Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powrót do szkoły. Czy MEN wystarczająco się przygotowało?

Redakcja
Sona Ishkhanyan
Po konsultacjach Koalicji Obywatelskiej zostały przygotowane rekomendacje dla Ministerstwa Edukacji Narodowej wynikające z opinii nauczycieli, dyrektorów, uczniów, rodziców i samorządów. Dziś posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska wyraziła swoje rozczarowanie w temacie działań MEN związanych z powrotem dzieci do szkół. Jak twierdzi z 22 postulatów KO przyjęty został tylko 1. Na co zwraca uwagę posłanka, jako przedstawicielka KO w Gnieźnie.

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej rekomenduje między innymi zwiększenie autonomii dyrektorów szkół związanej z organizacją procesu nauczania. Wśród rekomendacji znalazły się między innymi punkty: wprowadzenie hybrydowego systemu nauczania bez potrzeby uzyskania zgody Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego. O podjęciu takiego rozwiązania – szczególnie w przypadku szkół przepełnionych – mógłby decydować dyrektor w porozumieniu z Radą Rodziców i Organem Prowadzącym, znowelizowanie rozporządzenia o ramowych planach nauczania i rozporządzenia o BHP tak, by zapewnić dyrektorom większą elastyczność w układaniu planów lekcji i przerw w czasie trwania roku szkolnego. Zminimalizowanie podstawy programowej, aby umożliwić powtórzenie materiału przerabianego w trakcie nauczania online czy stworzenie platformy umożliwiającej wymianę sugestii i pomysłów organizacyjnych dla dyrektorów.

Kolejne postulaty dotyczyły m.in. uczniów chorych i tych, którzy posiadają chorych rodziców lub inne osoby współmieszkające. Chodzi o zapewnienie zdalnego nauczania chorym uczniom bez konieczności przedstawienia zaświadczenia, by ułatwić im przejście na edukację domową oraz wycofanie się z pomysłu kar dla rodziców, którzy w obawie o zdrowie dziecka decydują się na pozostawienie dziecka w domu.

Rekomendacje dotyczą także bezpieczeństwa sanitarnego: wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni wspólnej w szkole, dofinansowanie szkół w celu zakupu bramek do mierzenia temperatury w szkołach powyżej 400 uczniów, a w mniejszych zakup większej ilości termometrów, a także zwiększenie dofinansowania dla szkół na zakup maseczek i płynów dezynfekujących.

Wypracowano również rekomendacje dotyczące nauczycieli i pracowników, a wśród nich:

– Dostępność bezpłatnych testów dla nauczycieli i pracowników szkół oraz placówek oświatowych.
– Wprowadzenie wytycznych dotyczących bezpieczeństwa nauczycieli z grupy ryzyka (60+ oraz osoby przewlekle chore). Umożliwienie im pracy w formie zdalnej.
– Wyposażenie pracowników oświaty w środki ochrony osobistej.

W sumie w trakcie konsultacji społecznych dotyczących nauki dzieci w szkołach w trakcje pandemii przedstawiciele KO wypracowali 22 postulaty. - Z przedstawionych przez nas postulatów, wdrożono tylko 1 - mówi dziś na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej w Gnieźnie. Mamy wrażenie, że pomimo tego, pandemia postawiła wszystko na głowie, to wiele przepisów dotyczących codziennej organizacji życia w szkole, pozostaje bez zmian. Dyrektor nie decyduje o kluczowych kwestiach, chyba, że o tym gdzie postawić płyn do dezynfekcji. Dyrektor nie może nawet sam podjąć decyzji o nauczaniu hybrydowym. Wszyscy chcieliśmy, by dzieci wróciły do szkoły, ale ten powrót musi być bezpieczny - zaznacza posłanka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto