Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poszkodowany mężczyzna chce odszkodowania od miasta

Paweł Brzeźniak
Z naszą redakcją skontaktował się pan Maciej, którego samochód został zniszczony wskutek zawalenia się kamienicy przy ul. Grzybowo w dniu 11 czerwca 2014 roku.

Oto treść przesłanego do nas listu:

"Chciałbym żeby Wasza Redakcja zajęła się sprawą zawalenia się Kamienicy w Gnieźnie przy ul. Grzybowo 34 – wspomniane zdarzenie miało miejsce w dniu 11 czerwca 2014 r, około godziny 13.40 zawaleniu uległa część budynku zarządzanego przez Urząd Miejski w Gnieźnie. W imieniu gminy Miasto Gniezno wspomnianą nieruchomością zarządzała spółka URBIS – spółka, której jedynym właścicielem jest Miasto Gniezno.

Po tym zdarzeniu Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie pod nadzorem prokuratora Andrzeja Bogalskiego prowadziła śledztwo w sprawie nieumyślnego sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy budowlanej to jest o czyn art. 164 par 2 kk. W wyniku katastrofy budowlanej uszkodzeniu uległ zaparkowany ( w strefie parkowania i w bezpośredniej bliskości przejścia dla pieszych ) stanowiący moją własność samochód marki Audi A6.
W wyniku prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Gnieźnie śledztwa, dokonano ustaleń, że zarządca / posiadacz budynku usytuowanego przy ul. Grzybowo 34 w Gnieźnie – pomimo istnienia ekspertyz dotyczących stanu technicznego wspomnianego budynku – zaniechał swoich obowiązków, co doprowadziło do zawalenia się kamienicy. Warto wspomnieć, iż dwukrotnie przygotowano ekspertyzy, które kwalifikowały budynek w całości, jako do rozbiórki.

Pierwsza ekspertyza z dnia 17.02.1978 r opracowana przez inż. Jana Majewskiego na zlecenie Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gnieźnie – zgodnie z nią „(...) budynek mieszkalny w całości kwalifikuje się do rozbiórki”.Kolejna opinia na zlecenie Miejskiego Ośrodka Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Spólka z o.o. w Gnieźnie została opracowana w 2004 r przez prof. dr hab. inż. Władysława Łańczaka. Z tej opinii wynika, że „(...)w związku z około 125 letnią eksploatacją budynków nastąpiło zużycie się murów, drewnianych ustrojów i innych elementów wyposażenia pomieszczeń. Budynki są w stanie awaryjnym, a istniejący stan techniczny obiektu zagraża bezpieczeństwu ludzi”.

„Pomimo tak kategorycznych stwierdzeń- pisze dalej prok. Andrzej Bogalski – zaniechano niezwłocznego rozebrania przedmiotowej kamienicy co doprowadziło do jej zawalenia się w dniu 11 czerwca 2014 r.”
„Z powyższych względów z akt śledztwa wyłączono do odrębnego postępowania materiały w sprawie niedopełnienia obowiązków w czasie od 2004 r do 11 czerwca 2014 r w Gnieźnie przez funkcjonariuszy publicznych przez zaniechanie spowodowania rozbiórki budynku położonego w Gnieźnie przy ul. Grzybowo 34 którego stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu ludzi czym działano na szkodę interesu publicznego i prywatnego tj. o czyn z art. 231par 1 kk”.

W moim imieniu pełnomocnik adwokat oraz ja osobiście od września 2014 r dokonywaliśmy ustaleń formalnych i faktycznych związanych z ustaleniem, kto jest odpowiedzialny za zdarzenie z 11 czerwca 2014 r. Oczywiście pomocnym okazało się śledztwo prowadzone przez Prokuraturę w Gnieźnie.

Wnioski są takie, że zaniechanie działań spowodowało szkodę, a odpowiedzialność odszkodowawczą na podstawie art. 434 k.c. ponosi samoistny posiadacz budowli – wyłącznie na zasadzie ryzyka. Jako samoistnego posiadacza budowli wskazuję Miasto Gniezno, które zachowywało się jak właściciel i które część uprawnień zarządczych scedowało na podległą jej spółkę ( Urbis Sp. z o.o. ) Podkreślam też, że w prokuratorskim śledztwie stwierdzono, iż „(..)zaniechano niezwłocznego rozebrania kamienicy co doprowadziło do jej zawalenia się w dniu 11 czerwca 2014 r. Przesłankę odpowiedzialności odszkodowawczej dostarcza tu organ śledczy – wskazując na winnego zaniechań.

Kolejny argument wspierający twierdzenie, iż odpowiedzialność odszkodowawczą za szkodę spowodowaną zawaleniem się kamienicy przy ul. Grzybowo 34 ponosi Miasto Gniezno jest decyzja deklaratoryjna Wojewody Wielkopolskiego, która stwierdza nabycie przez gminę Miasto Gniezno z mocy prawa, nieodpłatnie z dniem 27 mają 1990 roku nieruchomości położonej w Gnieźnie przy ul. Grzybowo 34. Decyzją tą Wojewoda usankcjonował uprawnienia właścicielskie Miasta Gniezno w stosunku do wspomnianej nieruchomości – potwierdził istniejący stan faktyczny.

Z posiadanej przez poszkodowanego Wyceny dotyczącej szkód w samochodzie – dokonanej przez
biegłego rzeczoznawcę Serwisu Audi w Poznaniu – naprawa uszkodzeń to koszt grubo ponad 20 000 zł; oszacowanie nie obejmuje utraty wartości pojazdu po wypadku czy najmu auta na czas naprawy, co jest niezbędne, gdyż auto wykorzystywane jest do pracy zarobkowej.

Jeszcze w styczniu 2015 r wezwaliśmy Gminę Miasto Gniezno do zapłaty kwoty odszkodowania za zniszczone mienia ( zgodnie z wyceną dokonaną przez rzeczoznawcę Audi ), ale odpowiedź z Urzędu nie miała charakteru merytorycznego , ale stwierdzenie że podmiot ten nie poczuwa się do odpowiedzialności za katastrofę budowlaną. Urzędnicy UMYWAJĄ RĘCE.

Zważywszy na istniejące argumenty wezwałem osobiście gminę Miasto Gniezno jako podmiot odpowiedzialny za powstanie szkody w moim mieniu ruchomym do złożenia w terminie 7 dni wiążących propozycji w zakresie odszkodowania – w przeciwnym przypadku skieruję sprawę na drogę post.sądowego".

Wkrótce zaprezentujemy odpowiedź Urzędu Miejskiego w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto