Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski Ład. Jest wniosek o pieniądze na kanalizację na ul. Kłeckoskiej i inne inwestycje. A ile miasto straci na Polskim Ładzie?

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Choć poprzednie rozdanie nie było szczególnie udane dla Gniezna (miasto wnioskowało o łącznie 114 milionów na inwestycje, a otrzymało jedynie 4,7 mln), tym razem, przy kolejnej edycji rozdania pieniędzy w ramach Polskiego Ładu, włodarze złożyli łącznie pięć wniosków o dofinansowanie różnych projektów.

Polski Ład. Jest wniosek o pieniądze na kanalizację na ul. Kłeckoskiej i inne inwestycje. A ile miasto straci na Polskim Ładzie?

Jak poinformował zastępca prezydenta Gniezna, Jarosław Grobelny, 3 lutego złożono aż pięć wniosków o dofinansowanie inwestycyjnych projektów w ramach rozdania drugiej transzy środków z Polskiego Ładu.

- Pierwszym i priorytetowym projektem dla nas, gdzie deklarowaliśmy złożenie ubiegania się o środki jest budowa kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągowej przy ul. Kłeckoskiej w Gnieźnie

– relacjonował podczas konferencji prasowej J. Grobelny. Mimo że kanalizacja deszczowa leży w gestii zarządzającego drogą, urzędnicy wyszli z założenia, że jeśli uda się projekt dostać dofinansowanie, jest deklaracja Urzędu Marszałkowskiego, że na tę część drogową pieniądze zarezerwowałoby Województwo Wielkopolskie. Wkład miasta w ten projekt to 5% całości inwestycji, a we wniosku miasto prosi o 17 mln złotych. Przewidywana realizacja w razie otrzymania środków to rok 2023/2024.

Drugim przedsięwzięciem, które mogłoby być sfinansowane z Polskiego Ładu jest rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 3 w Gnieźnie, a uściślając jej drugi etap, czyli wzniesienie sali gimnastycznej. Miasto wnioskuje o 9,5 miliona złotych. Wcześniej, w ramach Funduszu Inwestycji Rządowych miasto otrzymało dofinansowanie ponad 4 mln na budowę szkoły podstawowej. Wówczas pieniądze przeznaczono na budowę sal dydaktycznych. Planowana realizacja to przełom roku 2023 i 2024, jeśli wniosek zostanie zaakceptowany. Miasto musiałoby wówczas wyłożyć 10 % kosztów. Co jeśli miasto nie uzyska aprobaty rządzących krajem? Kiedy przy SP3 powstanie sala gimnastyczna? Trudno powiedzieć, ale wiceprezydent zadeklarował: będziemy do tego dążyć.

Trzeci duży projekt to Rewitalizacja otoczenia Jeziora Winiary wraz z przebudową Promenady im. Batalionu Parasol. Miasto wnioskuje o dofinansowanie w wysokości 5 mln złotych. Co by miało zostać zmienione po trzymaniu pieniędzy? - Poszerzenie ciągu pieszo-jezdnego aż do 3,5 metra, dodanie małej architektury i wszystko to, co sprawi, że teren stanie się terenem jeszcze bardziej atrakcyjnym – tłumaczył zastępca głowy miasta. Planowane zakończenie przewiduje się na 2024 rok. Miasto musiałoby wówczas wyłożyć 10 procent.

Polski Ład. Czy w Gnieźnie powstanie tężnia solankowa?

Tym razem, pojawiła się możliwość uzyskania środków z trzeciej edycji Polskiego Ładu dla terenów popegeerowskich. Jak się okazuje, w Pierwszej Stolicy Polski PGR istniał w okolicy ul. Powstańców Wielkopolskich. Dlatego w tym rozdaniu miasto zawnioskowało o 5 milionów złotych na rewitalizację skweru przy ul. Łubieńskiego i ul. Chrobrego w Gnieźnie oraz dwa miliony złotych na budowę tężni solankowej nad Jeziorem Winiary. Taka inwestycja miałaby wzbogacić teren, w okolicy którego działają już odkryte baseny i powstanie park linowy, w kolejną atrakcję dla mieszkańców.

Włodarz miasta jest pełen optymizmu co do drugiej i trzeciej transzy Polskiego Ładu, ale nie ukrywa rozczarowania jego pierwszą edycją.

- Wybierany jest czasem jeden, a czasem dwa projekty, bez żadnego uzasadnienia, bez słowa informacji o nieprzyjętych projektach

– relacjonował Grobelny. W obu przypadkach Urząd Miasta musiałby wyłożyć 2 % kosztów inwestycji.

Miasto ma zamiar też zwrócić się do gnieźnieńskich parlamentarzystów z prośbą o wsparcie. - Będziemy zabiegali o wsparcie polityczne zarówno u radnych PIS-u i parlamentarzystów, przede wszystkim dlatego, że trudno nie oprzeć się wrażeniu, że jest to decyzja polityczna – dodał wiceprezydent.

Ile Gniezno zyska, a ile na Polskim Ładzie straci?

Polski Ład, to nie tylko inwestycje. Niektóre samorządy w Polsce informują, że w związku ze zmianami, nastąpił spadek dochodów w podatków w ich budżecie. Jak będzie w Gnieźnie?

- Oceniliśmy to na poziomie 16 milionów złotych. Patrząc tylko na styczeń to mniej o około 2 miliony złotych. Trzeba jednak odczekać chwilę i zobaczyć jak to będzie wyglądało, bo Polski Ład z jednej strony zmniejsza wpływy do budżetu, a z drugiej strony są to obciążenia dla przedsiębiorców. Mamy już głosy przedsiębiorców z terenu miasta, gdzie chociażby rachunki za gaz zabijają działalność gospodarczą i chcą się zamykać i to też będzie pewien ubytek jeśli chodzi o podatki

– mówił Grobelny, podając za przykład wzrost rachunku za gaz przedsiębiorstwa z 3 tysięcy na 50 tysięcy.

Polski Ład. Miasto wnioskuje o pieniądze na kanalizację na ul. Kłeckoskiej i tężnię solankową. A ile miasto straci na Polskim Ładzie?

Polski Ład. Jest wniosek o pieniądze na kanalizację na ul. K...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto