Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja lecznicza w warunkach domowych także w Gnieźnie

Paweł Brzeźniak
Archiwum PP
Od 1 stycznia 44 podmioty w niemal wszystkich powiatach Wielkopolski prowadzą rehabilitację leczniczą w warunkach domowych. Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał z nimi umowy na pięć lat. Jest to na terenie naszego regionu praktycznie nowa usługa refundowana przez Fundusz, ponieważ do tej pory realizowały ją na podstawie umów z NFZ tylko dwie firmy w samym Poznaniu. Teraz doszły do nich dwie z Gniezna.

Rehabilitacja lecznicza w warunkach domowych także w Gnieźnie
Najwięcej umów WOW NFZ zawarł z podmiotami z miasta Poznania (7) i powiatu poznańskiego (4), miast i powiatów Kalisz i Konin (po 3), miast i powiatów Leszno i Piła oraz powiatu gnieźnieńskiego (po 2). Po jednej umowie zawarto ze świadczeniodawcami z powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, gostyńskiego, jarocińskiego, kępińskiego, kolskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, nowotomyskiego, obornickiego, ostrowskiego, pleszewskiego, rawickiego, słupeckiego, szamotulskiego, średzkiego, śremskiego, tureckiego, wolsztyńskiego, wrzesińskiego i złotowskiego.

Skierowanie na rehabilitację może być wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistę (rehabilitacji, fizjoterapii, reumatologii, neurologii, chirurgii i pokrewnych). Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych jest ważne 30 dni od daty wystawienia. W tym czasie skierowanie musi zostać zarejestrowane, bez względu na to, kiedy rozpocznie się rehabilitacja.

Rehabilitacja w warunkach domowych przeznaczona jest dla pacjenta, który nie porusza się samodzielnie i nie ma możliwości dotarcia do placówki rehabilitacyjnej, która udziela świadczeń w trybie ambulatoryjnym (poradnia rehabilitacyjna, gabinet rehabilitacji, ośrodek/oddział dzienny rehabilitacji).

Zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych są udzielane świadczeniobiorcom z zaburzeniami funkcji motorycznych spowodowanymi:
- ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (stanami po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) - przez okres do 12 miesięcy od dnia powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu;
- ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadającymi 5. stopniowi skali oceny stopnia inwalidztwa (warunku tego nie stosuje się do dzieci do ukończenia 18. roku życia);
- uszkodzeniem rdzenia kręgowego - przez okres 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego;
- chorobami przewlekle postępującymi, w szczególności: miopatiami, chorobą Parkinsona, zapaleniem wielomięśniowym, rdzeniowym zanikiem mięśni, guzami mózgu, procesami demielinizacyjnymi, kolagenozami, przewlekłymi zespołami pozapiramidowymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów;
- chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu - przez okres 6 miesięcy od dnia wykonania operacji;
- urazami kończyn dolnych - przez okres 6 miesięcy od dnia powstania urazu;
- osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym.

NFZ finansuje do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. W rehabilitacji domowej wykonywanych jest do 5 zabiegów dziennie. W uzasadnionych przypadkach czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony decyzją lekarza kierującego na zabiegi, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.
Świadczenia rehabilitacji w warunkach domowych nie mogą być łączone ze świadczeniami realizowanymi w zakresie hospicjum domowego.

Pakiet zabiegów, przysługujących bezpłatnie podczas rehabilitacji, obejmuje oprócz badania diagnostycznego również: kinezyterapię, masaż, elektrolecznictwo, pole elektromagnetyczne, światłolecznictwo i termoterapię, hydroterapię, krioterapię oraz balneoterapię.

Warto także przypomnieć, że placówki, które posiadają umowę z NFZ na rehabilitację ambulatoryjną (zabiegi wykonywane są na miejscu w placówce) – również mogą udzielać świadczeń w domu, u pacjenta.

W Gnieźnie takie usługi wykonują dwie placówki:
Anteeo Osteopatia & Fizjoterapia Mateusz Romanowski, Gniezno, ul. Ignacego Paderewskiego 47, tel. 512046048
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespół Poradni Specjalistycznych Log - Med, Gniezno, ul. Pustachowska, tel. 614241181

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto