Prezydent Tomasz Budasz z absolutorium za 2020 rok

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Prezydent Tomasz Budasz z absolutorium za 2020 rok
Prezydent Tomasz Budasz z absolutorium za 2020 rok Paweł Brzeźniak
Prezydent Tomasz Budasz uzyskał od Rady Miasta Gniezna absolutorium za 2020 rok. Prezydentowi udzielono także wotum zaufania (16 głosy za, 4 wstrzymujące się) i zatwierdzono sprawozdanie finansowe za 2020 rok (17 głosy za, 4 wstrzymujące się).

Rada Miasta Gniezna, po zapoznaniu się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za 2020 rok, sprawozdaniem finansowym, opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu i informacją o stanie mienia miasta udzieliła absolutorium prezydentowi Tomaszowi Budaszowi. Za zagłosowało 18 radnych, 4 osoby wstrzymały się od głosu.

Prezydentowi udzielono także wotum zaufania (16 głosy za, 4 wstrzymujące się) i zatwierdzono sprawozdanie finansowe za 2020 rok (17 głosy za, 4 wstrzymujące się). Od głosu wstrzymali się radni Prawa i Sprawiedliwości.

Dochody budżetu na 2020 rok określono na poziomie 324.517.187 zł, natomiast wydatki zaplanowano w wysokości 330.614.207 zł. Planowany deficyt budżetu w kwocie 7.56.097.020 miał zostać sfinansowany kredytem. Na przestrzeni roku budżet był zmieniany. W efekcie zmian dochody budżetu określono na poziomie 352.262.739,77 zł natomiast wydatki w kwocie 355.295.887,77 zł. Udało się również zmniejszyć deficyt budżetu miasta do poziomu 3.033.148 zł, który sfinansowany miał zostać wolnymi środkami.

- Mimo trudnego czasu, jaki wszyscy mamy za sobą, Pierwsza Stolica Polski jest miastem, w którym wiele się działo i dzieje. Nie zatrzymały się inwestycje, nadal pozyskiwano fundusze zewnętrzne, a jednostki zajmujące się edukacją, opieka społeczną, kulturą i sportem znalazły nowe, alternatywne metody realizacji swoich zadań. Utrzymanie tendencji rozwojowych, nieprzerwany cykl inwestycyjny oraz kolejne projekty realizowane przy wydatnym wsparciu środków zewnętrznych to najlepszy dowód na to, że w dobie walki z koronawirusem Miasto Gniezno rozwija się, przede wszystkim w trosce o jakość życia i zadowolenie swoich mieszkańców. Nasz sukces nie byłby sukcesem gdyby nie praca moich współpracowników. Jest to zobowiązanie do dalszej ciężkiej pracy

- przyznaje prezydent Tomasz Budasz.

W 2020 roku rozpoczęto budowę Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, stanowiącego odpowiedź na potrzeby mieszkańców w zakresie parkowania. Zakończono przebudowę budynku po byłym Gimnazjum nr 2 przy ul. Pocztowej. Umożliwiło to przeniesienie części jednostek budżetowych i Straży Miejskiej do nowej siedziby. Dzięki pozyskaniu dodatkowych środków zewnętrznych uruchomiono w tym budynku drugi Żłobek Miejski zapewniający opiekę 75 maluchom.

Podczas dyskusji absolutoryjnej głos zabrali przedstawiciele klubów radnych. Dariusz Banicki, przewodniczący prezydenckiej Koalicji dla Pierwszej Stolicy:

- Był to kolejny rok proinwestycyjny pana prezydenta Tomasza Budasza. Oczywiście, przez pandemię, środki na inwestycje były znacznie mniejsze. Zadania inwestycyjne były rozłożone w taki sposób, aby poprawić jakość życia mieszkańców. Wystarczy tylko wspomnieć o Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym - widzimy efekty tych działań przy ulicy Wrzesińskiej czy przy dworcu. Mamy więcej miejsc żłobkowych i rozpoczęliśmy rewitalizację Parku Piastowskiego. Jako pedagog szczególnie cieszę się z inwestycji oświatowej, jaką jest Stolica Experymentu

Paweł Kamiński, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości:

- Pan prezydent znalazł się w sytuacji nie do pozazdroszczenia, bo przez pandemię trzeba było wypracować taką metodę, która pozwoli pracować urzędowi w sposób sprawny. Byłoby nie na miejscu, gdybyśmy postawili prezydenta w ogniu rozbieżności między założeniami a realizacją. Jakie są dwa słabe punkty pana prezydenta? W 2019 roku mieliśmy 17% nakładów inwestycyjnych, a w 2020 roku - 7%. Ma się wrażenie, że nie ma pomysłu na rozwój miasta i cały czas operujemy jakimiś drobiazgami typu skwerki, parki czy wybiegi dla psów. Druga sprawa to decyzja o sprzedaży działki przy ulicy Poznańskiej. Nastąpiło to w czasie kryzysu gospodarczego. Takich ruchów nie powinno się wykonywać w takim okresie. Wiemy, że nie było takiej potrzeby w tym czasie. Kolejna sprawa to niekwestionowany pęd to przekształcanie wszystkiego co możliwe pod zabudowę wielorodzinną. To kolejny przykład uzależnienia pana prezydenta od pewnych grup interesu. Pieniądze na przygotowanie tego beznadziejnego planu zostały zmarnowane. Nie zgadzamy się z tą polityką

Radni niezrzeszeni, a więc Janusz Brzuszkiewicz i Arkadiusz Masłowski, nie zdecydowali się na to, żeby zabrać głos w dyskusji absolutoryjnej.

Zgodnie z informacjami o stanie miasta, na koniec 2020 roku liczba mieszkańców Gniezna wyniosła 64.745 osób, w tym:
kobiety 52,60% ogółu mieszkańców (34.056)
mężczyźni 47,40% ogółu mieszkańców (30.689).

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie