Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gnieźnieński: W Kłecku trwają ważne prace archeologiczne. Co odkryją badacze?

KB
W Kłecku rozpoczęły się badania. Archeolodzy chcą poznać odpowiedź jak ważny był tamtejszy gród. Czyżby tak ważny jak Gniezno czy Grzybowo?

Tomasz Janiak, archeolog, z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, przypomina, że gród ten znany jest od bardzo dawna.
- Badania wykopaliskowe były tutaj robione w 1937 roku pod okiem profesora Józefa Kostrzewskiego - mówi Tomasz Janiak.
Jak słyszymy, ówczesne badania były bardzo cenne ponieważ udało się odsłonić na dużej powierzchni gród wczesnopiastowski datowany na wiek X.
- Powracamy w to miejsce dokładnie po 75 latach. Nasze działania mają charakter sondażowy i rozpoznawczy również o celach konserwatorskich. Chcemy bowiem ustalić jakie nastąpiły zniszczenia na tym grodzisku, również jaki jest stopień zachowawczy substancji zabytkowej - mówi archeolog Tomasz Janiak.

Ponadto badacze mieli za zadanie pozyskać informacje uściślającą chronologię tego obiektu.
- Sondaż badawczy przyniósł rewelacyjne wyniki, udało się odsłonić dużą konstrukcje kamienną w postaci wielowarstwowego bruku. Jest to kontynuacja bruku, który został odkryty już w latach 30. W ten sposób jesteśmy w stanie prześledzić ten obiekt kamienny na odcinku około 20 metrów. Obiekt ten lekko zakręca, więc uważamy, że możemy mieć do czynienia z jakiś wcześniejszym wałem obronnym z początku X wieku, który poprzedzał ten duży gród, który został wybudowany w okresie rządów Mieszka I - tłumaczy archeolog z gnieźnieńskiego Muzeum.

Jest to nowe ustalenie. Są to jednak informacje jeszcze nie potwierdzone. Muszą one być zweryfikowane przez specjalistów.
- Liczę tutaj na obecność naukowców, między innymi z Polskiej Akademii Nauk - mówi Tomasz Janiak.

Dzięki tym odkryciom badacze otrzymali potwierdzenie, że rejon tzw. kłeckoski ziemi gnieźnieńskiej posiadał bardzo duże znaczenie, również pod względem demograficznym. Jak słyszmy, niewykluczone, że Kłecko znajdzie się niebawem na liście najważniejszych grodów tego regionu.
- Obok Poznania, obok Gniezna, Ostrowa Lednickiego, Grzybowa czy Giecza - wylicza.
Badania potrwają przez półtorej tygodnia. Później gród zostanie zakopany. Archeolodzy, ze względów finansowych, dalsze prace będą kontynuować w przyszłym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto