Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni wprowadzili ograniczenia dla nieszczepionych dzieci

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Radni planują ograniczenia dla nieszczepionych dzieci
Radni planują ograniczenia dla nieszczepionych dzieci PP
Na środowej sesji miejscy radni zajęli się ograniczeniami dla nieszczepionych dzieci przy rekrutacji do przedszkoli i żłobków.

Autorami nowych zapisów są radni Dariusz Banicki i Tomasz Dzionek. Pierwsza z zaplanowanych uchwał dotyczy ustalenia kryteriów przyjmowania dzieci do publicznych przedszkoli i wartości punktowej na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego oraz określenia dokumentów niezbędnych dla potwierdzenia tych kryteriów.

Zmiana dotyczy wprowadzenia zapisu, że: „kandydat został poddany obowiązkowym szczepieniom ochronnym określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 roku w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych lub został zwolniony z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych”. Potrzebne będzie także zaświadczenie lekarskie, że kandydat został poddany obowiązkowym szczepieniom ochronnym.

Obowiązek szczepień został uregulowany w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i stanowi realizację obowiązku nałożonego na władzepubliczne w Konstytucji RP.

- Nowe kryterium podyktowane jest troską o zabezpieczenie zdrowia i życia dzieci wobec rosnącej liczby osób uchylających się od obowiązku szczepień ochronnych. Jednocześnie pozwala uzyskać dodatkowe punkty w rekrutacji dopublicznych przedszkoli Miasta Gniezna, nie ograniczając przy tym praw dzieci spełniających kryteria ustawowe - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba miejsc w przedszkolu na#pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria: wielodzietność rodziny, niepełnosprawność kandydata, niepełnospraw-#ność jednego z rodziców, niepełnosprawność obojga rodziców, niepełnosprawność rodzeństwa, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą.

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeśli po zakończeniu tego etapu przedszkole lub inna forma wychowania przedszkolnego nadal dysponuje wolnymi miejscami, rada gminy upoważniona jest jako organ prowadzący do określenia kryteriów, branych pod uwagę na drugim etapie, tzw.„kryteriów gminnych”. Mogą mieć one różną wagę.

Zmiany dotyczą także statutu Żłobka Miejskiego. Uzupełniono go o dodatkowe kryterium związane z obowiązkowymi szczepieniami, które potwierdzać się będzie poprzez dołączenie do wniosku stosownego zaświadczenia lekarskiego.

- Podkreśla się, że proponowana zmiana nie jest działaniem ukierunkowanym na karanie rodzica za niedopełnienie obowiązku, ale stanowić będzie formę nagrody za przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

- Obowiązek szczepień uważam za zasadny. Jako radni Miasta Gniezna wyrażamy podjętą uchwałą dbałość o zdrowie wychowanków gnieźnieńskich przedszkoli. Osobiście jestem zdania, że kryterium dotyczące uwzględnienia szczepień ochronnych jest słuszne. Należy podkreślić, iż pozwala ono zdobyć dodatkowe punkty, wobec tego nie narusza praw ustawowych. Zaświadcza jednocześnie o naszej trosce o bezpieczeństwo dzieci, nad którymi miejskie przedszkola sprawują pieczę

- przyznaje Sylwia Jabłońska z klubu radnych Koalicja dla Pierwszej Stolicy. Opinia Komisji Oświaty wobec uchwały jest pozytywna. Wydaje się zatem, że jej przyjęcie jest formalnością, choć zapewna dyskusja na ten temat jest nieunikniona.

Aleksander Ditbrener, radny PiS:

Ponieważ nie mam dostatecznej wiedzy dotyczącej tak skomplikowanej materii, mogę jedynie wyrazić swoją ocenę wynikającą z logicznego myślenia między za i przeciw. Na podstawie doświadczenia z własnymi dziećmi urodzonymi w latach 60-70 XX w. które poddane były szczepieniom, uważam że spełniły swoją rolę ochronną. Każde dziecko, a mam 3 córki, posiadało książeczkę zdrowia w której zawarte były adnotacje o szczepieniu i stanie zdrowia. W książeczce były wskazówki dla rodziców. Np. w pkt. 2 cyt.: "Przedstawienie książeczki zdrowia jest wymagane przy zapisywaniu dziecka do żłobka, domu małych dzieci, przedszkola, szkoły. Nie przypisuję sobie roli wydawania jednoznacznej opinii, przeważa jednak rozsądek, że szczepienia przynoszą więcej dobra niż zła. Kontrowersje budzą natomiast przepisy o karaniu rodziców. To są sprawy, które podlegają innej ocenie o charakterze moralnym i etycznym.

Dane Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gnieźnie jasno wskazują, że liczba nieszczepionych dzieci rośnie. W 2016 roku takich dzieci było 96, w 2017 roku 129, w 2018 roku 142 dzieci, a do końca września 2019 roku - 165! Liczba ta może dojść do 200, a nawet ją przekroczyć.

Co jest powodem mocno rosnącej liczby nieszczepionych dzieci? Jest to przede wszystkim efekt głośnych w ostatnich latach tzw. ruchów antyszczepionkowych, które przekonują o skutkach NOP, czyli niepożądanych odczynach poszczepiennych.

Po drugie, częstym argumentem niektórych rodziców jest teza o koncernach farmaceutycznych, które mają znacząco wzbogacać się na sprzedaży szczepionek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto