Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie Wielkopolskie w Gnieźnie. Na Akropolu Bohaterów uczczono 104. rocznicę wydarzenia

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Powstanie Wielkopolskie na stałe zapisało się w historii jako największa polska insurekcja, która zakończyła się sukcesem i powrotem Wielkopolski w zakres granic Rzeczpospolitej. W 104. rocznicę jego wybuchu w Gnieźnie uczczono pamięć o powstańcach na specjalnej uroczystości.

Powstanie Wielkopolskie w Gnieźnie. Na Akropolu Bohaterów uczczono 104. rocznicę wydarzenia

Obchody sto czwartej rocznicy największego zwycięskiego polskiego powstania odbyły się na cmentarzu przy kościele św. Piotra, gdzie znajdują się mogiły powstańców poległych podczas poszczególnych walk. Uroczystości poprzedziła msza święta oraz wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Na grobach powstańców pojawiły się również znicze, którze ustawili uczniowie gnieźnieńskich szkół podstawowych.

- To czas pamięci. Na tym akropolu poległych chcemy pamiętać, co się wydarzyło sto cztery lata temu, kiedy przyniesiono nam wolność w Wielkopolsce, wolność w Gnieźnie. Są tu groby powstańców, którzy polegli podczas wyzwalania ojczyzny pod Rynarzewem, pod Szubinem, pod Inowrocławiem, wszędzie, gdzie toczyły się ciężkie walki, gdzie kompania gnieźnieńska i wrzesińska walczyła pod dowództwem kapitana Cymsa. To ci młodzi ludzie przynieśli nam po stu dwudziestu trzech latach niewoli wolność, to oni ukończyli wielką sztafetę tych, którzy walczyli w tej "najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy". Dzisiaj chcemy o tym pamiętać i cieszę się, że jest tu tyle młodzieży, harcerzy, sztandarów szkolnych i innych organizacji. To oznacza, że ta pamięć jest w naszych sercach i będzie kultywowana przez kolejne lata

- mówił Tomasz Budasz, Prezydent Miasta Gniezna.

Na uroczystościach pojawili się przedstawiciele władz miasta, lokalni samorządowcy i działacze polityczni, członkowie organizacji pozarządowych, komendanci lokalnych służb mundurowych, a także harcerze, uczniowie szkół podstawowych czy też zwykli mieszkańcy. Poszczególne delegacje uhonorowały pochowanych na cmentarzu powstańców, składając pod pomnikiem wiązanki i znicze. Obchody zakończono wspólnym odśpiewaniem "Roty" Marii Konopnickiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto