Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca Gniezno. Czy wszyscy uchodźcy znajda pracę na terenie powiatu?

Wśród uchodźców z Ukrainy przeważają kobiety. Zdaniem agencji specjalizujących się w zatrudnianiu obcokrajowców, specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy ułatwi znajdowanie miejsc pracy dla tych kobiet. Jak jest teraz, gdy uciekający przed wojną chcą już rozpocząć pracę?

Już teraz agencje pracy odnotowują, że Ukrainki zaczynają masowo szukać zatrudnienia w naszym kraju, a w wielu sektorach przedsiębiorcy są na to gotowi. – Specustawa wprowadza dostęp do rynku pracy dla migrantów wojennych z Ukrainy w najlepszym możliwym czasie. Uchodźcy, a raczej uchodźczynie – bo do Polski teraz wyjeżdżają głównie kobiety z dziećmi – myślą o szybkim podjęciu pracy, która zapewni im i ich bliskim niezbędne środki do życia – mówi Karolina Szleszyńska, wiceprezeska zarządu międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal i dodaje, że aktualnie w agencji dziennie odbieranych jest nawet 500 telefonów od takich osób. Wchodzące w życie warunki prawne pozwalają rozpocząć proces ich zatrudnienia.

Oczywiście, są branże, w których kobiety, które uciekły przed wojną w Ukrainie bez problemu znajdą pracę. Jest to gastronomia, sektor usług, czy produkcja. Należy jednak pamiętać, że część z tych kobiet może mieć wykształcenie specjalistyczne, które bez znajomości języka polskiego niestety nie przyda się w kraju nad Wisłą. Czy będą w stanie się przebranżowić? Nie będą miały wyjścia.

Gniezno. Będzie praca dla uchodźców?

Jak wygląda sytuacja w Gnieźnie? Choć bezrobocie jest w powiecie gnieźnieńskim niskie, bo wynosi 4,4 procent, to nie można się oszukiwać – rynek pracy, zwłaszcza ten gnieźnieński jest specyficzny. Choć w powiecie jest dużo firm produkcyjnych to nie należy się spodziewać, że miejsca pracy nagle się podwoją.

Szacuje się, że w okolicach Gniezna przebywa obecnie około tysiąc osób pochodzenia ukraińskiego, a liczba ta stale rośnie. Powiatowy Urząd Pracy w Gnieźnie obecnie dysponuje 52 ofertami pracy krajowymi i 224 zagranicznymi. W okresie od 1 lutego do 22 marca do PUP zgłosiła się tylko 8 Ukraińców. Jak mówi Jerzy Koczan, Dyrektor Urzędu Pracy, póki co, badane są potrzeby zatrudnienia.

- Wbrew temu, co się mówi miejsc pracy, które będą odpowiadać potrzebom pracowników z Ukrainy może być niedużo. W tej chwili badane są potrzeby osób, które chciałyby podjąć pracę

– relacjonował dyrektor PUP w Gnieźnie. Na polecenie starosty Piotra Gruszczyńskiego Urząd Pracy rozesłał do gmin powiatu pytanie o liczbę osób, które już są w stanie podjąć pracę i o podanie wykształcenia zainteresowanych. Jak słusznie zauważa Jerzy Koczan, goście zza wschodniej granicy to ludzie, którzy porzucając cały dobytek uciekali przed bombami. Potrzebny jest im czas do aklimatyzacji i choćby powierzchownej nauki języka. Uchodźców zresztą z dnia na dzień przybywa, więc pomoc musi być zaplanowana na nawet kilka najbliższych lat.

- Z upływem czasu będzie prawdopodobnie coraz większa liczba Ukrainek, które będą chciały skorzystać z pośrednictwa i programów aktywizujących

– podkreślił Jerzy Koczan.

Praca Gniezno. Czy wszyscy uchodźcy znajda pracę na terenie powiatu?

Praca Gniezno. Czy wszyscy uchodźcy znajda pracę na terenie powiatu?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto