Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Gniezna zachęca do wzięcia udziału w kweście na cmentarzach

Paweł Brzeźniak
Archiwum PP
Na co tym razem zostaną przeznaczone środki, które w pierwsze listopadowe dni gnieźnianie wrzucają do puszek?

Prezydent Gniezna zachęca do wzięcia udziału w kweście na cmentarzach

Cmentarna kwesta to inicjatywa, która co roku odbywa się w wielu polskich miastach. Ze zgromadzonych środków dokonuje się renowacji nagrobków zasłużonych mieszkańców – podobnie jest w Gnieźnie. Na naszych nekropoliach można spotkać znanych gnieźnian, którzy zachęcają mieszkańców do wrzucania swoich środków do puszek.

Często jest tak, że bardziej skomplikowane renowacje wiążą się ze znaczącymi wydatkami, które przekraczają możliwości finansowe pojedynczych osób. Stąd tak ważna jest zbiórka środków, dzięki czemu pieniędzy może starczyć nie na jedną, ale na większą ilość renowacji nagrobków.

Wiele nagrobków jest już bardzo starych i niezadbanych, ze względu na upływający czas. Krewni zmarłej osoby już nie żyją albo np. mieszkają daleko od miasta, w którym znajduje się cmentarz. Dlatego tak ważne jest, aby mieszkańcy wspólnie zebrali się na renowację nagrobków ludzi, którzy zasłużyli się dla naszego miasta. Za życia większość czasu poświęcali nie sobie, lecz społeczności Gniezna, w związku z tym, może to być forma ukłonu dla ich działalności, często niezauważanej i niedocenianej.

Mijając cmentarne aleje, często nie zastanawiamy się, jak ważne i zasłużone postacie są tutaj pochowane. Często na nagrobkach widnieje informacja m.in. o profesorach czy samorządowcach, którzy w przeszłości tworzyli obraz Gniezna 40, 60 czy 100 lat temu.

Efekt hojności gnieźnian jest zadowalający, bowiem dotychczas udało się odnowić grób Józefa Tyca – przewodniczącego Rady Miasta Gniezna w okresie Wiosny Ludów oraz Fortunata Jagielskiego, profesora Gimnazjum im.Bolesława Chrobrego. – Współfinansowaliśmy renowację nagrobka Urszuli Rajewskiej – profesor obecnego II Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie – podkreśla prezydent Tomasz Budasz.

W następnych latach zakończona została renowacja kolejnych dwóch nagrobków w kwaterze nauczycielskiej na cmentarzu św. Piotra. Odnowione zostały nagrobki Edmunda Schultza i małżeństwa Pelczarów – profesorów I Liceum Ogólnokształcącego, pochowanych na cmentarzu przy ulicy Witkowskiej. Przekazano środki na renowację zabytkowego obelisku upamiętniającego powstanie cmentarza św. Piotra.

W 2016 roku zakończono prace konserwatorskie grobu płk. Mariana Burzmińskiego. Odtworzona została główka Dzieciątka Jezus oraz odbudowano postać Matki Boskiej. – Środki, które uda się zebrać w tegorocznej kweście, zamierzamy przeznaczyć na nagrobe gnieźnieńskiego poety, Tomasza Rzepy – mówi Tomasz Budasz.

Tegoroczna kwesta odbędzie się 31 października w godzinach od 10:00 do 16:00 na cmentarzach: św. Piotra, św. Krzyża oraz przy ulicy Witkowskiej. W zależności od ilości osób, które wyrażą chęć udziału w akcji, powołane zostaną 2-3 osobowe zespoły, które będą zbierać pieniądze w czasie 1-2 godzin.

Dla przykładu, w 2011 roku zebrano 4.792,36 zł na renowację nagrobków zasłużonych gnieźnian.

Nadchodzi Movember, czyli miesiąc wąsaczy, w którym nie można zapomnieć o badaniu

Źrodło: AIP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto