Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja szkolnictwa zawodowego przedmiotem dialogu na rzecz gospodarki powiatu

Sona Ishkhanyan
Rozwój szkolnictwa zawodowego w powiecie gnieźnieńskim w dostosowaniu do potrzeb rynku pracy był tematem dzisiejszej konferencji międzynarodowy organizowanej przez Starostwo Powiatowe wraz z partnerami.

Promocja szkolnictwa zawodowego przedmiotem dialogu na rzecz gospodarki powiatu

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Centrum Kształcenia Praktycznego oraz Cech Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie w ramach Dialogu na rzecz gospodarki Powiatu Gniezno zorganizowali konferencję międzynarodową, która miała za zadanie znaleźć sposoby na rozwój szkolnictwa zawodowego w naszym powiecie. - Celem dzisiejszego spotkania jest przede wszystkim to, żeby środowiska zainteresowane tematem rozwoju szkolnictwa zawodowego mogły wyrazić swoje uwagi i wyciągnąć z tego wnioski. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że temat jest bardzo istotny. Teraz chodzi o to, by te głosy połączyć i dać możliwość dyskusji, wymianie doświadczeń. Liczymy, że dzisiejsza konferencja da nam wskazówki w jakim kierunku będą iść nasze działania - mówiła Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. W tym celu na wydarzenie zaproszono przedsiębiorców, samorządowców, dyrektorów i nauczycieli gnieźnieńskich szkół, ale także przedstawicieli z partnerskiego powiatu Teltow-Flaming z Niemiec. - Powiat Teltow-Fläming jest liderem gospodarczym w obszarze powiatów ze Wschodnich Niemiec. Obecni tu Kierownik Wydziału Promocji Gospodarczej i Rozwoju Powiatu oraz Starszy Cechu Rzemiosła z Teltow-Fläming podzielą się dziś z nami swoimi doświadczeniami stworzenia szkolnictwa zawodowego - dodała Beata Tarczyńska.

Konferencja miała dwuczęściowy charakter. Na początku dr Joanna Kozielska przedstawiła diagnozę szkolnictwa zawodowego powiatu gnieźnieńskiego. - W powiecie gnieźnieńskim mamy 51 deficytowych zawodów, z czego ponad 70%, bo aż 37, to zawody techniczne i zawodowe, a są to m.in fryzjer, krawiec, lakiernik samochodowy, tapicer, kierowca, obuwniczy, technik mechanik, brukarz, dekarze i blacharz budowlany, spawacz itp., a także nauczyciel praktycznej nauki zawodu - przedstawiła prelegentka.

Następnie wystąpili goście z Niemiec. Siegmund Trebschuh, Kierownik Wydziału Promocji Gospodarczej i Rozwoju Powiatu Teltow-Fläming przedstawił prezentację pod tytułem "Zapewnienie przyszłych specjalistów oraz kształcenie zawodowe w powiecie Teltow-Flaming". Prelegent zaprezentował diagnozę i plan rozwoju szkolnictwa zawodowego oraz działania w zakresie ukierunkowania zawodowego w powiecie Teltow-Fläming. - Sęk w tym, by móc rozpoznać potrzeby na rynku pracy i pokazać uczniom, że w naszym powiecie też można znaleźć perspektywy pracy - dodał na koniec. Z kolei Jörg Peschke przedstawił kierunek i cel działań Izby Rzemiosła w Poczdamie.

Druga część konferencji poświęcona była debacie na rzecz opracowania planu rozwoju szkolnictwa zawodowego, a także kierunku rozwoju placówek edukacyjnych i dostosowywania ich ofert kształcenia do oczekiwań rodziców i uczniów, a przede wszystkim potrzeb rynku pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto