Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat tczewski: Lokalni pracodawcy zatrudniają coraz więcej Ukraińców.

Anna Kordunowska
Archiwum
Liczba pracowników ze wschodu sukcesywnie rośnie. Coraz więcej pracodawców jest skłonna zatrudnić obywatela zza wschodniej granicy.

Obserwowany od 2014 r. gwałtowny wzrost liczy obywateli zza wschodniej granicy wynika z pojawienia się grupy migrantów, których do wyjazdu nakłoniła zła sytuacja ekonomiczna oraz konflikt zbrojny na wschodzie kraju. Polskie firmy coraz chętniej zatrudniają pracowników ze wschodu. Z informacji udzielonych przez Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku wynika, że wojewoda wydał w 2015 roku niespełna 4200 zezwoleń na pracę dla obcokrajowców, a w 2016 roku było ich już ponad 7800, i w zdecydowanej większości byli to obywatele Ukrainy.

Tendencja wzrostowa zauważalna jest również na lokalnym rynku pracy. Skok w liczbie składanych przez pracodawców oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tczewie jest kolosalny. Jeszcze trzy lata temu takich oświadczeń zarejestrowano zaledwie 28, w 2015 r. było ich już 270, rok temu ich liczba wzrosła już do 2806.

- W roku 2017 zanotowaliśmy znaczny wzrost przyjmowanych oświadczeń – mówi Ewa Uzdowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie. - Do 9 października, zarejestrowano ich dokładnie 4736. Są to oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy obywatelom Republiki Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy.

Jak dodaje pani dyrektor, znaczny wzrost liczby zarejestrowanych oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca wynika wprost z braku rąk do pracy na rynku lokalnym. Takie informacje PUP dostaje od samych pracodawców, dopytujących o możliwość zatrudnienia Ukraińców. W jakich branżach są zatrudniani?

- W powiecie tczewskim pracodawcy w szczególności zatrudniają cudzoziemców do prac niewymagających wysokich kwalifikacji, m. in. w branży budowlanej i szeroko rozumianych prac produkcyjnych – wyjaśnia pani dyrektor. - Pracodawcy w przypadku umów o pracę oscylują w granicy minimalnego wynagrodzenia, natomiast w przypadku umowy zlecenie deklarują najczęściej stawkę 13 zł za godzinę pracy.

Całość przeczytasz w piątkowym, papierowym wydaniu "Dziennika tczewskiego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto