Powiat gnieźnieński. Nowy szpital, budowa eSTeDe, i dużo modernizacji. Co nas czeka w kolejnych latach?

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Starosta Gnieźnieński, Piotr Gruszczyński podsumował w poniedziałek, 18 stycznia inwestycje powiatu. Mimo, że rok 2020 był pod tym względem pomyślny, powiat nie zwalnia i planuje kolejne działania na lata 2021-2023.

Od grudnia 2019 roku w starostwie trwa program postępowania ostrożnościowego. Jego głównymi założeniami były ograniczenia wydatków na promocję, wynagrodzenia, zwiększenie dochodów z czynszów oraz powołanie Centrum Usług Wspólnych. Jak przyznał starosta, taki krok był konieczny, ponieważ po przejęciu urzędu w 2018 roku nowe władze miały zauważyć wzrost wydatków bieżących względem dochodów bieżących.

- Jestem zmuszony dzisiaj odnieść się do przeszłości. Przejęliśmy w 2018 roku władzę, nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że jeśli chodzi o decyzję o rozbudowie szpitala, poprzednicy nie zostawili na tę inwestycję ani złotówki. Był to dla nas problem duży, bo dodatkowo okazało się, że powiat nie ma zdolności kredytowej, był tak bardzo poważnie zadłużony

– relacjonuje Piotr Gruszczyński. Przeprowadzony audyt firmy zewnętrznej okazał się być „dalece niekorzystnym”, stąd konieczność wprowadzenia programu ostrożnościowego, który będzie realizowany do końca kadencji obecnych władz powiatu. Dzięki temu sytuacja finansowa powiatu ustabilizowała się.

Szpital jest najważniejszy

Starostwo w ciągu ostatnich dwóch lat może pochwalić się także dokończeniem budowy szpitala na 3 Maja. Było to możliwe dzięki wyrażeniu zgody na zaciągnięcie przez Szpital Pomnik Chrztu Polski 50 mln zł pożyczki z limitem odnawialnym „overdraft”. Dzięki tej decyzji była możliwa kontynuacja dalszych robót budowlanych, a lada moment szpital będzie otwarty na pacjentów.

Sprawa rozbudowy eSTeDe skierowana do prokuratury

Po objęciu władzy w 2019 roku, starostwo miało nie zdawać sobie sprawy, że oprócz szpitala czeka ich kolejny „problem”- eSTeDe.

- W mojej ocenie sprawa rozbudowy domu kultury ma charakter kryminalny i skierowaliśmy ją do prokuratury

– podkreślił starosta, dodając, że były dyrektor miał zostać przymuszony do podpisania kontraktu na rozbudowę placówki, który od początku miał budzić jego wątpliwości. Powiat musiał dopłacić do inwestycji rozbudowy aż 4 mln złotych. Finalnie, remont w Centrum Kultury „eSTeDe” zakończył się ledwie kilka tygodni temu, a władze starostwa jasno komunikują sukces w tym zakresie.

Nie tylko szpital i eSTeDe – ubiegły rok minął starostwu na przeniesieniu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie do budynku na ul. Sienkiewicza 12a. Wyremontowane zostały tam dwa piętra.

2021 będzie rokiem oświaty i modernizacji

Na kolejne lata zarząd powiatu wyznaczył cele, które ma zamiar realizować do końca kadencji. Jak podkreślała wicestarosta, Anna Jung, niektóre zmiany, zwłaszcza w oświacie będą diametralne. Planowane jest nie tylko ulepszanie obecnych placówek, ale też budowy nowych. Duże zmiany szykują się w Młodzieżowych Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych. W planach jest wyspecjalizowanie jednostki znajdującej się w Kłecku w przyjmowaniu dzieci ze spektrum autyzmu.

- Można dostrzec, że ośrodki na ul. Żwirki i Wigury oraz Powstańców Wielkopolskich, prowadziły ze sobą rywalizację, o którą nam nie chodzi

– podkreśliła Jung. Dlatego zarząd powiatu podjął decyzję, że na terenie przy ul. Powstańców Wielkopolskich zostanie wybudowany nowy i nowoczesny budynek, do którego zostanie przeniesiony ośrodek z ul. Żwirki i Wigury. W ten sposób stworzone zostanie Centrum Integracji na ul. Powstańców. Anna Jung ma nadzieję na zakończenie budowy jeszcze w 2021 r. Kłecki ośrodek z kolei ma mieć wybudowaną salę gimnastyczno-rehabilitacyjnej, przy której powstaną nowe sale dydaktyczne.

Dodatkową inwestycją w oświatę będzie remont szkół, m. in. I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie odnowiona zostanie elewacja, nastąpi modernizacja okien, szatni i oświetlenia. II Liceum czeka rozebranie boazerii i remont ścian. Inne szkoły ponadpodstawowe czekają podobne prace modernizacyjne.

Na porządny remont czeka też budynek przy ul. Wyszyńskiego, który ma służyć realizacji zadań oświatowo-socjalnych. Jak podkreślił Piotr Gruszczyński, to tylko część inwestycji powiatu w najbliższych latach.

Powiat gnieźnieński. Nowy szpital, budowa eSTeDe, i dużo modernizacji. Co nas czeka w kolejnych latach?

Powiat gnieźnieński. Nowy szpital, budowa eSTeDe, i dużo mod...

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzysztof

w informacji z dnia 18 stycznia dotyczącej modernizacji oświaty w 2021r zawarte są pewne "nieścisłości". Sprawa reorganizacji zapewne dotyczy specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, a nie młodzieżowych ośrodków (szkolno?)-wychowawczych. Organ prowadzący powinien orientować się w specyfice podległych mu placówek oświatowych. Polemizowałbym również ze stwierdzeniem o rywalizacji pomiędzy ośrodkami ze Żwirki i Wigury i Powstańców Wielkopolskich, gdyż ośrodki te ukierunkowane są na zupełnie innych podopiecznych. Natomiast od dłuższego czasu nakłaniano rodziców do wyboru placówki w Kłecku. Można więc przypuszczać( takie też dochodziły sygnały z organu prowadzącego), że budynek przy ul. Żwirki i Wigury już od dawna ma potencjalnego nabywcę i taki jest cel Starostwa Powiatowego. Czy plany Starostwa poprawią warunki dzieciom znacznie i głęboko niepełnosprawnym, które w obecnym miejscu znalazły poczucie bezpieczeństwa i harmonijnego rozwoju ???

Dodaj ogłoszenie