Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pochód z niedźwiedziem w Czerniejewie - piękna tradycja w Poniedziałek Wielkanocny!

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Pochód z niedźwiedziem w Czerniejewie został zorganizowany w Poniedziałek Wielkanocny, 10 kwietnia. Tradycyjnie, w wydarzeniu na ulicach miasteczka udział wzięło wielu mieszkańców gminy i nie tylko. Towarzyszyło im wiele ciekawych postaci.

Pochód z niedźwiedziem w Czerniejewie - piękna tradycja w Poniedziałek Wielkanocny!

Mieszkańcom oraz gościom wesoło przygrywała Kapela Ludowa z Czerniejewa, a najmłodsi uczestnicy pochodu zostali poczęstowani słodkościami. Słomiany niedźwiedź prowadzony przez niedźwiednika kroczył dumnie w orszaku razem z bocianem, żołnierzem, kominiarzem, konikami oraz dziadem i babą. Wesoły orszak bawił się przy wszelkiego rodzaju figlach i psotach zafundowanych przez aktorów i lejącej się z każdej strony wody, która sprawiała uciechę zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

od 16 lat

Wielkopolska posiada historię rozmaitych "pochodów maszkar”, które pod różnym nazwami (m.in. muradyn, żandarów i siwków) wędrowały niegdyś wsiami naszego regionu. Postaci przedstawiały różne zwierzęta (w tym na przykład niedźwiedzia), tajemne siły, a także ludzi, którzy na co dzień wyróżniali się innym strojem (stąd na przykład postać Żyda).

Pochód z niedźwiedziem w Czerniejewie - piękna tradycja w Po...

Dlaczego w pochodzie pojawia się chłopak, mężczyzna, przebrany za kobietę? Otóż w pochodzie mieli iść jako postacie: gospodyni i gospodarz, jednak kobiety nie brały udziału w tym teatralnym przedstawieniu. Dlatego trzeba było przebrać mężczyznę. Kobiety czekały wraz z rodzinami w domach na przybycie kolędników. To byli również kolędnicy, choć przyzwyczailiśmy się raczej do kolędników bożonarodzeniowych. Kolędnicy to po prostu ludzie przynoszący do domostwa dobre słowa w zamian za jadło, napiwek albo pieniądze. Pochody maszkar jest to zwyczaj wywodzący się jeszcze z czasów słowiańskich.

Niedźwiedź czerniejewski jest więc elementem pochodów maszerujących dawniej po wszystkich wioskach. Dlaczego zatem jest taki wyjątkowy? Dlatego, że w zaledwie kilku miejscach w Polsce, wciąż kultywuje się takie zwyczaje. Pochód czerniejewski jest coraz bardziej popularny, bo niedźwiedź wędruje razem z mieszkańcami. Warto zaznaczyć, że przyjeżdżają tu również ludzie spoza Czerniejewa, aby wziąć udział w zabawie i przywitać magicznie wiosnę! Mieszkańcom miasta należą się ogromne gratulacje za kultywowanie tej pradawnej tradycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto