Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedwiośnie Gniezno na Dzień Kobiet: młodzi działacze piszą do szkół w sprawie koszyczków ratunkowych

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Przedwiośnie Gniezno na Dzień Kobiet: młodzi działacze piszą do szkół w sprawie koszyczków ratunkowych
Przedwiośnie Gniezno na Dzień Kobiet: młodzi działacze piszą do szkół w sprawie koszyczków ratunkowych Paweł Brzeźniak
Przedwiośnie Gniezno na Dzień Kobiet: młodzi działacze piszą do szkół w sprawie koszyczków ratunkowych. Przedstawiciele młodzieżówki Roberta Biedronia poinformowali dzisiaj o swojej akcji.

Pomysłodawczynią inicjatywy jest uczennica jednej z gnieźnieńskich szkół, Gabriela Nowacka. - Chcemy pokazać problem, o którym się nie mówi. Nie wszyscy są świadomi, jak często młode kobiety nie są przygotowane na nadejście miesiączki, i to z najróżniejszych powodów: zapominalstwa, miesiączka przyszła za wcześnie, za późno lub nie stać nas na zakupienie środków higienicznych - mówi Gabriela Nowacka, która podkreśla, że ten problem jest widoczny wśród dziewcząt w wieku licealnym.

- W liceum tego problemu nie mam. Jeśli zdarzają się takie przypadki, to pani higienistka ma całe zaplecze, więc wtedy dziewczyny się do niej zgłaszają i żadnego kłopotu nie ma. Pani higienista jest w naszej szkole codziennie, za wyjątkiem jednego dnia. Nauczyciele są wyrozumiali, jeśli chodzi o różne przykrości, które mogą zdarzać się kobietom. Wtedy zwalniają uczennice do domu i radzą sobie doskonale - mówi Róża Grabowska, dyrektorka II LO im. Dąbrówki w Gnieźnie. - Słyszałam o tej akcji wcześniej, bo mam córkę w liceum i wydawało mi się, że to jest trochę na wyrost. Dziewczyny z klasy maturalnej mojej córki też to potwierdzają, moje uczennice też nigdy mi nie zgłaszały, że coś jest nie tak, że potrzebna jest akcja zakrojona na tak szeroką skalę. Moim zdaniem, jest to akcja trochę uwłaczająca, bo to by świadczyło, że jesteśmy w XXI wieku, a nie potrafimy zadbać o higienę. Chyba tak do końca z tym nie jest. Nie wierzę w dane przedstawione przez inicjatorów akcji. Jeśli słyszę od uczennicy, że czuje się źle, to dzwonię po rodziców. Wtedy dziewczyna jest odbierana i, jeśli jest taka potrzeba, ma wizytę u ginekologa - dodaje R. Grabowska.

- Dziewczyny z naszego Przedwiośnia opracowały świetną inicjatywę, która sprawi, że życie nastolatek w szkołach stanie się odrobinę lepsze. Zachęcamy rady rodziców, a także pozostałe organy szkolne do zbudowania przestrzeni na rozmowę o tego typu inicjatywach - przyznaje Kacper Parol. - Jako komitet Biedronia myślimy o Dniu Kobiet nie jako okazji do ostentacyjnych życzeń na Facebooku, ale okazji na działanie na rzecz: praw kobiet, równości płac, legalnej i bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia ciąży czy łatwiejszej dostępności antykoncepcji czy ginekologa w małych miejscowościach tak, aby o ciałach kobiet decydowały tylko kobiety.


Apel młodzieżówki:

Do Rad Rodziców gnieźnieńskich szkół średnich.
Każda kobieta przynajmniej raz w ciągu swojego życia doświadczyła przykrego zdarzenia, jakim jest brak odpowiednich środków higienicznych podczas miesiączki. Niestety, problem ten spotyka jedne z nas częściej niż inne. Bycie kobietą wymaga ciągłego przygotowania w razie wypadku. Jednak nie zawsze da się przewidzieć niektóre okoliczności. Nieregularny okres czy niespodziewane jego przyjście, spowodowane różnymi czynnikami, potrafi zaskoczyć w najmniej spodziewanej sytuacji.
Co robić, kiedy krwawienie zacznie się, a podpasek, tamponów, czy wkładek higienicznych brak? Używanie papieru toaletowego, chusteczki, czy nawet kawałka materiału nie należy do rzeczy wygodnych ani, tym bardziej, wydajnych.
Problem braku odpowiednich środków higienicznych bardzo często spotyka młode kobiety w wieku licealnym. Według danych zebranych w przeprowadzonej przez Agnieszkę Młyńską-Kowalczyk - nauczycielkę pracującą w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr V w Opolu - ankiecie wynika, że z tego powodu:
ponad 40% uczennic rezygnuje z zajęć szkolnych,
66,7% rezygnuje z zajęć wychowania fizycznego.
Powody braku tego typu środków higieny są różne; może być to zarówno zła sytuacja materialna rodziny, jak i zapominalstwo. Żadna młoda kobieta nie powinna być wykluczona przez tych kilka dni w miesiącu z możliwości rozwoju, a brak podpasek lub tamponów podczas okresu bardzo często powoduje, oprócz dyskomfortu, wykluczenie
Apelujemy więc do Rad Rodziców, a także innych organów szkół ponadpodstawowych o stworzenie oraz finansowanie w damskich łazienkach Koszyczków Ratunkowych dostępnych dla każdej uczennicy z niezbędnymi środkami higienicznymi (podpaskami, tamponami oraz wkładkami higienicznymi). Według danych ze wspomnianej wcześniej ankiety, zdecydowana większość dziewcząt uważa, że takie koszyczki są niezbędne w szkolnej toalecie. Inicjatywa stworzenia Koszyczków Ratunkowych połączy uczennice, ponieważ będą one mogły w przypadku skorzystania, także same uzupełnić koszyczek, by pomóc innym kobietom.
Prosimy o rozpatrzenie problemu oraz podjęcie tej ważnej inicjatywy dla uczennic!
Przedwiośnie

To pismo zostało przekazane szkołom średnim w naszym mieście.

- To nie jest tak, że rodzice nie dbają o takie rzeczy. To kwestia indywidualna dziewczyn, które na pewno nie mają środków na takie środki higieny. Wiele dziewczyn nie spodziewa się okresu, bo jest on nieregularny i w danym dniu mogą zapomnieć o środkach higienicznych. Moje koleżanki wiele razy miały takie problemy i wtedy trzeba było szukać pomocy u innych dziewczyn - ocenia Weronika Winsztal. - To realny problem. Wiele razy miałam sytuację, że musiałam pomóc którejś z dziewczyn. Zdarzają się takie sytuacje, że ktoś wstydzi się podejść do obcej osoby zapytać o środki higieniczne. Takie środki przydałyby się w toaletach, pod ręką - dodaje Julia Szymańska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto