Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rakotwórcze nawierzchnie sztucznych boisk w Gnieźnie? Rodzice piszą do prezydenta

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Rakotwórcze nawierzchnie sztucznych boisk w Gnieźnie? Rodzice piszą do prezydenta
Rakotwórcze nawierzchnie sztucznych boisk w Gnieźnie? Rodzice piszą do prezydenta GOSiR
Kilka dni temu grupa gnieźnian zamieściła w sieci petycję do prezydenta Gniezna w sprawie badania toksykologicznego nawierzchni sztucznych boisk w Gnieźnie.

Autorzy petycji powołują się na jeden z artykułów w ogólnopolskim portalu. - Zbadano skład granulatu używanego na jednym z tego typu boisk w Warszawie. Badania te dowiodły występowanie w nawierzchni boiska szkodliwych substancji. Wykryto miedzy innymi w przekraczających normy ilościach, rakotwórcze, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) należące do organicznych związków chemicznych szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia dzieci. Wśród nich m.in. benzo(a)piren zaliczany do substancji mutagennych i działających szkodliwie na rozrodczość. Znaleziono również toksyczne metale ciężkie, które mogą kumulować się w organizmach dzieci i negatywnie oddziaływać na ich narządy i układy, w tym nerwowy i krwiotwórczy: ołów, kadm, nikiel i rtęć. Niebezpieczne substancje – jak przekonują autorzy opinii – mogą przedostawać się do organizmów dzieci drogą pokarmową, inhalacyjną oraz przez bezpośredni kontakt ze skórą, np. podczas gry w piłkę nożną. Należy podkreślić, że aktywność ruchowa dzieci na boiskach sportowych wpływa na zwiększenie tempa ich metabolizmu, co przekłada się na intensywność wchłaniania toksycznych substancji chemicznych ze środowiska - piszą autorzy petycji.

Inicjatorzy akcji twierdzą, że " w Gnieźnie mamy wiele takich boisk. Przykładowymi i regularnie eksploatowanymi boiskami, przez znaczną liczbę dzieci, są te znajdujące się przy ulicy Strumykowej i należące do GOSIR-u 'boisko Rugby' i boisko ‘Orlik 2012’. Obydwa boiska są użyczane Akademii MKS Mieszko Gniezno i użytkowane codziennie przez setki dzieci w czasie treningów. Biorąc pod uwagę, że zajęcia odbywają się tam kilka razy w tygodniu (dla każdej z grup), czas spędzany przez nasze dzieci na tej sztucznej murawie jest znaczący".

- My, jako rodzice, jesteśmy głęboko zaniepokojeni możliwością szkodliwego wpływu nawierzchni na zdrowie naszych dzieci i prosimy o jak najszybszą i rzetelną kontrolę toksykologiczną = badanie toksykologiczne używanego na boiskach granulatu. W szczególności prosimy wziąć pod uwagę fakt, że skład pierwotny nawierzchni mógł już ulec zmianie, ponieważ granulat na takich boiskach musi być (i jest) regularnie uzupełniany. (Powstaje również pytanie, czy skład dosypywanego granulatu jest w jakikolwiek sposób weryfikowany i kontrolowany). Ocena szkodliwości dotyczy oczywiście wszystkich tego typu obiektów w naszym mieście. Biorąc pod uwagę wagę bezpieczeństwo dzieci prosimy o jak najszybsze wyjaśnienie tej jakże ważnej i niepokojącej kwestii - czytamy.

- Podniesiona kwestia jest nam znana. Pan Prezydent zlecił przeprowadzenie rozeznania rynkowego w związku z ewentualną potrzebą wykonania stosownych badań takich boisk. Rzeczone rozeznanie dotyczy nie tyle kosztów, ile samych podmiotów świadczących tego typu usługi na runku krajowym - informuje Joanna Ligierska-Sadło, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Link do petycji

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto