Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rafał Spachacz pozytywnie o budżecie Powiatu na 2018 rok

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
W czwartek na sesji radni będą debatować nad budżetem Powiatu Gnieźnieńskiego na rok 2018. Jaką opinię w tej kwestii ma Rafał Spachacz, radny niezrzeszony?

Rafał Spachacz pozytywnie o budżecie Powiatu na 2018 rok
W ocenie radnego, budżet Powiatu Gnieźnieńskiego na rok 2018 determinują w znaczącej części wydatki na inwestycje, edukację oraz ochronę zdrowia. Znaczący udział w puli wydatków mają wydatki majątkowe w wysokości ponad 43 mln zł, których zakres będzie zwiększany o pozyskane środki pozabudżetowe, dotąd jeszcze nieuwzględnione w projekcie budżetu. Zapisane są także środki na zadania inwestycyjne, kontynuowane oraz, co najważniejsze, środki na wkład własny (blisko 6 mln zł) pod realizację projektów realizowanych ze środków zewnętrznych. - Jest to wzrost o ponad 200% w stosunku do mijającego roku, stąd to pozytywna odpowiedź na wcześniejsze, liczne wnioski w tym zakresie - ocenia Spachacz. - Trudno nie zauważyć wzorcowej niemal relacji z art. 242 i 243 ustawy o finansach publicznych, co pozytywnie wyróżnia Powiat Gnieźnieński na tle innych jednostek samorządu, zarówno w Wielkopolsce i kraju. Daje to wyraz bezpieczeństwa finansowego i daleko idącej gospodarności w planowaniu wydatków. W tym miejscu pragnę raz jeszcze dostrzec wyjątkową pracę Pani Skarbnik i Jej Współpracowników - dodaje.

Radnego szczególnie cieszy fakt kontynuacji rozwoju Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz dalszej modernizacji obiektu przy ul. Gdańskiej 106. - Bardzo potrzeba tam jeszcze infrastruktury towarzyszącej, która będzie tworzona w roku 2018. Na realizację zasługuje tam boisko do gier zespołowych. Właściwe jest (wnioskowane przeze mnie wcześniej) wydzielenie sąsiedniej działki i przeznaczenie jej do sprzedaży, co znajduje moje uznanie. Ufam, iż pozyskane środki będą przeznaczane na rozwój właśnie MOS-u. To właściwa droga a jednocześnie duma dla naszego Powiatu - przyznaje R. Spachacz. - Nie możemy jednak w nadchodzącym roku zapominać o pilnej potrzebie uruchomienia ośrodka rehabilitacji onkologicznej wraz z hospicjum. Nad tym tematem powinniśmy się powtórnie niebawem pochylić. Cieszą mnie środki zapisane na rekreację oraz zajęcia sportowe i kulturalne dla wychowanków Domów Dziecka oraz Świetlicy Środowiskowej, o co wielokrotnie wcześniej wnioskowałem. To dobry i potrzebny element działań z zakresu wsparcia rodziny. Nie możemy jednak zapomnieć także o dodatkowej, niezbędnej pomocy dla Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, prowadzących domy pomocy społecznej w naszym Powiecie. Ufam, iż w ciągu roku ten temat powróci i wspólnie wypracujemy właściwy algorytm postępowania, a co za tym idzie skutecznego ich wsparcia - zaznacza.

W nadchodzącym roku wydamy blisko 18 milionów na ochronę zdrowia a dodatkowo pozyskane środki mogą znacznie tę kwotę zwiększyć. - To zdecydowanie dobra wiadomość dla Mieszkańców. Na programy profilaktyki zdrowotnej i pozostałe zadania z tym związane przeznaczone jest wstępnie ponad 50 tys. zł. W tym miejscu należy podjąć jednak dyskusję (przed rozpoczęciem ich realizacji), aby najlepiej te programy realizować. Mam szczególnie na myśli ich wymierne efekty dla Mieszkańców. Wartą dyskusji jest także możliwość współfinansowania programów profilaktycznych przez NFZ, jak również rola Powiatu w zakupie dodatkowych świadczeń opieki zdrowotnej. Są to działania bardzo pożądane przez społeczeństwo a jednocześnie od niedawna dopuszczalne (dzięki poczynionym zmianom legislacyjnym). Wspominałem już o tych zagadnieniach szerzej w roku ubiegłym - mówi radny niezrzeszony. - Na zauważenie i docenienie zasługuje właściwe wsparcie Zjazdu Gnieźnieńskiego, Spotkania Młodych na Lednicy oraz (co najważniejsze) Punktu Wspierania Biznesu, jak również całokształtu działań na rzecz gospodarki Powiatu Gnieźnieńskiego. Nie muszę też zapewne nikogo przekonywać, iż jestem zadowolony przeznaczeniem sporych środków na program wyjazdów patriotycznych dla młodzieży, o co od początku kadencji intensywnie zabiegałem. Uchwała budżetowa, jak wiemy, podlega licznym zmianom w trakcie roku (w przypadku uzyskania m.in. dodatkowych dochodów) stąd jestem przekonany, iż dzięki woli wzajemnej współpracy uda się zrealizować nakreślone działania, jak również rozszerzyć ich zakres, np. poprzez zwiększenie środków na promocję inwestycyjną, dodatkowe środki na infrastrukturę, zakup defibrylatorów AED (m.in. np. dla ośrodka wypoczynkowego w Skorzęcinie) a co najważniejsze inne projekty unijne oraz wszelkie inicjatywy z udziałem środków pozabudżetowych. Należy podkreślić, iż przedłożony budżet Powiatu na rok 2018 zawiera propozycję finansowania wielu, dotąd nie zawsze zauważonych, a tak bardzo potrzebnych dla Powiatu przedsięwzięć. Jestem przekonany, że jest to szansa na porozumienie oraz właściwe odpowiadanie na realne potrzeby Mieszkańców. Ufam, iż Zarząd Powiatu podejmie w nadchodzącym roku drogę dialogu, stąd z przekonaniem a jednocześnie z nadzieją zagłosuję „ZA” przedłożoną uchwałą budżetową Powiatu Gnieźnieńskiego na rok 2018 - podkreśla.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto