Podkoziołek w Jarząbkowie! Przebierańcy wesoło zakończyli karnawał [FOTO]

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Koniec imprez karnawałowych, czas na podkoziołek! Te wydarzenie co roku ma miejsce w Jarząbkowie i jest z niego znany cały powiat gnieźnieński. Zobacz jak bawili się przebierańcy.

Spis treści

W gnieźnieńskim podkoziołek kończy karnawał

Podkoziołek to nic innego jak dawna ludowa zabawa znana w zachodniej Wielkopolsce i na Kujawach. Odbywa się w zapustny wtorek, a zgodnie z tradycją biorą w niej udział dziewczęta, które podczas mijającego karnawału nie wyszły za mąż. Karnawał bowiem służył niegdyś nie tylko zabawie, ale i szukaniu osoby, z którą w przyszłości stawało się na ślubnym kobiercu.

W Wielkopolsce nazwa Podkoziołek i sam obyczaj występuje tylko w Poznańskiem i na Zaprośniu. Nazwa podkoziołek wywodzi się od kozła, zwierzęcia symbolizującego w Wielkopolsce witalność i seksualność.

W tym wyjątkowym dniu panny i kawalerowie spotykali się również na tańcach w karczmie. Podczas tańców panny składały pieniężne ofiary podkoziołkowi – figurce stojącej przed muzykantami, wyobrażającej popiersie kozła albo jego głowę. W niektórych regionach, miejsce koziołka zajmowała wystrugana z ziemniaków lub brukwi figurka chłopca.

Jarząbkowo słynie z podkoziołka

Choć zwyczaj przebierania się podobny do zwyczaju odwiedzin przez Siwki znanego w powiecie nowotomyskim już jest rzadkością, w Jarząbkowie (pow. gnieźnieński) nadal się go kontynuuje i to z wielką radością!

Tak też stało się we wtorek, 21 lutego. Przed Wiejskim Ośrodkiem Kultury już od rana gromadzili się i młodzi i starsi mieszkańcy. Punktualnie o godzinie 10.00 ruszył wesoły pochód ulicami wsi! Chłop przebrany za babę, kozioł, kominiarz, strażak z mobilną syreną i milicjant i dwa diabły wyruszyły w drogę. Towarzyszył im słomiany miś okuty łańcuchami.

Tego dnia uczestnicy pochodu zbierają od mieszkańców pieniądze na przygotowanie wieczornej zabawy. Organizatorzy imprezy pilnują, aby zakończyć hulanki o północy, bo potem zaczyna się Środa Popielcowa, a wraz z nią Wielki Post - czas, w którym zabawy są zakazane. Kto nie da pieniądza – zostanie umurzony sadzą!

Będzie impreza, ale tylko do północy!

- Podkoziołek w Jarząbkowie na huczne zakończenie karnawału jest znany w całej Polsce. Co roku młodzież jarząbkowska i z okolicznych wiosek przygotowuje się do Podkoziołka. Oczywiście musi być niedźwiedź, baba, chłop, a także sadza i tłusty krem, które pojawiają się na twarzach mieszkańców. Będziemy zachęcać ich do wspólnej zabawy

– relacjonował Krystian Rynarzewski, sołtys wsi.

Podkoziołek w Gnieźnie. MOK zorganizował spotkanie na deptaku

Zobacz też:

Podkoziołek w Jarząbkowie! Przebierańcy zakończyli karnawał [FOTO]

Podkoziołek w Jarząbkowie! Przebierańcy wesoło zakończyli ka...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie