Nasza Loteria

Powiat gnieźnieński. Dwór w Grotkowie to cichy świadek historii. Zobacz jak dziś wygląda [FOTO]

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska/ Nicola Bryk, Zofia Gralak
Grotkowo to mała i przytulna wieś położona pośród pól i starych, popegeerowskich zabudowań w gminie Niechanowo. W jej centrum stoi piękny dwór z czerwonej cegły otulony starym parkiem dworskim, który dzisiaj przypomina dziki zagajnik. Jaka jest historia tego miejsca?

Gdyby budynki umiały mówić, dwór w Grotkowie opowiedziałby nam historie kilku pokoleń, dwóch światowych wojen i politycznych przemian, które sprawiły, że wygląda tak, jak teraz.
Wieś, którą po raz pierwszy wspomniano w księgach z XVII wieku, należała wówczas do Klasztoru Klarysek. Niegdyś było własnością Chotomskich. Później przeszło w ręce niemieckie. Już przed 1881 rokiem należało do rodziny Wincklerów i to oni zbudowali w 1880 roku dwór. Stare księgi wskazuję, że oprócz zabudowań folwarku było tam wówczas 9 domów, w których mieszkało 129 osób, w tym 106 katolików i 23 ewangelików. 52 analfabetów. Po powrocie w ręce polskie w okresie międzywojennym własność Grudzielskich.

W 1939 roku właścicielem Grotkowa był Alfons Grudzielski. Majątek w 1926 roku liczył 300 hektarów. Potem zarówno folwark, jak i dwór były dzierżawiony i przez lata przechodził z rąk do rąk. Po wojnie cały majątek zabrał skarb państwa i utworzył tam PGR-y.

W niedalekiej odległości od dworu powstały budynki, w których zamieszkali pracownicy gospodarstwa z rodzinami. Czworaki – bo tak mówi się o tych lokalach stoją w Grotkowie po dziś dzień, a naprzeciw nich, oddzielone jedynie wąską asfaltową drogą wielkie obory, w których dzisiaj hodowane są krowy. Wszystkie drogi prowadzą jednak do dworku otulonego nieco zaniedbanym parkiem dworskim, a raczej jego pozostałościami. Wiekowe drzewa zarosły krzakami, a co słabsze konary spadły na ziemię. Nie zapowiada się, by w parku, niegdyś pełnym życia, znowu zagościł spokój i porządek.

Przy tych drzewach stoi jednak niezmiennie on. Dwór Wincklerów. Wzniesiony na planie prostokąta, fasadą zwrócony na wschód. Budynek parterowo-piętrowy, wybudowany z cegły i nieotynkowany, nakryty dachem dwuspadowym, z dwoma trójkątnymi neogotyckimi wystawkami w obu elewacjach. Południowa bryła dworu jest szersza od północnej, parterowa z poddaszem. Północna część piętrowa, a do jej boków przylegają niższe przybudówki oraz półokrągła alkierzowa przybudówka od północy.

Jak się tutaj mieszka?

- Wspaniale, mi jest tu dobrze

– mówi z uśmiechem mieszkanka jednego z kilku mieszkań w starym dworku. Mimo że część mieszkańców dba o obejście, a rabaty przy starym murze obsadzono kwiatami, zdaje się, że lepsze czasy dla tej budowli już minęły.

Powiat gnieźnieński. Dwór w Grotkowie to cichy świadek historii. Zobacz jak dziś wygląda [FOTO]

Powiat gnieźnieński. Dwór w Grotkowie to cichy świadek histo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto