Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Preteksty 2019: po raz pierwszy w ramach festiwalu pokaz rakugo, czyli japońskiego teatru jednego aktora

Redakcja
Od 29 do 31 marca trwa w Gnieźnie dziewiąta edycja Festiwalu Literackiego „Preteksty”. Z inicjatywy gnieźnieńskiego Klubu Fantastyki "Fantasmagoria", po raz pierwszy w ramach festiwalu mogliśmy zobaczyć pokaz rakugo, który odbył się wczoraj (30 marca) w Miejskim Domu Kultury w Gnieźnie.

Preteksty 2019: po raz pierwszy w ramach festiwalu pokaz rakugo, czyli japońskiego teatru jednego aktora
O godz. 17.00 na scenie Miejskiego Ośrodka Kultry w Gnieźnie wystąpiła członkini wrocławskiej grupy uprawiającej rakugo - Kobito Rakugo. Jest to grupa pasjonatów japońskiego teatru rakugo, którzy za cel obrali sobie propagowanie tej formy sztuki. Występują od ponad dwóch lat i mieli okazję gościć na licznych konwentach i festiwalach związanych z kulturą Japonii, w tym na Pyrkonu, jednym z największych imprez w Polsce związanych z szeroko pojętą fantastyką. Z inicjatywy Klubu Fantastyki "Fantasmagoria" Kobito Rakugo wystąpiło w Gnieźnie w ramach Festiwalu Literackiego "Preteksty".

-Dlaczego rakugo jest na festiwalu "Preteksty", który jest festiwalem literackim? Wyszliśmy z takiego założenia, że literatura to opowieść. Oczywiście rakugo też jest opowieścią tylko nie w formie pisanej, a przekazywanej ustnie - wyjaśnił Wiktor Koliński z Klubu Fantastyki "Fantasmagoria". -Nasz klub postanowił zorganizować taki pokaz, ponieważ spora część fanów fantastyki ma specjalne miejsce w serduszku dla kultury japońskiej, z tego względu, że istnieje coś takiego jak manga - japoński komiks i anime - japońska animacja. Postanowiliśmy naszym fanom odsłonić także inną sztukę - dodał W. Koliński.

Czym jest rakugo? Jest oryginalną japońską formą teatralną opartą na opowieści snutej przez jednego, siedzącego na podwyższeniu aktora - rakugoki, czyli gawędziarza, który za pomocą kilku drobnych rekwizytów opowiada w pozycji siedzącej, długą i najczęściej zabawną historię. Opowieść jest dialogiem pomiędzy dwoma lub więcej bohaterami, gdzie gawędziarz płynnie przechodzi z jednej postaci do drugiej, zmieniając ton oraz barwę głosu, mimikę i przede wszystkim kierunek wypowiedzi. Niektórzy często upraszczają rakugo do japońskiego stand-up’u na siedząco. Inni często z tym uproszczeniem się nie zgadzają.

Publiczność, która pojawiła się na pokazie w Gnieźnie tuż przed pokazem usłyszał krótką prelekcję o rakugo, przygotowaną przez aktorkę. Zobaczcie krótki fragment filmu z wydarzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto