Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska bez smogu - nowa akcja Platformy Obywatelskiej

Paweł Brzeźniak
archiwum PP
Trwa sezon grzewczy, co oznacza, że wciąż z nas pali w piecach czym popadnie. To oznacza, że Polska jest krajem rakotwórczym i najbardziej zanieczyszczonym krajem Europy.

Polska bez smogu - nowa akcja Platformy Obywatelskiej

W związku z tym, Platforma Obywatelska przygotowała projekt ustawy, której celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce. W całym kraju występują przekroczenia benzoapirenów w powietrzu, które nas trują. Do 35 tysięcy Polaków rocznie umiera na choroby związane z niską jakością powietrzą. - Z moich informacji jest to 48 tysięcy. Gdyby przeliczyć to na ilość mieszkańców Gniezna, to 88 gnieźnian rocznie umiera z tego powodu. Niestety, Gniezno jest bardziej zanieczyszczone niż średnia w Polsce, więc myślę, że można to zaokrąglić do 100 przypadków. To bije na alarm i musimy sobie z tym spróbować dać radę - mówi poseł Paweł Arndt z PO.

Parlamentarzysta przyznaje, że decyzje w tej sprawie musza być podjęte w skali ogólnopolskiej. Platforma chce, aby na walkę ze smogiem przeznaczyć 0,5% PKB rocznie, to jest ok. 10 mld zł. - Widzimy strajki lekarzy, którzy oczekują, że na służbę zdrowia przeznaczy się 6,8% PKB. Jestem przekonany, że gdybyśmy te 0,5% PKB przeznaczyli na walkę z zanieczyszczeniami, to co najmniej te 0,5% zaoszczędzilibyśmy na służbie zdrowia - argumentuje P. Arndt, który dodaje, że środki miałyby być przeznaczone na wymianę źródeł ciepła, na sieci ciepłownicze, wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych czy na zwiększenie efektywności energetycznej poprzez wymianę termomodernizacji.

Platforma chce, żeby środki pochodziły z trzech źródeł: budżetu państwa, środków europejskich oraz regionalnego i centralnego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. - Nie obejdzie się bez partycypacji lokalnych firm i mieszkańców. Proponujemy ulgi podatkowe dla mieszkańców, którzy chcieliby się zaangażować - podkreśla P. Arndt. - Mogą to być też dotacje socjalne. Ma to przybliżyć nas do czystszego środowiska. Mamy dane, że w Gnieźnie pod tym względem jest coraz lepiej, za co należy wyróżnić władze miasta - dodaje.

- Gniezno ma czym się pochwalić. W 2014 roku nasze miasto prowadziło w Wielkopolsce w niechlubnych tabelach, jeśli chodzi o ilość zanieczyszczeń. To się zmienia dzięki odpowiednim projektom, jak program "KAWKA". W 2014 roku mieliśmy 86 dni w roku, kiedy przekroczono normy - mówi Łukasz Kaszyński, dyrektor biura posła Pawła Arndta. - Mamy szansę wykorzystać różne fundusze w tym zakresie. To dobrze, że na ten temat odbywają się spotkania z mieszkańcami Gniezno, ostatnie miało miejsce w piątek z mieszkańcami Starego Miasta - dodaje.

- Do świadomości mieszkańców musi docierać, że sami się trujemy. Jestem mieszkańcem jednego z osiedli i też to czuję. Nie zawsze musimy palić petami, butelkami czy śmieciami. Wiem, że nie każdego stać na dobry opał czy kotły, dlatego mam nadzieję, że nowe programy w tym zakresie szybko wejdą w życie - stwierdził P. Arndt.

Poseł zaznaczył, że spaliny samochodowe są kolejnym elementem, który psuje jakość powietrza. - Apeluję, żeby jak najczęściej korzystać z komunikacji miejskiej czy przejść trasę pieszo. Często rozmawiam z panem prezydentem Grobelnym na temat sygnalizacji świetlnej. Wydaje mi się, że w niektórych miejscach w Gnieźnie można byłoby tak poustawiać czas zapalenia świateł, żeby tak długo nie czekać i nie wytwarzać dodatkowych spalin - dodał P. Arndt.

PKO Poznań Maraton:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto