Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gnieźnieński. Dożynki w gminie Kiszkowo. Mieszkańcy dziękowali za udane żniwa w Sławnie [FOTO]

informacja prasowa
Dożynki to uroczystość o wieloletniej tradycji. Są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. W polskiej tradycji dożynkowe święto to czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego.

Dożynki Gminy Kiszkowo odbyły się w sobotę 27. Rozpoczęły się Mszą Św. w kościele parafialnym w Sławnie. Wszyscy wspólnie uczestniczyli w Mszy Św. prowadzonej przez ks. Jacka Wichłacza, dziękując za tegoroczne plony. Po Mszy Św. nastąpił przejazd do Kiszkowa. Z Rynku korowód przemaszerował na boisko sportowe, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.

Po przybyciu na boisko, delegacje złożyły swoje wieńce przed sceną, po czym Orkiestra Dęta ze Słupcy odegrała Hymn Państwowy.

Oficjalnego otwarcia dokonali Sołtys Wsi Sławno Aneta Wrzos i Wójt Gminy Kiszkowo Tadeusz Bąkowski przyjmując z rąk Starostowie dożynkowych p. Łukasza Nowaka oraz p. Moniki Guzik chleb – owoc ziemi i pracy ludzkich rąk.

- Drodzy Rolnicy! Dożynki to Wasze wielkie święto! Życzę, aby były dla Was wyrazem rzeczywistego przeżywania radości z tego, że cały rok trudzicie się od świtu do zmierzchu po to, aby mieć odpowiednie plony. To wyjątkowy dzień także dla mieszkańców wsi, dlatego cieszcie się, radujcie i świętujcie"

- powiedział Tadeusz Bąkowski, Wójt Gminy Kiszkowo, po czym tradycyjny obrzęd chleba poprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”.

Dożynki gminne są też okazją, aby uhonorować wyróżniających się rolników. Zgodnie z naszą gminną tradycją odbywa się to poprzez wręczenie wyróżnionym wieńców przygotowanych przez poszczególne miejscowości. W tym roku wyróżnienia otrzymali:

  • Berkowo

    Aleksandra i Wiesław Mikołajczakowie prowadzili gospodarstwo rolne o powierzchni 33 ha specjalizując się w hodowli bydła mlecznego

  • Kiszkowo
    Paweł Staszczak gospodaruje na 236 ha specjalizacja hodowla bydła mięsnego rasy hereford

  • Łagiewniki Kościelne

    Anna i Jan Podlewscy prowadzą gospodarstwo rolna o powierzchni 52 ha prowadzą produkcję roślinną i zwierzęcą

  • Olekszyn

    Paulina i Robert Pilch gospodarują na około 50 ha prowadząc produkcję roślinną i zwierzęcą

  • Rybno Wielkie

    Ewa i Łukasz Radka prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 34 ha, pan Łukasz pracuje w KOWR a Pani Ewa jest pielęgniarką

  • Skrzetuszewo

    Justyna i Robert Trzosek prowadzą gospodarstwo o powierzchni 37 ha prowadząc produkcję roślinną i zwierzęcą, pani Justyna pracuje także zawodowo

  • Sławno

    Edyta i Marcin Maciejczyk gospodarują na 12 ha, zajmują się produkcją roślinną i zwierzęcą

  • Turostowo

    Renata i Mariusz Bulmańscy prowadzą gospodarstwo o powierzchni 15 ha prowadząc produkcję roślinną i zwierzęcą

  • Ujazd

    Bożena i Hieronim Kosiakowie prowadzą gospodarstwo o powierzchni 26 ha, pan Hieronim aktywnie działa w Wielkopolskiej Izbie Rolniczej

Dożynki to święto tradycji. Dlatego niezmiernie miło nam wspomnieć o kolejnym wyróżnieniu. Pan Piotr Staszczak właściciel firmy Agrobud, po raz kolejny ufundował specjalną nagrodę za kultywowanie tradycji i myśli technicznej wielkopolskiej wsi. Nagrodę w wysokości 5000 zł otrzymał Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach Kościelnych Andrzej Szprywa, pomysłodawca, twórca Izby Pamięci i Tradycji Ziemi Kiszkowskiej.

Na ręce Wójta Gminy wpłynęły słowa uznania i życzenia dla rolników od:

  • Michała Zielińskiego - Wojewody Wielkopolskiego,
  • Marka Woźniaka – Marszałka Województwa Wielkopolskiego
  • Wojciecha Jankowiaka – Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego
  • Krzysztofa Grabowskiego – Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego

Na zakończenie części oficjalnej raz jeszcze głos zabrał Wójt Gminy Kiszkowo. Podziękował mieszkańcom Sławna za trud i pracę w przygotowanie tegorocznych dożynek.

W dalszej części uroczystości, publiczność podziwiać mogła występy Zespółu Pieśni i Tańca „Lusowiacy” a następnie występ Orkiestry Dętej ze Słupcy i Kapeli „Kombinatorzy” z Budzynia. O 21-ej występ Krzysztofa Koniarka, a po nim zabawa taneczna, prowadzona przez DJ Dawida Nowaczyka.

Dodatkową atrakcją tegorocznych dożynek były atrakcje dla dzieci. Uwagę zawracały także bogate i kolorowe dekoracje dożynkowe, przygotowane przez mieszkańców sołectwa Sławno.

Powiat gnieźnieński. Dożynki w gminie Kiszkowo. Mieszkańcy dziękowali za udane żniwa w Sławnie [FOTO]

Powiat gnieźnieński. Dożynki w gminie Kiszkowo. Mieszkańcy d...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto