Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prokuratura Krajowa: rozbita bitcoinowa zorganizowana grupa przestępcza. Mieli lokale w Gnieźnie i Trzemesznie

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Na drzwiach dwóch gnieźnieńskich lokali pojawiły się policyjne plomby. Okazuje się, że podobne dwa miejsca mieszczą się w Trzemesznie, a ich właścicieli oskarżono o nielegalny hazard i pranie brudnych pieniędzy.

Łącznie cztery lokale – dwa w Gnieźnie i dwa w Trzemesznie zostały zaplombowane przez gnieźnieńską policję. Dlaczego? Wszystko wskazuje na to, że mogło w nich dochodzić do prania pieniędzy i nielegalnego hazardu.

Siedziby firmy związanej z kryptowalutowym światem mieściły się najczęściej w małych lokalach po kioskach lub lokalnych sklepach. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego było ich nawet kilkanaście. Co znajdowało się w środku? Choć działanie firmy X owiane było tajemnicą, w sieci można trafić na artykuły, których autorzy uchylają rąbka tajemnicy.

Według internetowych tekstów w małych lokalach rozsianych po województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim działały… kryptowalutowe kasyna, miejsca, w których w sposób sprytny udało się obejść ustawę antyhazardową. Choć oficjalnie można było tam wymienić bitcoiny na inne waluty, według nieoficjalnych informacji, w środku każdej z „placówek” firmy miały działać komputery z hazardowymi grami – tylko i wyłącznie za kryptowaluty zakupione przy wejściu do lokalu. Przy wyjściu z kolei wygrane bitcoiny można było wymienić na polskie złote.

Takie działanie utrzymywało się przez kilka lat. Tu przypomnieć należy, że zgodnie z ustawą antyhazardową, reklamowanie hazardowych gier, a także ich prowadzenie w miejscach innych niż kasyna jest zabronione. Niemniej jednak w lokalach oficjalnie miało dochodzić do zakupu bitcoinów. Taka forma działalności lokali miała ciągnąć się przez kilka lat. Do czasu. Już w 2019 roku pojawiły się pierwsze medialne doniesienia o celnikach, którzy odwiedzili kilka siedzib firmy X.

Spektakularne zatrzymania

Pod koniec czerwca 2021 roku, Prokuratura Krajowa poinformowała o zatrzymaniu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne we współpracy z bydgoską policją i poznańskim Urzędem Celno-Kasowym aż 37 osób, które miały brać udział w „przestępczym procederze” – w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw związanych z urządzaniem i prowadzeniem nielegalnych gier hazardowych na automatach oraz przestępstw tzw. prania brudnych pieniędzy.

Jak potwierdza st. Asp. Anna Osińska, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, 22 i 23 czerwca gnieźnieńscy funkcjonariusze na prośbę Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zaplombowali drzwi czterech lokali znajdujących się w Wielkopolsce, dwa w Trzemesznie (w tym jeden stojący w pobliżu budynku policji) i dwa w Pierwszej Stolicy Polski. W komunikacie Prokuratury Krajowej wyczytać można, że wobec pięciu podejrzanych prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd wnioski prokuratora uwzględnił. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych o łącznej wartości przekraczającej 1 milion 800 tysięcy złotych, dozorów policji połączonych z zakazem opuszczania przez podejrzanych kraju, zatrzymaniem paszportu lub zakazem jego wydania.

Śledczy ustalili: miało dochodzić do szeregu przestępstw

Przeprowadzone wcześniej śledztwo wykazało, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej mieli organizować nielegalne gry hazardowe oraz utrudniali organom skarbowym oraz organom ścigania stwierdzenie źródła pochodzenia nielegalnie uzyskanych korzyści finansowych.

Dochód – nielegalnie uzyskany z gier – przeznaczany miał być na zakup nieruchomości oraz ruchomości za pośrednictwem osób trzecich, np. Rodzin członków grupy. W grę wchodziło także rzekome wykorzystanie szeregu podmiotów gospodarczych, nad którymi sprawcy sprawowali kontrolę.

Co więcej, uzyskiwane z nielegalnej działalności środki finansowe lokowane były także na specjalnie zakładanych do takich celów kontach bankowych, prowadzonych przez banki mające swoje siedziby poza granicami kraju. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wypłacali z założonych kont środki pieniężne w gotówce, które następnie przeznaczali, między innymi, na udzielenie pożyczek pod zastaw hipoteczny. Z prowadzenia nielegalnego hazardu sprawcy osiągnęli korzyść majątkową w kwocie przekraczającej 50 milionów złotych.

Póki co, nie wiadomo, czy wśród aresztowanych byli Wielkopolanie. Poznańska delegatura CBA nie udzieliła takich informacji. Jak twierdzi Prokuratura Krajowa, sprawa ma charakter rozwojowy, a dotychczas zarzuty usłyszało łącznie 39 osób.

Prokuratura Krajowa: rozbita bitcoinowa zorganizowana grupa przestępcza. Mieli lokale w Gnieźnie i Trzemesznie

Prokuratura Krajowa: rozbita bitcoinowa zorganizowana grupa ...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto