Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomagają migrantom nielegalnie przedostać się na Zachód."Kurierzy" zatrzymywani są także w Wielkopolsce

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Straż Graniczna przejmuje migrantów, którzy nielegalnie usiłują przedostać się na Zachód. W tym procederze pomagają im tzw. "kurierzy", organizując transport
Straż Graniczna przejmuje migrantów, którzy nielegalnie usiłują przedostać się na Zachód. W tym procederze pomagają im tzw. "kurierzy", organizując transport Straż Graniczna/Twitter
Rośnie agresja migrantów na granicy polsko-białoruskiej. Nie ma dnia, by nie dochodziło tam do prób niszczenia zabezpieczeń granicznych. Co więcej w miniony wtorek zaatakowani zostali polscy żołnierze i funkcjonariusze. Służby odnotowują także liczne próby nielegalnego przekroczenia granicy przez cudzoziemców. Do incydentów dochodzi też w Wielkopolsce, gdzie zatrzymywani są migranci oraz tzw. „kurierzy”, pomagający im przedostać się do Niemiec.

Działania polskich służb polegają głównie na zabezpieczeniu polskiej granicy przed migrantami, którzy koczują po stronie białoruskiej, chcąc przedrzeć się do Polski i dalej na zachód.

Próby nielegalnego przekroczenia granicy nasilają się od kilku miesięcy. Straż Graniczna odnotowała, że w sierpniu doszło do ponad 3,5 tys. takich incydentów, we wrześniu - 7,7 tys., październiku - 17,3, a w listopadzie - ponad 5 tys.

Czytaj też: Działania policji na granicy polsko-białoruskiej. "Wobec pewnych rzeczy nie da się przejść obojętnie". Wielkopolscy policjanci na granicy

Służby patrolują także drogi w rejonie przygranicznym. Dochodzi tam do zatrzymań cudzoziemców, nielegalnie przedostających się do naszego kraju oraz osób pomagającym im w tym procederze.

Jak mówi nam rzecznik podlaskiej policji, zarówno uciekający migranci, jak i tzw. „kurierzy”, stwarzają często niebezpieczne sytuacje na drogach.

- W jednym przypadku policjanci podjęli pościg, który trwał ponad 30 km. Doszło do wypadku samochodowego, w którym zginął jeden z migrantów przewożony przez „kuriera”

- wspominał Tomasz Krupa z podlaskiej policji.

I dodał, że osobami, które pomagają w transporcie cudzoziemców są obywatele Polski, Niemiec, a także Syryjczycy czy Irakijczycy, mający zalegalizowany pobyt w Niemczech.

- W ten cały proceder zamieszane są całe grupy przestępcze. Przy tych kurierach bardzo często znajdujemy dużą ilość pieniędzy, która najprawdopodobniej pochodzi od migrantów, którzy im płacą za transport

- wskazuje Krupa.

Migranci i "kurierzy" zatrzymywani są w Wielkopolsce

Do takich zatrzymań dochodzi także na terenie województwa wielkopolskiego. 17 października na autostradzie A2 funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławica zatrzymali do kontroli samochód, którym kierował 24-letni mieszkaniec pow. włocławskiego. Razem z nim jechało 10 obywateli Iraku - 7 mężczyzn i troje dzieci w wieku 10-14 lat.

- Cudzoziemcy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju oraz wyjazdu. Zgodnie oświadczyli, że chcieli dotrzeć do Niemiec. Wszyscy zostali zatrzymani. Kierowca odpowie za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy

- mówi mjr Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Zobacz też: Rosyjsko-białoruska akcja na granicy z Polską. Kto jest celem?

od 16 lat

Postępowanie wobec 24-latka trwa. Mężczyzna usłyszał zarzut działania w zamiarze, aby 10-ciu obywateli Iraku przekroczyło granicę Polski bez wymaganych dokumentów.

- Przewoził ich wynajętym wcześniej w tym celu samochodem z okolic granicy polsko-białoruskiej do granicy państwowej polsko- niemieckiej, celem umożliwienia im przekroczenia tej granicy, do czego ostatecznie nie doszło z uwagi na zatrzymanie samochodu przez funkcjonariuszy Straży Granicznej

- dodaje Konieczniak.

19 października, również na autostradzie A2, w okolicach Nowego Tomyśla doszło do wypadku busa z migrantami. Policja zatrzymała i przekazała funkcjonariuszom Straży Granicznej 14 Irakijczyków i 2 obywateli Turcji.

Z kolei 20 października w lesie koło Nowego Tomyśla zatrzymano obywatela Egiptu, a dwa dni później na autostradzie A2 obywatela Afganistanu.

Niespełna tydzień później policjanci zatrzymali busa z 15 cudzoziemcami - 14 obywateli Iraku (dwie rodziny z dziećmi w wieku 6 i 8 lat oraz 2 małoletnich bez opieki rodziców - 16 i 17 lat) oraz jednego obywatela Syrii.

Z kolei na początku listopada policja przekazała SG obywatela Egiptu, który został zatrzymany na dworcu PKP w Poznaniu.

- Cudzoziemcy ci niezgodnie z przepisami przekroczyły granicę i podróżowali w kierunku niemieckiej granicy. Tylko jeden cudzoziemiec złożył wniosek o ochronę międzynarodową w Polsce. 2 osoby (1 obywatel Iraku i 1 obywatel Turcji) zdecydowały się dobrowolnie powrócić do kraju pochodzenia i opuściły Polskę

- wskazuje mjr Konieczniak.

Do kolejnego zatrzymania doszło 28 października. Funkcjonariusze Placówki SG w Kaliszu wylegitymowano obywatela Ukrainy, który kierował samochodem. Wraz z nim podróżowało 3 obywateli Iraku, którzy przebywali na terytoriom Polski nielegalnie i przekroczyli granice z Białorusi wbrew przepisom prawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto