Polski Ład. Zakup mieszkania bez wkładu własnego, dopłaty do kredytów, bon mieszkaniowy – kto skorzysta i na jakich zasadach?

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Polski Ład ma m.in. ułatwić zakup nieruchomości oraz budowę domu.
Polski Ład ma m.in. ułatwić zakup nieruchomości oraz budowę domu. Tomasz Hołod / PPG / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Udostępnij:
Rząd zapowiedział wsparcie finansowe dla kupujących mieszkania. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z planowanymi zmianami.

Polski Ład – zapowiedziany przez Zjednoczoną Prawicę program reform – to szansa dla tych, którzy dotąd nie mogli sobie pozwolić na kupno mieszkania. Zakup mają ułatwić nowe formy wsparcia: gwarancja bankowa, dopłaty do kredytów oraz bon mieszkaniowy. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ich temat.

Polski Ład – co to takiego i jak pomoże w zakupie mieszkania?

Polski Ład to pakiet planowanych reform, które mają poprawić sytuację społeczno-gospodarczą w Polsce po pandemii. W planach są m.in. ułatwienia przy zakupie mieszkania i budowie domu, obniżka podatków oraz wzrost wydatków na służbę zdrowia.
Jeśli chodzi o pomoc przy zakupie mieszkania, Polski Ład przewiduje następujące rozwiązania:

 • gwarancja bankowa, która pozwoli wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego,
 • dopłaty do kredytów dla rodzin z dziećmi, dzięki którym łatwiej będzie spłacić zobowiązanie,
 • bon mieszkaniowy, który pomoże zdobyć mieszkanie lub dom.

Według autorów projektu łącznie z tych form pomocy będzie mogło skorzystać ok. 80 tys. osób rocznie. Dodatkowo w Polskim Ładzie znalazła się obietnica, że zostanie wprowadzona możliwość budowy domu bez pozwolenia o powierzchni 70 m kw., z poddaszem i tarasem.

Jak podała podsekretarz stanu Anna Kornecka w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, jako pierwsze uruchomione zostaną gwarancje bankowe, które mają ruszyć już od 1 stycznia 2022 r. W tym samym roku mają też ruszyć przygotowania do wprowadzenia bonów (zapisy, weryfikacja kandydatów), natomiast same bony zostaną uruchomione w późniejszym terminie.

Gwarancja bankowa, czyli zakup mieszkania bez wkładu własnego

Gwarancja bankowa to wsparcie dla osób między 20. a 40. rokiem życia, które chciałyby wziąć kredyt hipoteczny, ale mają problem z zebraniem pieniędzy na wkład własny. Teraz nie będzie to konieczne – dzięki państwowej gwarancji bank udzieli klientowi kredytu bez wkładu własnego. Oczywiście dotyczy to tylko osób o odpowiednio wysokich, stabilnych zarobkach, które później będą w stanie spłacić kredyt. Państwo zagwarantuje do 100 tys. zł wkładu własnego (150 tys. zł dla rodzin z więcej niż jednym dzieckiem).

– Z perspektywy kredytobiorcy to dodatkowa kwota, która oznacza, że możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny bez środków własnych, ale oczywiście powiększa ona kredyt i to zobowiązanie trzeba będzie spłacić – wyjaśnia wiceminister Barbara Socha w rozmowie z „Super Expressem”.

Na gwarancję mogą liczyć wyłącznie osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Będzie je można nabyć zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Gwarantowana przez państwo kwota może stanowić maksymalnie 40 proc. wartości nieruchomości. Należy podkreślić, że osoby korzystające z gwarancji bankowej nie dostaną od państwa żadnych pieniędzy do ręki – państwo załatwi wszystko bezpośrednio z bankiem.

Dopłaty do kredytów hipotecznych dla rodzin z dziećmi

Kolejną formą wsparcia będą dopłaty do kredytów. To opcja dla rodzin z dziećmi, które będą mogły uzyskać pieniądze na spłatę części kredytu za mieszkanie. Z dopłat będą mogły skorzystać osoby w wieku 20–40 lat, którym urodzi się drugie lub kolejne dziecko. Według ustaleń „Super Expressu” chodzi zarówno o małżeństwa, jak i pary bez ślubu, przy czym te pierwsze skorzystają z dofinansowania wcześniej.

Wysokość dofinansowania będzie zależna od liczby dzieci w rodzinie. Przy drugim dziecku państwo spłaci 20 tys. zł kredytu, przy trzecim 60 tys. zł, a przy każdym kolejnym po dodatkowe 20 tys. zł. Łącznie można uzyskać do 160 tys. zł. Co ważne, środki te będą wypłacane dopiero wtedy, gdy urodzą się dzieci. Oznacza to, że najpierw trzeba będzie własnymi siłami kupić mieszkanie, a dopiero potem, gdy rodzina się powiększy, część kredytu zostanie umorzona. Zostanie też wprowadzony limit cenowy.

– Aby zmniejszyć ryzyko wzrostu cen, zostanie wprowadzony poziom ceny maksymalnej za 1 m2 nieruchomości, która będzie kwalifikować się do programu – czytamy w Polskim Ładzie.

Oznacza to, że jeśli rodzina kupi zbyt drogą nieruchomość, straci szansę na dopłaty do kredytu. Ma to zapobiec sytuacjom, gdy po państwowe wsparcie sięgają osoby dobrze zarabiające, które takiej pomocy nie potrzebują.

Co ważne, według premiera Morawieckiego dopłaty będą przyznawane wyłącznie za dzieci urodzone po starcie programu. Innymi słowy, osoby, które już teraz mają dwoje lub więcej dzieci, muszą poczekać na uruchomienie dopłat i dopiero wtedy mogą liczyć na pieniądze przy narodzinach kolejnego potomka.

Ta sama rodzina będzie mogła skorzystać zarówno z gwarancji bankowej, jak i dopłat do mieszkania, jednak na razie nie wiadomo, czy w każdym przypadku oraz na jakich zasadach.

Bon mieszkaniowy – wsparcie na zakup nieruchomości lub budowę domu

Trzecią formę wsparcia – bon mieszkaniowy – ogłosiło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Pieniądze uzyskane w ramach bonu będzie można przeznaczyć na zdobycie własnego mieszkania lub domu. Do uzyskania jest maksymalnie 100 tys. zł. Przewiduje się dwa warianty bonu:

 • społeczny bon mieszkaniowy – dla rodzin z dziećmi oraz osób bezdzietnych nieposiadających własnego mieszkania,
 • rodzinny bon mieszkaniowy – dla rodzin, w których skład wchodzi co najmniej 3 dzieci lub osób niepełnosprawnych.

Bon przyznawany będzie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wniosek beneficjenta. Można będzie go zrealizować między 1 stycznia a 31 grudnia następnego roku (czyli np. osoba składająca wniosek w 2022 r. skorzysta z bonu w 2023 r.). W razie potrzeby można będzie za opłatą przedłużyć ważność bonu o kolejny rok.

[QUIZ] W jakim polskim mieście powinieneś mieszkać?

Społeczny bon mieszkaniowy – jakie kwoty i dla kogo?

Społeczny bon mieszkaniowy pozwoli uzyskać do 40 tys. zł. Kwota wsparcia zależeć będzie od wielkości gospodarstwa domowego. Osoba samotna może liczyć na 5 tys. zł, bezdzietne małżeństwo na 10 tys. zł, a małżeństwo z dziećmi na 25 tys. zł (jedno dziecko) lub 40 tys. zł (dwójka dzieci). Żeby otrzymać bon, trzeba będzie spełniać kryterium dochodowe, czyli mieć zarobki uniemożliwiające otrzymanie kredytu w banku (nie dotyczy starań o mieszkanie ze spółdzielni). Nie można też posiadać żadnego mieszkania na własność.

Pieniądze z bonu można będzie przeznaczyć na następujące cele:

 • partycypacja w TBS lub SIM,
 • wkład mieszkaniowy przy staraniu się o lokal w spółdzielni mieszkaniowej.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez MRPiT, bon społeczny nie może być przeznaczony na sfinansowanie budowy domu.

Rodzinny bon mieszkaniowy – kto może liczyć na wsparcie i jakie?

Rodzinny bon mieszkaniowy to opcja dla rodzin z co najmniej trójką dzieci lub osób niepełnosprawnych. Co ważne, ten bon mogą uzyskać zarówno osoby posiadające własne mieszkanie, jak i osoby go pozbawione. Będzie to jednak miało wpływ na wysokość wsparcia.

Rodzina nieposiadająca mieszkania lub posiadająca nieruchomość o powierzchni do 65 m kw. może liczyć na 100 tys. zł przy trójce dzieci lub osób z niepełnosprawnością. Każde kolejne dziecko podnosi tę kwotę o 15 tys. zł.

Rodzina, która ma już własne mieszkanie o metrażu powyżej 65 m. kw., otrzyma niższe wsparcie – 55 tys. zł przy trójce dzieci lub osób z niepełnosprawnością. Podobnie jak w poprzednim przypadku, każde kolejne dziecko oznacza dodatkowe 15 tys. zł.

Środki z bonu rodzinnego mogą zostać wykorzystane na:

 • partycypację w TBS lub SIM,
 • wkład mieszkaniowy przy staraniu się o lokal w spółdzielni mieszkaniowej,
 • zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego,
 • budowę domu jednorodzinnego.

Należy podkreślić, że rodzina korzystająca z bonu nie otrzyma pieniędzy do ręki – zostaną one przelane bezpośrednio na rachunek bankowy TBS, spółdzielni, dewelopera czy osoby prywatnej, od której kupowana jest nieruchomość.

Rządowa tarcza antyinflacyjna

Wideo

Materiał oryginalny: Polski Ład. Zakup mieszkania bez wkładu własnego, dopłaty do kredytów, bon mieszkaniowy – kto skorzysta i na jakich zasadach? - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkanka
Ja już mam mieszkanie ale poradziłam sobie bez tego bo znalazłam bardzo fajne stosunkowo niedrogie mieszkanie na osiedlu gdańskie tarasy. Można na Jasieniu jeszcze znaleźć atrakcyjne oferty
G
Gość

No żesz..!!!! Ale będzie pewnie: "[wulgaryzm] PIS"! Głupi naród.

Dodaj ogłoszenie