Gniezno może sprowadzać lokomotywy.

Lokomotywa została przekazana gnieźnieńskiemu stowarzyszeniu nieodpłatnie przez jedną z poznańskich fabryk, na terenie której pracowała, a koszty przewozu jej do Gniezna poniosły osoby fizyczne i lokalne firmy. Lokomotywa, która zasili potencjał parowozowni to Zastal 409Da - polska lokomotywa małej mocy o wadze 24 ton. Została wyprodukowana w Zielonej Górze pod koniec lat 60-tych. Jak zapewniają członkowie stowarzyszenia - lokomotywa będzie odnowiona, gdyż jej stan z powodu kilkuletniego nieużywania nie jest najlepszy. Być może przejdzie także remont mechaniczny, który pozwoli odwiedzającym parowozownię poczuć pracę jej silnika.

Czy jest szansa na ściągnięcie kolejnych lokomotyw do Gniezna i odbudowywanie dawnej bazy kolejowej, odpowiada Krzysztof Modrzejewski. - Obiektów do ściągnięcia jest wiele, wystarczy popatrzeć po stacjach i stoją tam stare parowozy i wagony. Jest możliwość także przekazania wagonów przeznaczonych do kasacji przez przewoźników. Jesteśmy skłonni podejmować rozmowy, by kolejne obiekty w naszej parowozowni się znajdowały - zapewnia.

Zanim pojazd trafi do parowozowni, będzie stał na torach postojowych.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto