POWIAT GNIEŹNIEŃSKI - Zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego

RedakcjaZaktualizowano 
22 lipca 2010 r. uchwalona została ustawa o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, tak bardzo oczekiwana przez osoby związane ze stosowaniem i przestrzeganiem przepisów prawa jak i każdą osobę poruszającą się po naszych drogach. Zmienione przepisy zaczęły obowiązywać 4 września 2010 r. - informuje gnieźnieńska komenda.

Pierwsza grupa przepisów wprowadza do porządku prawnego instytucję strefy ruchu. Drugą kwestią, której dotyczy nowela jest konieczność dostosowania ustawy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 czerwca 2008 r.(sygn. akt P 4/06), stwierdzającego niezgodność art. 130a ust. 10 oraz art. 130a ust. 11 pkt 3 ww. ustawy z Konstytucją. Trzecia grupa przepisów zmienianych nowelą wynika z obowiązku dostosowania prawa polskiego do prawa wspólnotowego w zakresie wymagań rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 443/2009 z dnia 23 kwietnia 2009 r. określającego normy emisji dla nowych samochodów osobowych w ramach zintegrowanego podejścia Wspólnoty na rzecz zmniejszenia emisji CO2 z lekkich pojazdów dostawczych.

Do najistotniejszych zmian wprowadzonych ustawą zaliczyć można rozszerzenie katalogu miejsc w których to Policja i inne służby będą mogły reagować na naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierowców. W nowych przepisach wskazano, że ustawa ta reguluje m.in. zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. W nowelizacji wprowadzono nową kategorię miejsca – strefa ruchu. Według zmian strefą ruchu jest obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Wskazano także, że drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi. Przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym będzie można także stosować do ruchu odbywającego się poza tymi miejscami, w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób oraz wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych. Zarządzanie ruchem na drogach wewnętrznych, w tym w strefie ruchu i strefie zamieszkania należeć będzie do podmiotu zarządzającego tymi drogami. Jednak podmioty zarządzające drogami na dostosowanie oznakowania dróg, do wymagań wynikających z przepisów niniejszej ustawy będą miały 24 miesiące od dnia jej wejścia w życie.

Zmianą, która może zdyscyplinować osoby, które „nielegalnie” zajmują miejsca przeznaczone dla pojazdu osoby niepełnosprawnej, jest to, że będzie istniała możliwość usunięcia takiego pojazdu z drogi na koszt właściciela w przypadku pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz osób przewożących taką osobę i pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek. Usunięcie pojazdu będzie także możliwe gdy zostanie on pozostawiony w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela. Pamiętać jednak trzeba o tym, że od usunięcia pojazdu odstępuje się, jeżeli przed wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania ustaną przyczyny jego usunięcia. Jeżeli wydanie dyspozycji usunięcia pojazdu wprzypadkach określonych w ust. 1 lub 2 art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym spowodowało powstanie kosztów, do ich pokrycia jest obowiązany właściciel pojazdu. Przedmiotową ustawą zmieniona została także ustawa z dnia 20 maja 1971r. Kodeks wykroczeń. Wprowadzono zmiany w artykułach części szczególnej kodeksu w rozdziale XI, wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, gdzie określono wymiary kar i środków karnych za poszczególne wykroczenia. Wprowadzone zmiany dotyczą dodania przytoczonych już wyżej miejsc obowiązywania przepisów, czyli na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu. Do istotnej zmiany w kodeksie wykroczeń, która może mieć wpływ na życie wielu osób należy zaliczyć art. 87§2 kodeksu wykroczeń, który to określił, że kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż pojazd mechaniczny (czyli np. rower) podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny. W „starym” kodeksie wykroczenie to można było popełnić tylko na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania, teraz dodano strefę ruchu.

Zmiany dotyczą także ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny, gdzie art. 178a§2, otrzymał brzmienie: kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż pojazd mechaniczny, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Tak jak już wyżej było wskazane, w „starym” kodeksie przestępstwo to można było popełnić tylko na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania, teraz dodano strefę ruchu. Zmianie uległ także art. 179 kodeksu karnego, poprzez dodanie jako miejsca popełnienia przestępstwa strefy zamieszkania i strefy ruchu.

polecane: Kody na prawie jazdy. Nie ignoruj ich, bo możesz mieć kłopoty.

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3