Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Poseł Ostrowski nie powinien straszyć pacjentów". Izba Lekarska chce konsekwencji dyscyplinarnych dla posła PiS.

Łukasz Cieśliński
Dawid Stube/Fotostube
Jak podało dziś radio RMF FM, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zwróciła się do rzecznika dyscyplinarnego o wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do posłów-lekarzy, którzy zagłosowali za przyjęciem do dalszej dyskusji ustawy antyszczepionkowej. Największe zarzuty skierowano w kierunku posła Krzysztofa Ostrowskiego z PiS, zarzucając mu przekazywanie informacji niezgodnych z faktycznym stanem wiedzy medycznej.

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zwróciła się do rzecznika dyscyplinarnego, by wyciągnął konsekwencje w stosunku do pięciu posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy poparli przepuszczenie do dalszych prac ustawę o dowolności szczepień w Polsce. Chodzi o Alicję Kaczorowską, Grzegorza Raczaka, Tomasza Latosa, Andrzeja Sośnierza i posła z Gniezna - Krzysztofa Ostrowskiego.

Największe zarzuty sformułowano wobec posła Krzysztofa Ostrowskiego z PiS, który - zdaniem Izby Lekarskiej - z mównicy sejmowej wprowadzał pacjentów w błąd.

- W Polsce nadal stosowany jest preparat Euvax przeciw WZW typu B, w pierwszej dobie i myślę, że część z Państwa wie, że jednorazowa dawka Euvaxu zawiera 25 mikrogramów rtęci, to jest 83 razy więcej od dawki uważanej za bezpieczną dla dorosłego w normach amerykańskich i europejskich - mówił z sejmowej mównicy podczas prac nad ustawą antyszczepionkową poseł Krzysztof Ostrowski.

- Nigdy nie powinien w ten sposób straszyć pacjentów. To podważa jego wiedzę medyczną - mówi dr Łukasz Jankowski, który podpisał się pod wnioskiem dyscyplinarnym - mówi dla RMF FM dr Łukasz Jankowski, który podpisał się pod wnioskiem o ukaranie posłów.

Zobacz też film: Łukasz Szumowski, minister zdrowia: Jeśli wyszczepienie populacji spadnie, będziemy mieli epidemię i nasze dzieci i rodziny będą umierały:

Zdaniem Izby Lekarskiej poseł Krzysztof Ostrowski nie tylko podaje nieprawdziwe informacje, ale wypowiadając takie słowa, podważa zaufanie do zawodu lekarza.

Takie działanie lekarskie w istotny sposób narusza zaufanie do zawodu lekarza jako zawodu zaufania publicznego.

- Z treści cytowanej wypowiedzi jednoznacznie wynika, że lekarz Krzysztof Ostrowski wypowiada się publicznie w sposób niezgodny z aktualną wiedzą medyczną i nawołuje do stosowania nieefektywnych metod profilaktyki chorób zakaźnych. Otwarcie przekazuje informacje, które nie mają jakichkolwiek wiarygodnych podstaw naukowych opartych na Evidence Base Medicine. Takie działanie lekarskie w istotny sposób narusza zaufanie do zawodu lekarza jako zawodu zaufania publicznego, albowiem według aktualnej wiedzy medycznej obowiązkowe szczepienia ochronne są skuteczną i generalnie powszechnie społecznie akceptowalną metodą zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne - zaznacza w imieniu Okręgowej Izby Lekarskiej dr Łukasz Jankowski.

Jak podkreśla Jankowski, sformułowania, które padały z ust posła Ostrowskiego mogą negatywnie wpływać na ocenę skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek. - Zważyć należy, że nie tylko w mojej ocenie, ale również i w ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej lekarze, którzy głosowali za dalszym procedowaniem nad ustawą przewidującą zniesienie obowiązku szczepień ochronnych, dają bardzo zły przykład społeczny. Należy ubolewać, że – jako lekarze – nie potrafili jednoznacznie i zdecydowanie opowiedzieć się za tym, że procedowanie przepisów niezgodnych z interesem zdrowotnym obywateli i stanem wiedzy medycznej nie powinno mieć miejsca - dodaje Jankowski.

Lekarz w swoim działaniu musi postępować zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i nie może propagować postaw anty-zdrowotnych

- Nie ulega wątpliwości, że lekarze poprzez swoją działalność zawodową, służą ochronie cennych dóbr, jakimi pozostają życie i zdrowie. Wykonywanie zawodu zaufania publicznego charakteryzuje się m.in. profesjonalizmem, zaufaniem, jakim musi być obdarzona osoba wykonująca taki zawód oraz etosem. Ta ostatnia cecha wystąpi, gdy osoba stosuje nie tylko uregulowania prawne, ale także kieruje się zasadami etyki. Stąd też wymaga się od lekarzy, by przestrzegali godności i powagi zawodu lekarskiego. Nakaz ten stanowi fundament wykonywania zawodu lekarza - zauważa w swoim piśmie Okręgowa Izba Lekarska, powołując się jednocześnie na zapisy ustawy o zawodzie lekarza oraz na kodeks etyczny i zapisy, które mówią, że lekarz w swoim działaniu musi postępować zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i nie może propagować postaw anty-zdrowotnych.

Cały wniosek o wszczęcie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej względem posłów lekarzy można przeczytać TUTAJ

W podobnym tonie wypowiada się również prof. dr hab. med. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, który w liście skierowanym do wszystkich lekarzy przypomina, że Naczelna Izba Lekarska zajęła jednoznaczne, negatywne stanowisko w stosunku do obywatelskiego projektu zniesienia obowiązkowych szczepień w Polsce. Treść listu można przeczytać TUTAJ

Zobacz też film:
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski: - Rozmowa i edukacja są potrzebne, w tym rozmowa z tymi zaniepokojonymi rodzicami – tak minister zdrowia skomentował decyzję Sejmu o tym, że ustawa o likwidacji obowiązku szczepień trafi do komisji. Łukasz Szumowski przypomniał, że jego resort negatywnie rekomenduje przyjęcie tego projektu.
Łukasz Szumowski przypomniał, że przedstawiciele ruchów antyszczepionkowych „opierają się na danych sprzed wielu lat”. - Korelują autyzm ze szczepionkami, co zostało już wielokrotnie podważone w badaniach. Rozumiem obawy, dlatego trzeba rozmawiać – podkreślił minister zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto