Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Gniezno - Miasto Królów" - projekt unijny

Wiktor Koliński (gniezno.eu)
Każdy Polak powinien wiedzieć, że Pierwsza Stolica Polski to również miejsce koronacji pięciu królów naszego kraju: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Szczodrego, Przemysława II i Wacława II. Fakt ten stał się ideą projektu „Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski”, na które Miejskie Centrum Innowacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Gnieźnie pozyskało fundusze zewnętrzne. Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski podpisał umowę o dofinansowanie tego przedsięwzięcia współfinansowanego przez Unię Europejską, a przewidzianego na lata 2011 – 2012.

Partnerami projektu są: Instytut Kultury Europejskiej UAM i Muzeum Początków Państwa Polskiego, a działania wspierają: Miejski Ośrodek Kultury, Lokalna Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” oraz Towarzystwo Żużlowe „Start Gniezno”. Projekt zakłada szereg zróżnicowanych działań i imprez, których przesłaniem jest promocja Gniezna – Miasta Królów.

W pierwszej połowie 2011 roku w czterech stolicach regionów Polski: Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu przeprowadzona została kampania zewnętrzna, w ramach której w najważniejszych punktach tych miast: w centrach oraz przy trasach wylotowych, eksponowane były specjalnie przygotowane billboardy promujące Pierwszą Stolicę Polski. Podobna kampania miała miejsce w Internecie, na popularnych portalach (m.in. Wirtualnej Polsce) oraz w prasie (m.in. Gazecie Wyborczej).

Między 12 a 14 maja, w Mieście Królów odbyła się kolejna edycja festiwalu Festa Fatuorum, który w unikalny sposób połączył elementy kultury niezależnej oraz studenckiej i objął trzy bloki tematyczne: literatura/poezja, teatr/film i muzyka. W jego ramach zorganizowano również próbę bicia Rekordu Guinnessa w największej ilości osób tańczących poloneza, w której wzięło udział aż 168 par Gnieźnian!

W czerwcu 2011 roku, we współpracy z Instytutem Kultury Europejskiej UAM zorganizowana została Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Gnieźnieńskie koronacje królewskie i ich środkowoeuropejskie konteksty”. Jej podstawowym celem było zapoczątkowanie dyskusji naukowej nad fenomenem polskiej monarchii, do której zaproszono wielu wybitnych uczonych z polskich ośrodków uniwersyteckich, a także mediewistów z całej Europy. Pokłosiem tego wyjątkowego wydarzenia jest specjalna publikacja naukowa przygotowana pod redakcją pracowników naukowych UAM: Józefa Dobosza, Marzeny Matli oraz Leszka Wetesko.

W piękny, czerwcowy weekend gnieźnianie już po raz czwarty mogli wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu sportowym, jakim bez wątpienia był Indywidualny Turniej Żużlowy o Koronę Bolesława Chrobrego. Specjalnie na tę okazję, do Pierwszej Stolicy zjechała śmietanka światowego żużla, by walczyć o to niezwykłe trofeum. W tym roku zwycięzcą biegu finałowego oraz zdobywcą Korony Bolesława Chrobrego został Rosjanin Emil Sajfutdinow. Cały turniej miał piękną, średniowieczną oprawę. Nie zabrakło wojów wprowadzających żużlowców na stadion, konnych zaprzęgów oraz oczywiście królewskiego płaszcza i korony, które ozdobiły zwycięzcę.

W ostatnich dniach lipca emocje sięgnęły zenitu, a to z powodu kolejnej edycji najważniejszej gnieźnieńskiej imprezy: Koronacji Królewskiej, która z roku na rok nabiera coraz większego rozmachu. Tym razem do Miasta Królów przybyło aż kilkadziesiąt drużyn i rzemieślników, które rozbiły swoje namioty na Placu Świętego Wojciecha. Niezwykle bogaty program wydarzenia wypełniony był inscenizacjami, pokazami walk, występami artystów, słowem: wspaniałą średniowieczną atmosferą i ściągnął do Gniezna rzesze turystów, nie tylko z Wielkopolski.

Uroki naszego miasta przyciągają także uwagę fotografików z całej Polski, a to za sprawą ogłoszonego specjalnego konkursu fotograficznego „Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski”, na który prace konkursowe nadsyłać można do końca 2011 roku.

Ozdoby, biżuteria, broń oraz elementy warsztatu złotniczego sprzed około dziesięciu stuleci, to tylko niektóre z niezwykłych eksponatów, jakie można oglądać na wystawie „Polska około roku 1000” w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Podstawowym tematem wystawy jest fenomen zaistnienia Polski wśród państw europejskich wczesnego średniowiecza oraz dynamizm rozwoju w pierwszych wiekach kształtowania się polskiej państwowości.

Najnowszym pokłosiem projektu są dwie wielkoformatowe mapy z kolorowym planem miasta, które stanęły na najbardziej uczęszczanych przez turystów trasach: przy budynku dworca PKP oraz na Placu św. Wojciecha. Mapy zawierają również specjalnie wytyczone nowe szlaki turystyczne: Szlak Świętych i Błogosławionych, Wielokulturowy, Wolnomularski oraz Trakt Piastowski. Wydano również nowy folder promocyjny, a w roku 2012 pojawi się film ukazujący piękno Miasta Królów.

To jednak nie koniec działań w ramach projektu. Na rok 2012 zaplanowano kolejne akcje: edycję Koronacji Królewskiej (lipiec) oraz Turnieju Żużlowego o Koronę Bolesława Chrobrego (maj). Odbędą się także dwa nowe wydarzenia: Królewski Festiwal Artystyczny (maj) oraz Ogólnopolski Sejmik Przewodnicki (marzec). W polskich miastach znów pojawią się promocyjne billboardy, a w prasie i Internecie informacje o naszym mieście.

Więcej informacji:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Gniezno - Miasto Królów" - projekt unijny - Gniezno Nasze Miasto

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto