PEC w Gnieźnie czwartym przedsiębiorstwem ciepłowniczym w Polsce!

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
PEC w Gnieźnie czwartym przedsiębiorstwem ciepłowniczym w Polsce! Paweł Brzeźniak
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie zajęło IV miejsce w rankingu Strefy Gospodarki "Gazety Prawnej" na najlepsze przedsiębiorstwo ciepłownicze w Polsce! Spółka obecna jest w pierwszej dziesiątce rankingu już piąty rok z rzędu, za każdym razem notując coraz wyższe lokaty.

W ubiegłym roku PEC zajął piąte miejsce. Ranking jest przedsięwzięciem, oceniającym przede wszystkim kondycję finansową i politykę inwestycyjną oraz prośrodowiskową firm ciepłowniczych W tworzeniu rankingu brane były pod uwagę m.in. dane finansowe, techniczne, inwestycje, polityka personalna oraz szeroko rozumiana społeczna odpowiedzialność biznesu.

Pomimo tego, że spółka nie należy do największych w kraju, jest w stanie rywalizować na równym poziomie z przedsiębiorstwami ciepłowniczymi z dużych miast. To pokazuje, że tegoroczne czwarte miejsce jest dowodem, że firma podąża we właściwym kierunku. Jest to przede wszystkim zasługa pracowników, którym należą się wyrazy uznania, gdyż bez ich zaangażowania i profesjonalizmu nie byłoby tej nagrody. Rosnąca liczba nowych podłączeń do sieci, wielomilionowe inwestycje w modernizację źródeł ciepła świadczą o wielkim potencjale przedsiębiorstwa i dużym zaufaniu odbiorców.

Modernizacja źródeł ciepła

Z uwagi na fakt, że ciepłownia C-13, przy ul. Spichrzowej 18 w Gnieźnie, nie wykorzystywała w pełni mocy zainstalowanej (moc wykorzystana do zainstalowanej wynosiła 48%, a moc zamówiona do zainstalowanej 79%), Zarząd Spółki podjął decyzję o kompleksowej optymalizacji i modernizacji trzech źródeł ciepła, w tym układów odpylania. Zrealizowane przedsięwzięcia pozwoliły zastąpić istniejące dwustopniowe układy odpylania, na układy o wyższej skuteczności odpylania, pozwalające spełnić standard emisji pyłu na poziomie poniżej 50 mg/m3 oraz zwiększyły sprawność wytwarzania ciepła.

Przed modernizacją dwóch kotłów i trzech instalacji odpylania, zakładano zmniejszenie zużycia węgla na poziomie 208 ton/rok oraz redukcję emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych, tj.:
- ograniczenie emisji SO2, NOx, CO o 2% (4 tony/rok)
- ograniczenie emisji CO2 o 2% (430 ton/rok)
- ograniczenie emisji pyłu o 52% (17 ton/rok).

Sprawność projektowa kotłów WR25 przed modernizacją wynosiła 83 %, rzeczywista była znacznie niższa ok. 78 %. Pomiary po wykonanej modernizacji wykazały sprawność kotłów K5 i K6 na poziomie 88% co dało wzrost sprawności o ok. 10 % i przełożyło się na pięciokrotnie większe zmniejszenie emisji zanieczyszczeń gazowych od zakładanych.

Emisja pyłów przed modernizacją instalacji odpylania była na poziomie poniżej 400 mg/mu3. Pomiary po wykonanej modernizacji wykazały poziom emisji pyłów poniżej 10 mg/mu3 co skutkuje ograniczeniem emisji pyłów o ok. 97,5 %.

Dodatkowo, w celu zwiększenia efektywności energetycznej, zarząd spółki podjął decyzję o rozdzieleniu obiegu pomp sieciowych i kotłowych w Ciepłowni C-13. Uzyskaliśmy wymierny efekt ekologiczny, w postaci oszczędności zużycia energii elektrycznej zużywanej przez układ hydrauliczny na poziomie 772 MWh/rok (49 %), co przełożyło się na redukcję emisji CO2 o 627 Mg/rok.

W celu zasilania nowych instalacji oczyszczania spalin, zmodernizowalino centralną sprężarkownię na ciepłowni C-13. Pozwoliło to monitorować zużycie sprężonego powietrza oraz diagnozować powstające nieszczelności na układzie sprężonego powietrza. W ramach kompleksowej inwestycji, przy zabudowie nowej instalacji oczyszczania spalin kotła K2 zmodernizowano również istniejącą rozdzielnię niskiego napięcia, zasilającą halę istniejących kotłów K1-K4.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o. zrealizowało inwestycje przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Były to inwestycje w źródła ciepła, a więc kotły, nowoczesne stacje odpylania oraz przedsięwzięcia, pozwalające zwiększyć efektywność energetyczną przedsiębiorstwa.

Ostatnie przedsięwzięcia dofinansowane przez WFOŚiGW w Poznaniu to: „Modernizacja kotła WR-25 nr 5 wraz z budową instalacji odpylania spalin w Ciepłowni C-13 w Gnieźnie”

Całkowity koszt netto wyniósł 8.705.000,00 zł. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, w formie pożyczki do kwoty ogółem 8.615.000,00 zł, co stanowiło 98,97% kwoty całkowitych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Opis techniczny przedsięwzięcia:
Istniejący kocioł WR-25 nr 5 w konstrukcji tradycyjnej został zmodernizowany na kocioł WR-25 M w technologii ekranów szczelnych.

Modernizacja kotła obejmowała:
– eliminację dotychczasowego tradycyjnego obmurza i konstrukcji nośnej,
– uzyskanie szczelności w kanałach przepływu spalin,
– zastosowanie lekkiej izolacji cieplnej z płyt wełny mineralnej, pokrytej blachą opancerzenia zewnętrznego,
– zabudowanie dodatkowego podgrzewacza wody,
– przebudowę istniejącej instalacji odpylania spalin, pozwalającej spełnić zaostrzony standard emisji pyłu na poziomie 50 mg/m3,
– wprowadzenie w pełni zautomatyzowanego sterowania kotłem.

Modernizacja spowodowała zwiększenie sprawności wytwarzania ciepła oraz skuteczności odpylania spalin.
W celu spełniania zaostrzonego standardu emisji dwutlenku siarki od 2030 r., zabudowano  pierwszą część instalacji odsiarczania, technicznie pozwalającej na dozowanie sorbentu. Następnie w drugim etapie, planowana jest zabudowa mechanicznego reaktora odsiarczania, która pozwoli osiągnąć poziom dopuszczalnej emisji dwutlenku siarki od 01.01.2030 r.

„Modernizacja kotła WR-25 nr 6 na kocioł WR-10 nr 6 wraz z budową instalacji odpylania spalin w Ciepłowni C-13 w Gnieźnie”

Całkowity koszt netto wyniósł 5 mln 2 tys. zł. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w formie pożyczki do kwoty ogółem 4.912.000,00 zł, co stanowiło 98,21% kwoty całkowitych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Opis techniczny przedsięwzięcia:
Istniejący kocioł WR-25 nr 6 w konstrukcji tradycyjnej został zmodernizowany na kocioł WR-10 M nr 6 o mniejszej mocy.

Modernizacja kotła obejmowała:
– zmniejszenie mocy do poziomu poniżej 15 MW w paliwie,
– eliminację dotychczasowego tradycyjnego obmurza i konstrukcji nośnej,
– uzyskanie szczelności w kanałach przepływu spalin,
– zastosowanie lekkiej izolacji cieplnej z płyt wełny mineralnej, pokrytej blacha opancerzenia zewnętrznego,
– zabudowanie dodatkowego podgrzewacza wody,
– przebudowę istniejącej instalacji odpylania spalin,
– wprowadzenie w pełni zautomatyzowanego systemu sterowania kotłem,

Modernizacja spowodowała zwiększenie sprawności wytwarzania ciepła oraz skuteczności odpylania spalin.

„Modernizacja układu odpylania wraz z kanałami spalin oraz układu odżużlania kotła WR-5 nr 2 w Ciepłowni C-13 w Gnieźnie”

Całkowity koszt netto wyniósł 1 mln 502 tys. zł. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w postaci pożyczki do kwoty ogółem 1 mln 452 tys. zł, co stanowiło 96,68% kwoty całkowitych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Opis techniczny przedsięwzięcia:
Przedsięwzięcie polegało na zastąpieniu istniejącego dwustopniowego układu odpylania (multicyklon i bateria cyklonów) wraz z kanałami spalin, na układ o wyższej skuteczności odpylania, pozwalającej spełnić zaostrzony standard emisji pyłu na poziomie 50 mg/m3. W ramach zadania został także zmodernizowany układ odżużlania kotła oraz układ zasilania kotła w energię elektryczną.

„Rozdzielenie obiegu pomp sieciowych i kotłowych w Ciepłowni C-13 w Gnieźnie w celu zwiększenia efektywności energetycznej”

Całkowity koszt netto wyniósł 1.261.000,00 zł. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w formie pożyczki do kwoty ogółem 1.150.000,00 zł, co stanowiło 91,19% kwoty całkowitych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Opis techniczny przedsięwzięcia:

Przebudowa układu hydraulicznego, z podziałem na obiegi wewnętrzne i zewnętrzne obejmowała:
-rozdzielenie układu hydraulicznego ciepłowni i sieci,
-zabudowę dwóch nowych pomp obiegu sieciowego i współpracę z istniejącymi pompami,
-modernizację układu stabilizacji i uzupełnienia,
-przebudowę systemu nadrzędnego sterowania ciepłownią.
Przebudowa pozwoliła na zwiększenie efektywności energetycznej układów pompowych, poprzez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie