Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt XIX-wieczne Gniezno od poniedziałku w naszym mieście

Magdalena Smolarek
Od 5. do 25. września trwał będzie w Gnieźnie projekt XIX-wieczne Gniezno. Ponad 40 imprez - wycieczek, prelekcji, wystaw zostanie zorganizowanych w 3 blokach tematycznych: wojskowym, staromiejskim, kolejowo-przemysłowym

Przez cały wrzesień odbywać się będą w naszym mieście przeróżne wydarzenia związane z projektem XIX-wieczne Gniezno. Organizatorzy chcąc pokazać w sposób wielowątkowy ten właśnie okres z życia prężnie rozwijającego się po pożarze miasta podzielili wydarzenia, w ramach projektu, na 3 bloki tematyczne: wojskowy, staromiejski i kolejowo-przemysłowy. Projekt ten skierowany jest do bardzo szerokiego grona odbiorców – Gnieźnian, miłośników Gniezna i przyjezdnych turystów w różnym wieku, dlatego każdy odnajdzie wśród przygotowanych atrakcji coś dla siebie. Wśród zaplanowanych wydarzeń odbędą się m.in. prelekcje, wykłady, inscenizacje, parady, wycieczki z przewodnikami, wystawy historyczne.

– Postaramy się w ciągu tygodnia, w trakcie prelekcji organizowanych w godzinach wieczornych w auli Studium Medycznego przybliżyć takie tematy, jak dzieje Gniezna w czasie zrywów niepodległościowych takich, jak Wiosna Ludów 1848 roku, rola Gnieźnian w wojskowości gnieźnieńskiej (...). Gniezno było bardzo prężnym i bardzo dużym garnizonowym miastem. Nie każdy mieszkaniec Gniezna jest świadomy tej historii, a nawet jeśli jest to niekoniecznie przywiązuje do niej wagę, ponieważ jest to jednak historia wojskowa pruska (…). Mamy nadzieję, że każdy, kto przyjdzie czy to na prelekcję w ciągu tygodnia czy na wystawy na rynku w czasie weekendu każdy znajdzie coś dla siebie (…). Każde dziecko będzie mogło przejść szkolenie kadeta armii pruskiej uwieńczone certyfikatem z pieczątką – opisywał część wojskową projektu Maciej Elantkowski z Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Dragoner”.

– Jak wyglądało Gniezno przed i po wielkim pożarze, (…) angażujemy dzieci i młodzież, która będzie przebrana w stroje z tamtej epoki. Chcemy nauczyć historii również tych najmłodszych, zaczynamy od przedszkola, kiedy proponujemy dzieciom paradę Kapeluszy i meloników. Chcemy, żeby przez to te dzieci były przejęte sytuacją (…). Jest tak duże zainteresowanie, że musieliśmy ten projekt (część staromiejską – MS) rozszerzyć aż na 3 dni – zapraszała Urszula Łomnicka, prezes Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski, odpowiedzialna za część staromiejską.

– To był wiek pary, wiek intensywnego rozwoju gospodarczego, infrastrukturalnego. Wiek, który dał Gnieznu dzisiejszy kształt, bo zarówno pożar, rozbudowa kamienic, jak i kolei i zakładów przemysłowych ukształtowała Gniezno, które dzisiaj znamy. Chcemy przedstawić to, co się wtedy działo, jak się wtedy pracowało, jaka wówczas była technika i technologia, bo nie tylko będziemy skupiać się na tym, co w Gnieźnie powstało, ale dlaczego powstało i skąd to wynikało (…). W niedzielę bardzo ciekawy punkt programu, mamy nadzieję, że pogoda dopisze, bo od tego dużo zależy. Będziemy chcieli tutaj, na płycie rynku, położyć 30 metrów toru kolejowego (…) i chcielibyśmy spróbować przejechać po tym torze drezyną – skomentował Krzysztof Modrzejewski z Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, odpowiedzialny za kolejowo-przemysłową część projektu.

Również w biurze informacji turystycznej na rynku wszyscy chętni będą mogli zapoznać się z bardzo ciekawą wystawą związaną z XIX-wiecznym Gnieznem, na której, jak podkreśla Anna Grajkowska z Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski będzie można zobaczyć – wystawę dokumentów, fotografii XIX i XX-wiecznych oraz przedmiotów użytkowych z tego okresu i drobnych militariów, jak hełmu, menażki i sprzętu wypożyczonego z parowozowni.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na cały miesiąc wrzesień z XIX-wiecznym Gnieznem. Szczegóły dotyczące poszczególnych zdarzeń znajdziemy na plakatach informacyjnych.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Projekt XIX-wieczne Gniezno od poniedziałku w naszym mieście - Gniezno Nasze Miasto

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto