Dwa tygodnie temu na szlak wyszło pięć grup odpowiadających czterem rejonom duszpasterskim archidiecezji gnieźnieńskiej: grupa czerwona z rejonu gnieźnieńskiego, grupa niebieska z rejonu inowrocławskiego, grupa żółta z rejonu wrzesińskiego, grupa pomarańczowa z rejonu wągrowieckiego i grupa brązowa – franciszkańska. Grupy promieniste wyruszyły jak zawsze ze swoich parafii, w swoich terminach i poszły swoimi trasami.
Na Jasną Górę pojechały też pielgrzymki rowerowe, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku grupy wyjechały z Gniezna, Rogowa, Strzelna, Inowrocławia i Kruszwicy. Wszyscy pielgrzymi spotkali się 5 sierpnia u celu. Jak przed pandemią, przed wejściem na jasnogórski szczyt, złożony został pielgrzymkowy krzyż, z którym pątnicy podążą do kaplicy Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Wieczorem prowadzili Apel Jasnogórski. Pielgrzymka zakończyła się 6 sierpnia w święto Przemienienia Pańskiego. Rano na wałach sprawowane było nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a następnie celebrowana była Msza św. pod przewodnictwem i z homilią prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Prymas Polski nawiązał także do hasła tegorocznej pielgrzymki „Skosztujcie i zobaczcie”. Wskazał jednocześnie na skarb, którym jest Eucharystia. „Bez tego się nie da żyć! Nie da się tak właśnie żyć! Nie da się żyć jako chrześcijanie! Nie da się sobie wzajemnie wybaczać! Nie da się prawdziwie i bez wymawiania służyć! Nie da się być razem i być naprawdę jedno! Bez Eucharystii po prostu się nie da!”.
Zakończenie Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę było jednocześnie inauguracją 33-dniowych rekolekcji przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego Beatyfikacja33.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?