Spis treści
W gnieźnieńskim podkoziołek kończy karnawał
Podkoziołek to nic innego jak dawna ludowa zabawa znana w zachodniej Wielkopolsce i na Kujawach. Odbywa się w zapustny wtorek, a zgodnie z tradycją biorą w niej udział dziewczęta, które podczas mijającego karnawału nie wyszły za mąż. Karnawał bowiem służył niegdyś nie tylko zabawie, ale i szukaniu osoby, z którą w przyszłości stawało się na ślubnym kobiercu.
W Wielkopolsce nazwa Podkoziołek i sam obyczaj występuje tylko w Poznańskiem i na Zaprośniu. Nazwa podkoziołek wywodzi się od kozła, zwierzęcia symbolizującego w Wielkopolsce witalność i seksualność.
W tym wyjątkowym dniu panny i kawalerowie spotykali się również na tańcach w karczmie. Podczas tańców panny składały pieniężne ofiary podkoziołkowi – figurce stojącej przed muzykantami, wyobrażającej popiersie kozła albo jego głowę. W niektórych regionach, miejsce koziołka zajmowała wystrugana z ziemniaków lub brukwi figurka chłopca.
Jarząbkowo słynie z podkoziołka
Choć zwyczaj przebierania się podobny do zwyczaju odwiedzin przez Siwki znanego w powiecie nowotomyskim już jest rzadkością, w Jarząbkowie (pow. gnieźnieński) nadal się go kontynuuje i to z wielką radością!
Tak też stało się we wtorek, 21 lutego. Przed Wiejskim Ośrodkiem Kultury już od rana gromadzili się i młodzi i starsi mieszkańcy. Punktualnie o godzinie 10.00 ruszył wesoły pochód ulicami wsi! Chłop przebrany za babę, kozioł, kominiarz, strażak z mobilną syreną i milicjant i dwa diabły wyruszyły w drogę. Towarzyszył im słomiany miś okuty łańcuchami.
Tego dnia uczestnicy pochodu zbierają od mieszkańców pieniądze na przygotowanie wieczornej zabawy. Organizatorzy imprezy pilnują, aby zakończyć hulanki o północy, bo potem zaczyna się Środa Popielcowa, a wraz z nią Wielki Post - czas, w którym zabawy są zakazane. Kto nie da pieniądza – zostanie umurzony sadzą!
Będzie impreza, ale tylko do północy!
- Podkoziołek w Jarząbkowie na huczne zakończenie karnawału jest znany w całej Polsce. Co roku młodzież jarząbkowska i z okolicznych wiosek przygotowuje się do Podkoziołka. Oczywiście musi być niedźwiedź, baba, chłop, a także sadza i tłusty krem, które pojawiają się na twarzach mieszkańców. Będziemy zachęcać ich do wspólnej zabawy
– relacjonował Krystian Rynarzewski, sołtys wsi.
Podkoziołek w Gnieźnie. MOK zorganizował spotkanie na deptaku
Zobacz też:
Podkoziołek w Jarząbkowie! Przebierańcy zakończyli karnawał [FOTO]
Podkoziołek w Jarząbkowie! Przebierańcy wesoło zakończyli ka...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?