Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska gotowa na przybycie uchodźców z Ukrainy? W Wielkopolsce wytypowano dwa miejsca

Blanka Aleksowska
Blanka Aleksowska
Filip Boratyn
Przedstawiciele rządowych organów nie są skłonni do konkretnych odpowiedzi i informacji w kwestii przygotowań na falę ukraińskich uchodźców, która może już niedługo przybyć do Polski. Czy mamy dla nich wystarczająco dużo miejsca?

W przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę Europa musi być gotowa na wielką falę uchodźców – ostrzegł w ostatnim wywiadzie dla “Die Welt” wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas. Według jego prognoz, do Europy przybyć może od 20 tys. do ponad miliona uchodźców ze wschodu. Niemiecki dziennik informuje też, że Polska podjęła już konkretne przygotowania na wypadek nowej fali uchodźczej do Unii Europejskiej.

Podobnie liczbę uchodźców, którzy przybędą z Ukrainy szukać schronienia w Polsce, oszacował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

- Musimy być przygotowani na czarny scenariusz i od jakiegoś czasu MSWiA podejmuje działania, które mają doprowadzić do sytuacji, że będziemy przygotowani na przyjście tej fali rzędu nawet miliona osób, która przy tym najbardziej drastycznym elemencie może pojawić się na naszej wschodniej granicy - wskazał polityk na antenie TV Republika. Już dziś liczbę obywateli Ukrainy zamieszkałych na terenie Polski szacuje się na 1,3 miliona osób.

Czy Polska faktycznie jest gotowa na przyjęcie tak dużej fali cudzoziemców? Od przedstawicieli władz centralnych trudno uzyskać jakiekolwiek konkretne odpowiedzi.

Więcej cudzoziemców

Jak informuje rządowa strona Urzędu ds. Cudzoziemców, wojewódzkie urzędy rozpatrzyły w 2021 roku rekordową liczbę wniosków dotyczących udzielenia zezwolenia na pobyt dla cudzoziemców. “Z wydanych w ubiegłym roku rozstrzygnięć urzędów wojewódzkich, prawie 81 proc. stanowiły decyzje pozytywne. Udział decyzji negatywnych wyniósł 15 proc., a nieco ponad 4 proc. spraw umorzono. Najwięcej rozstrzygnięć otrzymali obywatele Ukrainy (190 tys. osób), Białorusi (20 tys.) oraz Gruzji (9 tys.)” - czytamy. Chodzi tu jednak o osoby, które do Polski w ubiegłym roku przybyły w celach zarobkowych. Dane na temat liczby osób ubiegających się o status uchodźcy nie są już tak łatwo dostępne.

Urząd ds. Cudzoziemców przekazuje nam, że od początku roku do 20 lutego pierwsze wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło prawie 650 cudzoziemców. W tej grupie było 26 obywateli Ukrainy, 327 obywateli Białorusi oraz 17 obywateli Gruzji.

Ile takich wniosków jest obecnie rozpatrywanych, ile oczekuje na rozpatrzenie? Czy polskie województwa i gminy gotowe są na przyjęcie dużych grup uchodźców? Czy w odpowiednich ośrodkach i placówkach na terenie całej Polski są miejsca? Ile takich ośrodków i placówek jest zgłaszanych? Jak przebiega współpraca i wymiana informacji pomiędzy województwami a samorządami? Konkretów próżno się spodziewać.

- Nie wiemy na razie, jak rozwinie ten konflikt na wschodzie. Nie wiemy, ile faktycznie tych osób przybędzie do Polski. Bylibyśmy niepoważni, gdybyśmy mówili w tej chwili o konkretnych liczbach - twierdzi w rozmowie z “Głosem Wielkopolskim” wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Przekonuje jednak, że rząd jest “przygotowany na różne scenariusze”. - Największe przygotowania na przyjęcie ewentualnych uchodźców trwają w województwie lubelskim i podkarpackim, bo tam mamy granicę z Ukrainą - mówi nam wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Miałki komunikat, zero konkretów

O odpowiedzi na jakiekolwiek konkretne pytania i jasnej informacji ze strony przedstawicieli organów rządowych można zapomnieć. Rzecznicy wielkopolskiego urzędu wojewódzkiego (a jest ich kilku, podobnie jak numerów telefonu i adresów mailowych) nie odbierają połączeń, a na pytania wysłane drogą mailową, powielają ten sam przekaz, w którym brak jakichkolwiek szczegółów i odpowiedzi. Tę samą formułkę przesyła Urząd ds. Cudzoziemców.

Więcej dowiedzieć można się z wypowiedzi przedstawicieli samorządów oraz prezydentów poszczególnych miast. Na terenie województwa wielkopolskiego dwiema pierwszymi lokalizacjami, wybranymi do ewentualnego przyjęcia uchodźców z Ukrainy, mają być były ośrodek szkoleniowy dla policji nad Jeziorem Kierskim w Poznaniu oraz ośrodki sportowe i hotele w Kaliszu. O tym pierwszym miejscu poinformował na Twitterze prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Jak informował program TVP3 w Poznaniu, obiekty te są przygotowane do użytku. - Aktualnie trwają badania, ustalenia, co do zakresu czynności, jakie należy wykonać, aby przywrócić ten obiekt do funkcjonalności. [...] Oczywiście, z zastrzeżeniem konieczności jeszcze pewnych uzgodnień z właścicielami obiektów czy ich administratorami - powiedział stacji Marcin Rzepecki z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UM w Poznaniu.

Na polecenie wojewodów samorządowcy wciąż poszukują miejsc i placówek dla ewentualnych uchodźców na terenie poszczególnych województw. Nieoficjalnie pojawiają się już pierwsze propozycje takich ośrodków i wstępne szacunki dostępnych miejsc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska gotowa na przybycie uchodźców z Ukrainy? W Wielkopolsce wytypowano dwa miejsca - Głos Wielkopolski

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto