Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PWSZ Gniezno: powitanie nowego rektora. Prof. Paweł Chęciński przedstawił swoje priorytety

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
PWSZ Gniezno: powitanie nowego rektora. Prof. Paweł Chęciński przedstawił swoje priorytety
PWSZ Gniezno: powitanie nowego rektora. Prof. Paweł Chęciński przedstawił swoje priorytety Paweł Brzeźniak
Rada Uczelni oraz cała społeczność akademicka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie zorganizowała uroczyste posiedzenie Rady Uczelni, które odbyło się 31 sierpnia w kampusie akademickim PWSZ Gniezno.

Posiedzenie Rady Uczelni miało formułę otwartą i zostało zwołane w związku z podsumowaniem dokonań kadencji rektora dra hab. Janusza Wiśniewskiego, prof. PWSZ Gniezno, który z dniem 31 sierpnia kończy pełnić funkcję rektora PWSZ. Od 1 września stanowisko to obejmuje rektor-elekt - prof. dr hab. n. med. Paweł Chęciński, który podczas posiedzenia Rady Uczelni, przedstawił główne priorytety swojej kadencji na lata 2020-2024.

Zgromadzeni goście, w tym samorządowcy i parlamentarzyści, podziękowali dotychczasowemu rektorowi za wykonaną pracę i pogratulowali rektorowi-elektowi wyboru i życzyli realizacji zadań.

Kim jest nowy rektor? Prof. Paweł Chęciński jest specjalistą z zakresu chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej i angiologii. Swój tytuł otrzymał w 2003 roku. W czasie swojej kariery zawodowej brał udział w wielu zagranicznych stażach, m.in.: w Belgii, USA i Niemczech. W latach 2004-2006 pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. Od 2004 roku jest ordynatorem Kliniki Chirurgii Ogólnej Naczyniowej i Angiologii w Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSW w Poznaniu. Od 2012 roku pełni również funkcję przewodniczącego Komisji Bioetycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Złotego Krzyża Zasługi, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Jest autorem wielu prac naukowych i promotorem wielu prac doktoranckich i magisterskich.

- Staję wobec bardzo trudnego zadania i nie dlatego, że obejmuję kierownictwo uczelni, która jest na bardzo wysokim poziomie, którą moją poprzednicy wywindowali i postawili przede mną jeszcze trudniejsze zadania. Dla mnie bardzo trudna jest sytuacją, z którą się spotykamy na co dzień. Chodzi o tę paskudną pandemię, która dopadła cały świat - przyznał prof. Paweł Chęciński. - Zastanawiamy się, jak zachowywać się na uczelniach czy w szkołach. Jak wykształcić lekarza, fizjoterapeutę, pielęgniarkę czy położną nie udostępniając jej kontaktu z chorym? Nawet jeśli będziemy mieli najdoskonalszego fantoma, to nie zastąpi on nam żywego człowieka. Dlatego planujemy budowę domu opieki, który będzie należał do szkoły. Będą mogły w nim odbywać się zajęcia dla naszych studentów. Słucham czasami zupełnie nieodpowiedzialnych ludzi, którzy mówią, że epidemia to wymysł polityków. Obwiniają biednego Billa Gatesa, że to on zrobił. Nie wiem, jakie będą dalsze wytyczne sanepidu czy ministerstw - dodał rektor-elekt.

Prof. Paweł Chęciński zaznaczył, że w pierwszej kolejności będzie się starał, aby "nie zepsuć dorobku poprzedników". - Mam świadomość, że przychodzę do Pierwszej Stolicy Polski, do siedziby prymasa, do szkoły imienia Hipolita Cegielskiego, który pokazał nam, jak pracować i gospodarować. Będę robił wszystko, żeby tej uczelni działo się dobrze. Będę odnawiał relacje z uczelniami poznańskimi. Jestem już po rozmowie z rektorami Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Technicznego. Chcemy także podpisać umowę z Uniwersytetem Przyrodniczym. Mam nadzieję, że kończąc kadencję będę postrzegany choć w niewielkim procencie tak dobrze jak pan rektor Wiśniewski - zapewnił nowy rektor, który podkreślił także potrzebę starania się o środki na remonty kompleksów PWSZ.

PWSZ w Gnieźnie istnieje od 2004 roku. Przez ten czas wypromowano 1977 absolwentów (321 za kadencji rektora Wiśniewskiego). Nie mają oni żadnego problemu ze znalezieniem pracy. Obecnie na uczelni pracuje 9 profesorów tytularnych, 19 doktorów habilitowanych, 68 doktorów i 82 magistrów. Uczelnia oferuje następujące kierunki: informatyka, zarządzanie i inżynieria produkcji, transport, technologia chemiczna, inżynieria środowiska, fizjoterapia, pielęgniarstwo, analityka bezpieczeństwa (unikalny w skali kraju), bezpieczeństwo wewnętrzne. W styczniu 2020 roku decyzją PWSZ otrzymała również uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym, na kierunku pielęgniarstwo w filii w Krotoszynie.

O wysokich kwalifikacjach absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie oraz znikomym ich bezrobociu, świadczą wyróżnienia w rankingach szkół wyższych oraz wyniki projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – “Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości”, w którym to w 2020 roku PWSZ Gniezno, znalazło się na 1 miejscu listy rankingowej i już po raz III otrzymało wsparcie finansowe w wysokości miliona złotych na doskonalenie jakości procesu kształcenia.

PWSZ Gniezno realizuje praktyczny profil kształcenia, co w oznacza że uczelnia na bieżąco monitoruje aktualne trendy w gospodarce i zmiany zachodzące na rynku pracy. Stąd też wszystkie programy kształcenia oparte są na zajęciach praktycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto