Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pijalnie wód mineralnych w Polsce, czyli podróż po zdrowie. Gdzie można napić się leczniczej wody? Które pijalnie są darmowe, które płatne?

Emil Hoff
Emil Hoff
Zapraszamy do przewodnika po 13 polskich pijalniach wód mineralnych. To prawdziwe skarby uzdrowisk i świetne miejsca na weekendową wycieczkę po zdrowie. Co daje picie wody mineralnej, które pijalnie są darmowe, a które płatne? Na te i więcej pytań odpowiedzi znajdziecie w artykule i galerii. Na zdjęciu Park Zdrojowy w Lądku-Zdroju. Na licencji CC BY-SA 3.0 PL
Zapraszamy do przewodnika po 13 polskich pijalniach wód mineralnych. To prawdziwe skarby uzdrowisk i świetne miejsca na weekendową wycieczkę po zdrowie. Co daje picie wody mineralnej, które pijalnie są darmowe, a które płatne? Na te i więcej pytań odpowiedzi znajdziecie w artykule i galerii. Na zdjęciu Park Zdrojowy w Lądku-Zdroju. Na licencji CC BY-SA 3.0 PL Jacek Halicki, CC BY-SA 3.0 PL, zdjęcie ilustracyjne
Pijalnie wód mineralnych to miejsca, w których można łatwo i przyjemnie wspomóc własny organizm, po prostu pijąc wodę o leczniczych właściwościach. Polskie pijalnie wód rozsiane są po miejscowościach uzdrowiskowych w całym kraju, przeważnie w górach i nad morzem. Często zachwycają wspaniałą architekturą i dodatkowymi atrakcjami. Co daje picie wody mineralnej? Które pijalnie wód w Polsce warto odwiedzić, ile kosztuje woda i które źródła dostępne są za darmo? Zapraszamy do przewodnika po 13 pijalniach wód mineralnych w Polsce.

Spis treści

Wycieczka po zdrowie, czyli co dają pijalnie wód mineralnych?

W Polsce bije wiele źródeł wody mineralnej, która – w zależności od składu chemicznego – może mieć różny smak, zapach, a przede wszystkim właściwości lecznicze. W polskich pijalniach oferowane są np. wody:

  • Krzemowe
  • Siarczkowe
  • Radonowe
  • Jodkowe
  • Fluorkowe
  • Żelaziste
  • Szczawy (wody nasycone dwutlenkiem węgla)

W zależności od składu chemicznego wody mineralne wspomagają leczenie wielu chorób narządów i układów wewnętrznych, mają też dobry wpływ na skórę i samopoczucie.

Pijalnie wód mineralnych to dla wielu turystów atrakcje same w sobie. Każde źródło może być niespodzianką. Wody mineralne to nie tylko bezsmakowe i bezzapachowe napoje, które znamy ze sklepów. Niektóre ze źródeł mineralnych słyną ze swojego smaku lub zapachu, zarówno w sensie pozytywnym, jak i negatywnym.

Pijalnie wód mineralnych: leczenie wśród pięknej przyrody i architektury

Warto wybrać się na wycieczkę do pijalni wody mineralnej niezależnie od pory roku czy pogody.

Pijalnie wód mineralnych to często główne atrakcje miejscowości uzdrowiskowych w Polsce, Europie i na całym świecie. Prawdziwa moda na pijalnie wód zaczęła się w XVIII w., gdy wokół najbardziej znanych leczniczych źródeł powstawały luksusowe ośrodki wypoczynkowe dla arystokracji. Niczego w nich nie brakowało: poza pijalniami działały też restauracje i hotele, teatry i oranżerie.

Dziś wiele pijalni wód zachowało swój dawny charakter i zajmuje zabytkowe budynki, przyciągające turystów nie tylko ofertą poprawy zdrowia, ale też piękną architekturą. Wycieczka do pijalni wód to także okazja do pooddychania świeżym powietrzem, pospacerowania po urokliwym parku zdrojowym i wyruszenia na wycieczkę wśród pięknych okoliczności przyrody – miejscowości uzdrowiskowe w Polsce najczęściej są malowniczo położone w górach, nad morzem lub wśród lasów.

13 wyjątkowych pijalni wód mineralnych w Polsce

W galerii poniżej zebraliśmy dla Was 13 najlepszych pijalni wód w Polsce. Na naszej liście znajdziecie pijalnie z całego kraju, od gór do morza, wraz z opisem ich leczniczych wód i cenami wstępu.

Opisujemy m.in. pijalnie wód w:

  • Krynicy-Zdroju
  • Ustroniu
  • Ciechocinku
  • Nałęczowie
  • Lądku-Zdroju
  • Świeradowie-Zdroju

I wiele innych. Które z nich są darmowe? Zapraszamy do galerii 13 wyjątkowych pijalni wód mineralnych w Polsce:

Źródła: minieralnamalopolska.pl, dolnyslasktravel.pl, polskieszlaki.pl, strony lokalne

Czytaj też: Tężnie w polskich uzdrowiskach – najpopularniejsze lokalizacje wśród kuracjuszy. Inhalacje i ich właściwości zdrowotne

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto