Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownicy chcą czterodniowego tygodnia pracy. „Skrócenie tygodnia pracy nie powinno się wiązać z obniżką wynagrodzeń”

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Są zawody i branże, w których takie rozwiązanie byłoby dużym utrudnieniem. Głównie są to przede wszystkim zawody opierające się na pracy fizycznej.
Są zawody i branże, w których takie rozwiązanie byłoby dużym utrudnieniem. Głównie są to przede wszystkim zawody opierające się na pracy fizycznej. Fot. Lukasz Kaczanowski/ Polska Press
Niemal 7 na 10 pracowników jest zdania, że skrócenie tygodnia pracy do 4 dni wpłynęłoby pozytywnie na ich zdrowie. Zdaniem ekspertów, skrócenie tygodnia pracy wymagałoby czasu, ale doświadczenia związane z pracą zdalną pokazują, że Polacy są w stanie szybko i sprawie dostosować się do zmian. – Są jednak zawody i branże, w których takie rozwiązanie byłoby dużym utrudnieniem. Są to przede wszystkim zawody opierające się na pracy fizycznej – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press ekspertka.

4-dniowy tydzień pracy. Większość Polaków zwolennikami pomysłu

Po wymuszonym przez pandemię eksperymencie, jakim było przejście na pracę zdalną, stopniowy powrót do przedpandemicznej rzeczywistości może być dobrym punktem wyjścia do kolejnego wyzwania, jakim jest wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy.

Doświadczenia z innych krajów, m.in. Islandii potwierdzają, że taki eksperyment pozytywnie wpływa na wydajność i samopoczucie pracowników. Zwolennikami tego rozwiązania jest większość Polaków, którzy twierdzą, że taka decyzja może pozytywnie wpłynąć na ich zdrowie.

– Przykład Islandii, która testowała 4-dniowy tydzień pracy na grupie kilku tysięcy pracowników pokazuje, że efekty takiej zmiany są pozytywne. U pracowników wzrosła produktywność, a dłuższy czas na wypoczynek polepszył ich samopoczucie. To może być dobre rozwiązanie w obliczu zwiększonego stresu, jaki wywołała w pracownikach pandemia i idące za nią zmiany. W „Barometrze Polskiego Rynku Pracy” na pytanie o zwiększony stres w pracy 46 proc. pracowników przyznało, że od wybuchu pandemii mierzy się z tym zjawiskiem – tłumaczy w rozmowie z AIP Monika Banyś, Rzecznik Prasowy Personnel Service. – Krótszy czas pracy, a w konsekwencji mniejsza ekspozycja na stres może zminimalizować ten problem – dodaje.

Z badania Personnel Service wynika, że 68 proc. pracowników uważa, że wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy wpłynęłoby pozytywnie na zdrowie zatrudnionych.

Najwięcej zwolenników skróconego tygodnia pracy można znaleźć wśród zatrudnionych w największych firmach, gdzie już niemal co druga osoba uważa, że taka decyzja pozytywnie wpłynęłaby na ich zdrowie. Dla porównania, w najmniejszych firmach zatrudniających do 9 osób 4-dniowego tygodnia pracy chciałoby 31 proc.

Skrócony tydzień pracy. Kto przeciwny 4-dniowemu tygodniowi pracy?

Skrócony wymiar pracy nie spotkał się z aprobatą 17 proc. pracowników. Głównie chodzi o osoby powyżej 55 roku życia. Wśród nich co czwarty uważa, że skrócony tydzień pracy nie wpłynie na zdrowie pracowników. Przeciwnikami 4-dniowego tygodnia pracy jest również 40 proc. osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

– Najłatwiej 4-dniowy tydzień pracy byłoby wprowadzić wśród pracowników wykonujących prace biurowe, które łatwiej zoptymalizować i wykonać w krótszym czasie – mówi Banyś i dodaje, że są zawody i branże, w których takie rozwiązanie byłoby dużym utrudnieniem.

Jak wyjaśnia, są to przede wszystkim zawody opierające się na pracy fizycznej. – W przypadku budowlańca skrócenie pracy o jeden dzień może spowodować opóźnienia, a szybsze tempo to ryzyko błędów. Podobnie byłoby w przypadku fryzjera, który wykonując swoje obowiązki jeden dzień krócej, zmniejszy znacznie liczbę klientów, a w konsekwencji – poniesie straty – wylicza.

Ponadto Banyś zwraca uwagę, że mogliśmy usłyszeć o pierwszych firmach w Polsce, które testują 4-dniowy tydzień pracy. To przede wszystkim firmy z branży IT, która najmocniej wyprzedza trendy, ale również jest najbardziej elastyczna ze względu na charakter pracy.

– Pamiętajmy, że w tej branży praca zdalna była normą na długo przed pandemią. Menadżerowie z zainteresowaniem obserwują takie eksperymenty, bo 4-dniowy tydzień pracy może się okazać interesującym benefitem i przyciągać kandydatów. Trzeba jednak oczywiście pamiętać, że tak jak w przypadku pracy zdalnej, którą wykonuje 20 proc. zatrudnionych, tak i 4-dniowy tydzień pracy będzie realnie dotyczył podobnego odsetka – zaznacza.

Krótszy tydzień pracy a wynagrodzenie. Czy powinno wpływać na wysokość pensji?

Jednocześnie ekspertka wskazuje, że skrócenie tygodnia pracy nie powinno się wiązać z obniżką wynagrodzeń, ponieważ ostatecznie chodzi o zwiększenie produktywności, by wykonywać te same zadania w krótszym czasie. – Z założenia wynagradzamy efekty pracy, a nie czas na nie poświęcony, dlatego też przy wprowadzeniu tego typu zmian pensje nie powinny ulec zmianie – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracownicy chcą czterodniowego tygodnia pracy. „Skrócenie tygodnia pracy nie powinno się wiązać z obniżką wynagrodzeń” - Strefa Biznesu

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto