Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gnieźnieński. Samorządowcy podpisali porozumienie w sprawie lokalnego klastra energii

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
16 sierpnia przedstawiciele gmin w powiecie gnieźnieńskim podpisali porozumienie dotyczące utworzenia klastra energii. W przyszłości oznacza to tańszą i odnawialną energię dla obiektów podlegających pod dane samorządy.

Klaster energii można opisać jako porozumienie działających lokalnie podmiotów zajmujących się wytwarzaniem, konsumpcją, magazynowaniem i sprzedażą: energii elektrycznej, ciepła, chłodu i energii elektrycznej w transporcie. Właśnie na takie porozumienie mające na celu rozwijanie miejsc z odnawialnymi źródłami energii zgodzili się przedstawiciele gmin położonych na terenie powiatu gnieźnieńskiego we wtorek, 16 sierpnia, na spotkaniu zorganizowanym przez Wielkopolską Izbę Gospodarczą w VR Inkubatorze w Łubowie.

Obecnie w Polsce działa ok. 60. klastrów energii. -

W największym klastrze (w Zgorzelcu – przyp. Red) mamy do czynienia z inwestycjami na poziomie 80 megawatów odnawialnej energii. Są to farmy fotowoltaiczne. To przede wszystkim pozwala korzystać lokalnie z zielonej i odnawialnej energii wytwarzanej lokalnie i na tym polega koncepcja klastra. Energia nie idzie do sieci i nie zasila ogólnie krajowego systemu energetycznego, tylko ideą klastra jest wykorzystanie energii lokalnie

– mówił Tomasz Drzał, Dyrektor Zarządzający Krajowych Klastrów Energii. Energia wytworzona w ramach klastra lokalnie nie jest przesyłana na duże odległości, co sprawia, że jej cena jest niższa – nie ma opłaty za jej przesył. Pozyskana lokalnie energia może zasilać przedszkola, sale gimnastyczne, szkoły i oświetlenie uliczne, a w dalszej perspektywie mogą nią być zasilane przedsiębiorstwa.

Klaster energii. Lokalna samowystarczalność energetyczna, do której dążą gminy

Na jakie źródła pozyskiwania energii stawiają samorządy? Głównie na panele fotowoltaiczne. Nie jest wykluczone inwestowanie w wiatraki, czy biogazownie. Jak podaje starosta gnieźnieński, Piotr Gruszczyński, przykładem samowystarczalnego energetycznie obiektu jest Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie, które dzięki panelom słonecznym nie generuje kosztów prądu. Do takiej właśnie samodzielności obiektów będą dążyć gminy: Gniezno, Łubowo, Czerniejewo, Niechanowo, Kłecko, Witkowo i Trzemeszno

Jest o co walczyć, bowiem ceny energii znacznie wzrosły. Jak podane Wójt Gminy Łubowo, Andrzej Łozowski, cena energii dla samorządów w przyszłym roku w samej gminie wzrośnie z 1,7 mln do 5 milionów w przyszłym roku! Podobna sytuacja dotyczy cen energii we wszystkich gminach powiatu.

Po podpisaniu porozumienia na zgromadzonych czekała nie lada gratka. Wykład dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski w kontekście konfliktu zbrojnego w Ukrainie wygłosił generał broni Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, oficer dyplomowany Waldemar Skrzypczak.

Powiat gnieźnieński. Samorządowcy podpisali porozumienie w sprawie lokalnego klastra energii

Powiat gnieźnieński. Samorządowcy podpisali porozumienie w s...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto