18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepisy na przetwory - co kryją spiżarnie gospodyń z terenu powiatu gnieźnieńskiego?

Paweł Brzeźniak
Przetwory będące dziełem naszych lokalnych gospodyń są prawdziwym rajem dla podniebienia
Przetwory będące dziełem naszych lokalnych gospodyń są prawdziwym rajem dla podniebienia archiwum
W wielu naszych domach przepisy na przetwory są pilnie strzeżone przez gospodynie z pokolenia na pokolenia. Obecnie, mamy do czynienia z fenomenem produkowania soków, kompotów czy też dżemów domowej produkcji.

Przepisy na przetwory - niesłabnąca popularność

Receptury przetrzymywane najczęściej w ścisłej tajemnicy, dania, o których wiedza na temat odpowiedniego przygotowania przechodzi z pokolenia na pokolenie. Oto rzeczywistość naszych lokalnych kuchni i spiżarni, w których króluje przywiązanie do tradycyjnych przepisów i naturalnych składników. Działalność pań, które najczęściej są zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich, jest bardzo istotna w życiu społecznym lokalnych środowisk. Potwierdza to Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo. To właśnie z tej gminy pochodzą panie ze Sławna, które zwyciężyły w ubiegłorocznej edycji konkursu kulinarnego „Smaczki, smaki i przysmaki powiatu gnieźnieńskiego”. – Jest to praca bardzo przydatna. To krzepiące, że stare receptury wciąż są modne i aktualne – uważa samorządowiec. – Sam jestem smakoszem tak wyjątkowych dań, dlatego też będę zawsze popierał taką działalność – dodaje wójt gminy Kiszkowo.

Działalność gospodyń wiejskich jest znakomitą, a co za tym idzie, smaczną odpowiedzią na dania, które serwowane są nam w rozmaitych restauracjach czy też barach szybkiej obsługi. Ich wątpliwa jakość z pewnością nie sprawi, że nasze zdrowie będzie utrzymywać się na dobrym poziomie. Co więcej, warto zainwestować posiadane środki w żywność zdrową, naturalną, a dodatkowo - tradycyjną. – Trzeba robić wszystko, abyśmy nie skończyli na fast foodach, bo naszemu społeczeństwu z pewnością to grozi – zaznacza Tadeusz Bąkowski.

Na szczęście, wciąż istnieje alternatywa w postaci dań tradycyjnych i regionalnych. Wytwarzaniem tego typu wspaniałości zajmują się m.in. panie z Strzyżewa Paczkowego, które funkcjonują w ramach Koła Gospodyń Wiejskich od prawie 45 lat. Już w listopadzie panie uroczyście będą obchodzić kolejną rocznicę swojej działalności. Gospodynie stawiają na innowacyjne działania, które mają służyć popularyzacji działań kulinarnych. – W ramach małego projektu udało nam się przeprowadzić kursy kulinarne – przyznaje Aleksandra Dziel, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Strzyżewie Paczkowym. – Pośród elementów naszego kursu znalazły się truskawki, wiśnie, ryby, a także drób – wymienia pani Aleksadra.

Jak wynika z informacji przedstawionych przez naszą rozmówczynię, gospodynie nie trzymają się sztywno dawnych receptur, lecz dodają do tego swoje własne pomysły oraz nowinki, które pojawiają się podczas dyskusji w kobiecym gronie. Można więc powiedzieć, że w aspekcie kulinarnym mamy do czynienia z kombinacją smaków, która najczęściej przynosi bardzo zaskakujący i smaczny rezultat.

Sporą popularnością cieszą się również przetwory, takie jak ogórki konserwowe czy też kiszone, dżemy oraz kompoty z wiśni, truskawek i innych owoców. Takie przetwarzanie żywności powinno zyskać na popularności, bowiem, jak wynika z przekazów mediów ogólnopolskich, cena cukru spadła, a poza tym zanotowano większą niż w poprzednich latach liczbę zebranych owoców.

Zadowolenia z działalności mieszkanek swojej wsi nie kryje Bolesław Dziel, sołtys Strzyżewa Paczkowego, który uważa, iż działalność kół ma bardzo istotny aspekt. Aspekt integrujący. – Co ważne, podczas takich spotkań kulinarnych panie się aktywizują – uważa B. Dziel. – Można się wówczas wykazać swoimi umiejętnościami i wymienić doświadczenia kulinarne – dodaje sołtys.

W analizie pracy gospodyń wiejskich warto zastanowić się nad specyficznymi cechami, które posiadają mistrzynie kuchni.

Z pewnością, jest to cierpliwość, pracowitość i pozytywne myślenie. Bez tego nic nie wyjdzie

– zastrzega Aleksandra Dziel, dodając, iż nie można zapominać o wzajemnej współpracy, a także szacunku dla tego, co dała nam natura.

Dzięki uprzejmości Koła Gospodyń Wiejskich z Niechanowa oraz Aleksandry Dziel z Strzyżewa Paczkowego, możemy naszym Czytelnikom zaprezentować kilka wybranych przepisów na fantastyczne dania, które są prawdziwym niebem dla podniebienia. Smacznego!

Przepisy na przetwory

Smaczek cytrynowy

biszkopt
5 całych jaj, 1,25 szklanki cukru- ubić na ciepło i ostudzić
dodać do masy jajecznej 0,75 szklanki mąki ziemniaczanej, 0,5 szklanki mąki i 1 łyżeczkę proszku do pieczenia- podzielić na trzy części

1)krem śmietanowy
ubić 0,5l kremówki 30% z cukrem waniliowym na sztywno dodać 2 łyżeczki żelatyny rozpuszczonej w 0,5 szkl.wody
2) dżem cytrynowy
3)krem toffi
ubić 0,5 l kremówki 30% dodać masę krówkową oraz rozpuścić 3 łyżeczki żelatyny w 0,5 szkl. wody

Na pierwszą warstwę biszkoptu nałożyć krem waniliowy- przykryć biszkoptem posmarować dżemem, biszkopt i na wierzch wyłożyć krem toffi

Katarzynka

Biszkopt
6 jaj, 1 szkl. cukru, 1 szkl. mąki tortowej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier dalej ubijając, następnie mąki i proszek. piec na złoty kolor w temp. 170C
Krem
0,7l mleka, 2/3 kostki margaryny, 1 dżem z czarnej porzeczki, 3 paczki pierników "Katarzynek", 3 budynie o smaku toffi. Budynie ugotować na mleku, po przestygnięci dodać margarynę i wszystko rozetrzeć na jednolitą masę
Wykonanie:
Upieczony i przestygnięty biszkopt przekroić wzdłuż na 2 części, posmarować masą budyniową. Następnie na masę układamy katarzynki, które smarujemy dżemem i przykrywamy drugą warstwą biszkoptu. Wszystko polewamy polewą czekoladową.

Dynia w occie

1 dynię ( średniej wielkości)
2 szklanki octu
1 kg. cukru
goździki, po 2 do każdego słoika
Wykonanie :
Umytą dynię obrać, miąższ pokroić w kostkę, przesypać cukrem i zalać octem. Następnego dnia przełożyć do słoików razem z zalewą i pasteryzować około 10 minut.

Surówka z dyni

1 kg. dyni
4 jabłka
10 dkg. rodzynek
cytryna do smaku

Wykonanie:
Rodzynki namoczyć, jabłka i dynię zetrzeć na tartce na grubych oczkach, wymieszać i przyprawić solą, pieprzem, cukrem, bazylią i cytryną lub kwaskiem cytrynowym.

Kompot z dyni

1 kg. dyni
2 litry wody
3/4 szkl. octu
1 kg. cukru
goździki do smaku

Wykonanie
Ugotować zalewę, pokrojoną dynię wrzucić na wrzącą zalewę, gotować 2 minuty na wolnym ogniu, przełożyć do słoików i pasteryzować 15 minut.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto